Trzy spojrzenia na kulturę w bibliotece w Terespolu

Trzy spojrzenia na kulturę w bibliotece w Terespolu

W Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu w niedzielę 14 kwietnia odbyła się czwarta edycja spotkań z ludźmi kultury z regionu Południowego Podlasia pod nazwą „Trzy spojrzenia na kulturę”.

Myślą przewodnią organizowanego przez MCKSiR cyklicznego wydarzenia tym razem były słowa historyka i filozofa Zbigniewa Mikołejko: „Prywatyzacja życia powoduje, że blisko połowa Polaków nie bierze udziału w niczym: w wyborach, w życiu społecznym, w kulturze. Są pozamykani w przestrzeni rodzinnej, ograniczającej się do tego, żeby mieć jakąś robotę, dach nad głową, trochę gadżetów i tanią rozrywkę”.

Wychodząc takiemu stwierdzeniu naprzeciw, po raz czwarty zaprosiliśmy na spotkanie do sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu znamienitych gości:

Marcina Kalickiego – „człowieka orkiestrę”, multiinstrumentalistę, realizatora dźwięku i światła, kompozytora,

Jacka Dryglewskiego – członka Fotoklubu Podlaskiego, specjalizującego się w fotografii dokumentalnej oraz krajobrazowej, fotoreportera pisma ,,Kraina Bugu”,

Łukasza Wędę – „człowieka instytucję”, pasjonata historii i dziedzictwa kulturowego, działacza społeczno-kulturalnego, autora publikacji naukowych, biegacza długodystansowego, prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.

Moderatorem spotkania był Maciej Szupiluk – poeta, bibliotekarz, wokalista, prezes Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma.

Dwóch wspaniałych twórców i aktywista społeczny od lat działają i inspirują kolejne pokolenia. Prawie trzygodzinne spotkanie było właśnie taką wymianą energii, wiedzy i doświadczeń. Prowadzone dyskusje oscylowały wokół potrzeby twórczości artystycznej i kontaktu na linii twórcy z odbiorcą lub animatora z wolontariuszami.

Publiczność dowiedziała się, jak przebiega proces tworzenia muzyki i w jaki sposób przenosi ona słuchaczy w świat wyobraźni. Otrzymali również podpowiedzi, jak przygotować się do zrobienia zdjęcia, które ukażą emocje i wyjątkowość fotografowanej osoby, miejsca lub wydarzenia, oraz dlaczego warto znać swoją tożsamość, jak ją odkrywać i jak dbać o własne dziedzictwo kulturowe.

Prelegenci opowiedzieli, ile nerwów i szczęścia zarazem daje proces twórczy lub praca na rzecz odkrywania lokalnej historii. Kultura jest często niedoceniania, pomijana, ale jakże ważna w każdych czasach. Wiedzą o tym ludzie kultury i powiększające się grono odbiorców, obywateli – ludzi świadomych, do których należy zmiana świata na lepsze.

Zapraszamy do biblioteki na wystawę fotograficzną. Zwiedzanie jej będzie możliwe w godzinach pracy MBP przez dwa tygodnie.

Łukasz Pogorzelski

zdjęcia S.P.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy