Tylko ludzie z pasją mogą tworzyć w kulturze rzeczy ważne i ciekawe

Tylko ludzie z pasją mogą tworzyć w kulturze rzeczy ważne i ciekawe
fot. MPP

BIAŁA PODLASKA Rozmawiamy z Rafałem Izbickim, dyrektorem Muzeum Południowego Podlasia, o pokaźnej kolekcji ikon, aktualnie dostępnych wystawach oraz planach na ten rok.

Część ikon z Muzeum Południowego Podlasia mogą właśnie oglądać mieszkańcy Lublina i turyści odwiedzający to miasto. Proszę opowiedzieć, co dokładnie trafiło na wystawę do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.

– Muzeum Południowego Podlasia posiada w swoich zbiorach jedną z największych i najbogatszych kolekcji ikon w Polsce. Liczy ona około 1700 pozycji. Aż 107 obiektów wyjechało do Lublina, gdzie można je oglądać do 26 marca. To duża liczba, jak na wystawę wyjazdową. W pełni pozwoli ona przedstawić całe bogactwo i różnorodność naszych zasobów. Jak zwykle na takie okazje wybiera się obiekty najciekawsze, najbardziej reprezentatywne dla danego rodzaju dzieł, dla historycznych okresów ich powstania, dla szkół ikonopisania. Mamy tam więc klasyczne ikony malowane temperą na desce, ikony metalowe, przegląd różnorodności metalowych „koszulek” – niezwykle czasem misternych i kunsztownych osłon. Prezentujemy też krzyże i nieznane u nas ikony podróżne, czyli niewielkie składane tryptyki lub poliptyki towarzyszące wiernym w wojażach. Wystawa nosi tytuł „Oto ja Służebnica Pańska” i poświęcona jest przede wszystkim ikonicznym wizerunkom Matki Bożej. Prawosławie z polskim katolicyzmem wiąże niezwykle silny kult Maryi.

Z propozycją wystawy zwrócił się do nas jesienią ubiegłego roku Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, a my skwapliwie odpowiedzieliśmy na tę prośbę. Wyrastająca z wielokulturowości i wieloreligijności naszego regionu stała obecność ikony w kulturze Podlasia i Lubelszczyzny oraz żywe nią zainteresowanie, były tu powodem najistotniejszym. Drugim była też zapewne wielkość i niezwykłość naszego zbioru. Patronatem honorowym objął wystawę Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej, a także Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Bogata kolekcja ikon jest na wyciągnięcie ręki także dla mieszkańców Białej Podlaskiej. Dlaczego warto ją zobaczyć?

– W otwartym na nowo po gruntownym remoncie naszym głównym gmachu prezentujemy wystawy stałe, które niosą obraz całości zasobów naszego muzeum. W nowej, niezwykle atrakcyjnej formie, z ciekawą aranżacją i bogatą treścią, pokazujemy wszystkie nasze wiodące kolekcje. Jest więc tu oczywiście i część poświęcona ikonom. Przedstawiamy to, co w naszej kolekcji najcenniejsze. Można tu w całym ich pięknie zobaczyć ponad 400 ikon. Wystawa nosi tytuł „Ikona – święta tajemnica”. Pozwala ona wejść bardzo głęboko w ten zadziwiający świat duchowych przeżyć, które wyzwala bezpośredni kontakt ze świętymi obrazami prawosławia. Dla mnie owa „tajemnica” tkwi właśnie w tym, iż te bardzo przecież hieratyczne, sformalizowane dzieła wywołują tak głębokie przeżycia duchowe, często na granicy mistycyzmu. Zapraszamy więc – przyjdźcie Państwo i na własną rękę poszukajcie rozwiązania tej tajemnicy.

Cały wywiad został opublikowany w aktualnym wydaniu „Podlasianina” dostępnym w sprzedaży do 7 lutego oraz na www.eprasa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy