Uczniowie Kraszaka za pan brat z nauką

Uczniowie Kraszaka za pan brat z nauką

BIAŁA PODLASKA Dziesięć dni (od 20 do 29 września) trwała w stolicy 23. edycja Festiwalu Nauki, zainicjowanego w 1996 roku przez rektorów Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej oraz prezesa Polskiej Akademii Nauk. W wybranych przez siebie zajęciach uczestniczyła młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.

Festiwal składał się z ogólnie dostępnych wydarzeń otwartych, a także zamkniętych, przeznaczonych dla zorganizowanych grup szkolnych z wszystkich poziomów edukacji, w celu spopularyzowania nauki i kultury oraz upowszechniania innowacyjnego myślenia. W pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych warszawskich uczelni wyższych organizowane były wykłady, debaty, warsztaty, lekcje i pokazy, a zajęcia prowadzili naukowcy o udokumentowanych osiągnięciach naukowych i dydaktycznych.

Bialscy licealiści wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej, gdzie poprzez wykład zatytułowany „Dlaczego w nocy jest ciemno i w jaki sposób Albert Einstein poprawił sprawność naszego wzroku?” mjr dr inż. Rafał Lewkowicz wprowadził ich w tajniki widzenia nocą. – Znaleźliśmy odpowiedź na pytania, jak działa narząd wzroku w warunkach niedostatecznego oświetlenia, jak działa noktowizor i na czym polega zjawisko fotoelektryczne – informują uczniowie. – Wcieliliśmy się także w rolę pilota w goglach noktowizyjnych, a także mogliśmy oglądać pas startowy lotniska i teren zabudowany nocą oraz poznać kwestie związane z testowaniem pilotów, badaniem ich zdrowia i warunkami, w jakich pracują.

Kolejnym punktem był wydział matematyki i informatyki Politechniki Warszawskiej, gdzie młodzi bialczanie uczestniczyli w prezentacji pt. „Ciągi medialne, czyli jak pakuje się obrazy?”. W czasie krótkiej podróży po algorytmach zapoznali się z najnowszymi formatami pakowania obrazów przesyłanych m.in. przez YouTube, by ostatecznie zrozumieć, jak ważna jest matematyka w czasach, gdy apetyt na gigabajty ciągle rośnie.

Udział w festiwalu nastolatkowie z liceum Kraszewskiego zakończyli warsztatami optycznymi na wydziale mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Tam dowiedzieli się, jak działają lasery, soczewki dyfrakcyjne i polaryzatory; jakimi metodami możemy rozłożyć światło białe na czynniki pierwsze; czym są światłowody i jak można je wykorzystywać. Przede wszystkim mieli  możliwość własnoręcznie zbudować mikroskop pozwalający na obserwacje próbek biologicznych!

– Nasze liceum zawsze wychodzi naprzeciw potrzebom swoich uczniów, dba o rozwój ich zainteresowań oraz stara się śledzić najnowsze zjawiska w świecie nauki – podkreśla dyrektor Ireneusz Szubarczyk. – Dlatego cieszymy się, że nasza młodzież mogła wziąć udział w tak prestiżowym wydarzeniu, jakim niewątpliwie jest Festiwal Nauki.

(mf)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy