Uczeń Zespołu Szkół w Małaszewiczach najlepszy w finale ogólnopolskiej olimpiady

Uczeń Zespołu Szkół w Małaszewiczach najlepszy w finale ogólnopolskiej olimpiady

W dolnym rzędzie drugi z prawej Szymon Kiryczyński i pierwszy z prawej Kacper Taruc, w górnym rzędzie trzeci z lewej Kamil Szczęśniak

Szymon Kiryczyński, uczeń Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach, zwyciężył w finale I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Transporcie Kolejowym „Kolej na… Kolej”.

17 marca w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie odbył się finał I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Transporcie Kolejowym pn. „Kolej na… Kolej”. Wydarzenie to zgromadziło wyłonionych z ponad 240 uczestników – w drodze dwuetapowych eliminacji – najlepszych 23 młodych pasjonatów kolei z całego kraju. Reprezentowali oni 14 szkół ponadpodstawowych, rywalizując o tytuł mistrza wiedzy o transporcie kolejowym. Zwycięzcą olimpiady został Szymon Kiryczyński z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach.

Nasi reprezentanci na olimpiadzie w Warszawie: (od lewej) Kamil Szczęśniak, Kacper Taruc i Szymon Kiryczyński

Finał olimpiady punktualnie o godzinie 10.30 rozpoczęła Beata Chmielowska, witając uczestników zmagań oraz organizatorów, którymi byli: Stowarzyszenie Instytut Ekonomii Środowiska i Transportu w Legnicy, Centrum Kształcenia Kadr Kolejowych oraz Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku. Olimpiadę objęła honorowym patronatem minister edukacji Barbara Nowacka, a także prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra, który jednocześnie był gospodarzem poniedziałkowego wydarzenia. Na finale pojawiło się wielu znamienitych gości, jak chociażby przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Warszawskiej.

Po przywitaniach głos zabrał prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra, łącząc się z przybyłymi na wydarzenie przez telebim. Z ust prezesa padły słowa uznania w kierunku młodych ludzi – pasjonatów kolejnictwa oraz życzenia znakomitych wyników podczas zmagań w rozgrywkach finałowych.

Głos zabrał także wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego Marcin Trela, który również wyraził podziw dla ambicji i pasji młodych miłośników kolei.

Następnie Beata Chmielowska oddała głos Małgorzacie Trębickiej-Żuk oraz Jackowi Jarockiemu, przedstawicielom ZS w Małaszewiczach, którzy poprowadzili dalszą część olimpiady. Zanim jednak rozpoczęto faktyczne zmagania, Małgorzata Trębicka-Żuk przywitała patronów merytorycznych i technologicznych oraz sponsorów, dzięki którym możliwe było przygotowanie olimpiady oraz ufundowanie wspaniałych nagród. Do grona tych zacnych instytucji i firm należą: Tabor Dębica Sp. z o.o., PKP Intercity SA, Pol-Trans Sp. z o. o., Metkom Sp. z o.o., Raildox GmbH & Co. KG, SIM Factor SA oraz Darktrain Sp. z o. o.

Następnie Jacek Jarocki odczytał list od ministra edukacji Barbary Nowackiej. Nie mogło także zabraknąć kilku słów od organizatorów, dlatego o zabranie głosu zostali poproszeni: rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku dr inż. Sławomir Niecko oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Instytutu Ekonomii Środowiska i Transportu w Legnicy Paweł Andrzejczyk, który przedstawił zasady finałowych zmagań. Prezentacji jury dokonała Małgorzata Trębicka-Żuk – rolę przewodniczącego jury powierzono dyrektorowi Centrum Kształcenia Kadr Kolejowych w Legnicy Czesławowi Dulowi. Jako członkowie jury zostali powołani: zastępca dyrektora Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędu Transportu Kolejowego Zbigniew Budziński, ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem PKP Intercity SA w Krakowie Beata Janda oraz pracownik PKP Polskich Linii Kolejowych SA Sekcja eksploatacji w Wałbrzychu Jerzy Gorski.

Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na finałowe zmagania. Finaliści zostali poproszeni o odłożenie wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych i innych zbędnych rzeczy do specjalnych szafek, a następnie przeszli do sali egzaminacyjnej – tej samej, w której odbywają się prawdziwe testy na licencję maszynisty. Nic w tym dziwnego, gdyż finałowy test I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Transporcie Kolejowym pn. „Kolej na… Kolej” wiernie odzwierciedlał faktyczne pytania egzaminacyjne, z którymi mierzą się kandydaci na licencję maszynisty. Układ i struktura testu także odwzorowywała prawdziwy egzamin – uczestnicy zmierzyli się z pulą 100 pytań testowych, podzielonych na 8 bloków tematycznych. Na rozwiązanie testu finaliści mieli 200 minut, niemniej jednak wystarczyła im zaledwie godzina, aby ukończyć rozwiązywanie zadań.

W czasie, gdy finaliści mierzyli się z pytaniami, opiekunowie uczestników, organizatorzy oraz sponsorzy prowadzili wiele interesujących rozmów, m.in. na temat edukacji kolejowej. Ponadto opiekunom zostały wręczone drobne upominki oraz dyplomy za trud, jaki wkładają w edukację swoich podopiecznych. Doceniono także osoby zaangażowane w organizację olimpiady i wsparcie techniczne.

Około godziny 13.00 – po tym, jak ostatni uczestnik ukończył zmagania finałowe, a jury sporządziło protokoły i ustaliło werdykt – przyszedł czas na podsumowanie zmagań. Na forum uhonorowano 8 miejsc. Osobom, które zajęły miejsca od 4. do 8. nagrody wręczali: wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego Marcin Trela, rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku dr inż. Sławomir Niecko, prezes Tabor Dębica Marian Dybowski oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Instytut Ekonomii Środowiska i Transportu w Legnicy Paweł Andrzejczyk. Finalistami, którzy zajęli miejsca od 4. do 8. byli:

miejsce 8.: Grzegorz Łężniak z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi,

miejsce 7.: Marek Filip z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie,

miejsce 6.: Jachym Filip z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu Technikum nr 4 Transportowe,

miejsce 5.: Bartosz Kapuśniak z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie,

miejsce 4.: Piotr Łężniak z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi.

Następnie przyszedł moment na najlepszą trójkę. Tu o wygranej zadecydował czas rozwiązania testu, gdyż osoby, które zajęły 1. i 2. miejsce, miały tę samą liczbę punktów. Podium finału I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Transporcie Kolejowym pn. „Kolej na… Kolej” ukształtowało się następująco:

miejsce 3.: Patryk Pastuszka z Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej,

miejsce 2.: Szymon Myszograj z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy im. Henryka Pobożnego w Legnicy,

miejsce 1.: Szymon Kiryczyński z Zespołu Szkół im Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach.

Puchary, dyplomy i nagrody za pierwsze trzy miejsca wręczali: wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego Marcin Trela, rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku dr inż. Sławomir Niecko, prezes Tabor Dębica Marian Dybowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Instytut Ekonomii Środowiska i Transportu w Legnicy Paweł Andrzejczyk oraz wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Instytut Ekonomii Środowiska i Transportu w Legnicy Ewa Rajczakowska.

Warto wspomnieć i o tym, że za zajęcie miejsca na podium finalistów czekały niezwykle cenne nagrody: vouchery na sfinansowanie kursu na licencję maszynisty lub rewidenta taboru kolejowego (albo częściową jego bonifikatę), plecaki, notatnik elektroniczny, książki, publikacje Urzędu Transportu Kolejowego oraz wiele innych gadżetów. Największą ciekawostką były jednak puchary, które otrzymały osoby zajmujące miejsca na podium. Za zajęcie trzeciego miejsca wręczono fragment szyny, za miejsce drugie – obręcz koła, natomiast miejsce pierwsze uhonorowano lampą od lokomotywy SM42.

I Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Transporcie Kolejowym zakończyła się wielkim sukcesem, a uczestnicy podkreślali jej dużą wartość edukacyjną i możliwość rozwoju w branży. Wielu zaproszonych gości upatrywało ogromnego potencjału przedsięwzięcia, dlatego organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję, która odbędzie się w przyszłym roku.

I Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Transporcie Kolejowym udowodniła, że transport kolejowy w Polsce ma przyszłość i nie brakuje młodych talentów, którzy chcą rozwijać sektor kolejowy.

Wszystkim finalistom i ich opiekunom, a w szczególności osobom, które znalazły się na podium zmagań – w tym przede wszystkim Szymonowi Kiryczyńskiemu – składamy serdeczne gratulacje, życząc jednocześnie dalszych sukcesów w branży kolejowej. Warto wspomnieć, że Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach, oprócz Szymona, w finale I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Transporcie Kolejowym pn. „Kolej na… Kolej” reprezentowali także Kacper Taruc (miejsce 10.) i Kamil Szczęśniak (miejsce 23.), a opiekunem naukowym finalistów była Małgorzata Trębicka-Żuk.

zdjęcia Szymon Kiryczyński i Małgorzata Trębicka-Żuk, ZS w Małaszewiczach

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy