Trzy dni z teatrami ulicznymi w Terespolu – zapowiedź

Trzy dni z teatrami ulicznymi w Terespolu – zapowiedź

Przed nami druga edycja Dni Teatru Ulicznego w Terespolu, która odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br. Będzie to największa impreza teatralne w regionie. Zapraszają Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu, burmistrz i Rada Miasta Terespol.

Podczas trzydniowego wydarzenia wystąpią renomowane grupy teatralne z całej Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Piaseczno, Biała Podlaska).

Projekt pn. ,,Będzie wreszcie teatr w mieście”, przygotowany przez MCKSiR, otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura-Interwencje Edycja 2024, w kwocie 41 tys. zł.

Występy zaplanowano – w piątek i sobotę – w parku miejskim (ul. Wojska Polskiego 132), natomiast w niedzielę – na terenie rekreacyjnym Konowica przy MCKSiR w Terespolu (ul. Wojska Polskiego 217). Początek około 17.00.

Szczegółowy program:

23.08 (piątek) – park miejski (ul. Wojska Polskiego 132)
17:00 – Kamil Przystał ,,One MAnGIC Show” (klaunada)
18:00 – Teatr KoDa ,,Czy to morze, czy to las, emocje są wśród nas” + animacje dla dzieci
19:45 – Natalia Chalimoniuk ,,Flame” (taniec ognia)

24.08 (sobota) – park miejski (ul. Wojska Polskiego 132)
17:30 – Grupa teatralno-taneczna ,,Mali Artyści” z Terespola ,,Tańce połamańce”
18:00 – Teatr Na Walizkach ,,Beczka śmiechu” (komedia)
19:00 – Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop ,,Serce Don Juana” (komediodramat)

25.08 (niedziela) – teren rekreacyjny Konowica (ul. Wojska Polskiego 217)
17:30 – Fundacja Banina ,,Mosty” (spektakl na podstawie historii pogranicza)
18:30 – Teatr Ewolucji Cienia ,,Dobrze, lepiej, katastrofa” (komedia)
19:45 – Teatr Ognia Antidotum ,,Noc Świętojańska” (taniec ognia)

 

One MAnGIC Show – jest to magiczno-cyrkowy występ przepełniony slapstickowymi gagami oraz okraszony profesjonalnym aktorstwem, a całość osadzona jest w stylistyce nurtu Nowego Cyrku.

Na scenie pojawia się… Klaun? A może Cyrkowiec? Nie, nie… to przecież Magik! Tak! Iluzjonista!

Niestety muszę was zmartwić – nie jest nikim z wyżej wymienionych. Tak więc kim jest ON? Tego dowiecie się w trakcie występu. Teraz jednak mogę zdradzić, że wszystko czego się złapie, mu nie wychodzi, jest fajtłapą i gapą. Ma jednak wokół siebie wspaniałą i wyjątkową publiczność. Z pomocą młodych widzów będzie szukał Magii. Dzieci przecież mają nieskończone pokłady Magii, co Tajemniczy Gość postara się wykorzystać. Z każdą minutą ON sam będzie coraz lepszy, aby na koniec przypomnieć sobie czarodziejskie zaklęcie i zdradzić je wszystkim obecnym.

Znikająca chusteczka, figlarne piłeczki, czarodziejskie kolory, mrożący oddech… To i wiele więcej czeka na oglądających. Spektakl familijny, mile widziane dzieci z opiekunami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Występ jest interaktywny, widzowie biorą czynny udział w przedstawieniu. Mało tego, kilku z nich będzie występować razem z artystą na scenie! Gwarantuję dobrą zabawę i dużo śmiechu, a jak wiadomo śmiech to zdrowie.

 

Teatr KoDa – spektakl pt. ,,Czy to morze, czy to las, emocje są wśród nas” skierowany jest do dzieci od 1 roku życia do 9 lat oraz porusza tematykę emocji, wychodzenia z opresji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Główną bohaterką jest Emilka, która idzie do babci, aby przekazać babuni pamiątkę znad morza. Emilka to mądra i grzeczna dziewczynka, ale bardzo szybko ulega emocjom. Podczas leśnej wędrówki Emilka spotyka różne postaci, które są odzwierciedleniem emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Podczas spektaklu dziecięca publiczność poznaje wiele emocji, jak smutek, radość, złość czy strach oraz bierze aktywny udział, m.in. poprzez odpowiedzi na zadawane ze sceny pytania, pomaganie w różnych czynnościach, jak np. tworzenie pozytywnej mikstury do podlania Smutnego Dębu, któremu opadły liście, czy szukania kryjówki dla orzecha Wiewiórki.

W tym przedstawieniu w scenografię wkomponował się interaktywny Smutny Dąb, a aktorzy wcielający się w postaci Emilki, Wilka, Wiewiórki, Wróżki Leśnej nie tylko dostosowują swoją grę do wieku dzieci, ale również starają się zachęcać publiczność do aktywnego udziału w spektaklu.

 

Natalia Chalimoniuk kuglarstwem ogniowym zajmuje się od 10 lat. Jej historia zaczęła się od wspaniałego Teatru Ognia Antidotum z Białej Podlaskiej. Na swoim koncie ma setki występów na różnych imprezach: weselach, wieczorach kawalerskich i panieńskich, urodzinach, ogniskach, a także występy uliczne i klubowe, najczęściej w Warszawie. Ulubionym sprzętem jest ogniowe hula hop. Występuje również na kijach, poi i iskrowniku.

 

Grupa Teatralno-Taneczna Mali Artyści – „Tańce Połamańce”. Grupa powstała w styczniu 2024 roku. Tworzą ją dzieci w wieku przedszkolnym, które kochają teatr i taniec. Choć istnieje od niedawna, na swoim koncie ma już liczne występy podczas uroczystości przedszkolnych, które mogły prezentować w ZSP nr 1 w Terespolu.

Dzieci wystąpiły w spektaklu pt. „Bajka o kurze, wiośnie i pisankach”, zaprezentowały się również w układach tanecznych z elementami akrobatyki pod hasłem „Tańce połamańce” podczas Dnia Tańca, organizowanym przez Marzenę Butrym oraz Przedszkole Miejskie w Terespolu.

 

Teatr Na Walizkach – spektakl pt. „Beczka śmiechu” jest to spektakl uliczny, który nawiązuje do tradycji nowoczesnej rosyjskiej clownady, cyrku oraz estrady. Jak sugeruje już sam tytuł, przedstawienie stanowi mieszankę brawurowych komediowych pomysłów. Tytułowa beczka to miejsce, z którego aktorzy wyciągają mnóstwo gagów czy codziennych, ale w niecodziennym celu używanych rekwizytów.

Spektakl ma przewrotną fabułę: zarówno widzowie stają się aktorami, jak i sami aktorzy – widzami. Żywiołowa akcja toczy się tutaj w rytm jazdy na monocyklu, parodii akrobatyki oraz tresury dzikich zwierząt (które okażą się nimi wcale nie być), czy wyczynów hipnotyzera. Sentymentalny akcent wnosi do przedstawienia epizod z marionetką, zakochaną w osobie z publiczności. Ponieważ jej uczucie nie spotyka się z wzajemnością, marionetka umiera. Aby mogła znów funkcjonować potrzebuje pomocy…

To dynamiczny oraz lekki spektakl z wyjątkowym poczuciem humoru. Spektakl ten otrzymał Główną Nagrodę na Festiwalu Teatrów Plenerowych w Białej Podlaskiej w 2006 r.

 

Scena Kalejdoskop to teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana kreacja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happeningów.

Pasja i zaangażowanie w tworzeniu każdego projektu zaowocowały kilkoma przebojami teatralnymi, tj. widowisko uliczno-plenerowe z udziałem aktorów na szczudłach pt. „Serce Don Juana” – wystawione w ponad dwustu miastach Polski, przesiąknięte orientalnym mistycyzmem widowisko kostiumowe „Circo Amaro”, a także plenerowy spektakl dla dzieci pt. „Graal”.

Artyści SK nie ograniczają się tylko do teatru. Istotnym elementem jego działalności jest szeroko pojęta sztuka audiowizualna: film, performance audio-wizualny. Spektakle uliczne i plenerowe, eventy oraz film nie wyczerpują możliwości artystycznych Sceny Kalejdoskop. Lwia część działalności grupy SK to oprawa artystyczna akcji reklamowych. Profesjonalizm i zdobyte doświadczenie są chętnie wykorzystywane przez firmy chcące zaangażować w swoich reklamach m.in. artystów szczudlarzy, mimów, tancerzy ognia, animatorów, żonglerów, cyrkowców, śpiewaków, konferansjerów.

Aktorzy Sceny Kalejdoskop zachwycą mieszanką z pogranicza teatru, baletu i misterium. Widowisko uliczne „Serce Don Juana” pełne jest efektów takich jak: walki wręcz, dym czy taniec na szczudłach. Atmosferę załagodzi muzyka klasyczna obecna od początku spektaklu. Historia Don Juana to obraz pełen namiętności i poszukiwania prawdziwego uczucia. Fascynująca historia niewiernego kochanka pobije serca uczestników Dni Teatru Ulicznego w Terespolu już w sobotę.

 

Teatr Ewolucji Cienia – „Dobrze, lepiej, katastrofa” to komedia osadzona w dekadzie Gierka, obnażająca absurdy tamtych czasów. Artyści rozbawiają publiczność, ale i skłaniają do zastanowienia, czy dobra materialne są w stanie przesłonić potrzebę wolności. Spektakl łączy pokolenia, zapraszamy więc całymi rodzinami od dziecka po seniora. Dzieci odkryją zupełnie nową dla nich rzeczywistość lat 70., dorośli odetchną z ulgą, że to już minęło, a seniorzy pewnie uśmiechną się na wspomnienie swojej młodości. Dobra zabawa gwarantowana!

Teatr Ewolucji Cienia z Poznania istnieje od 2008 r. Jego założycielami są Wioletta i Sławomir Dadej, specjalizujący się w nurcie teatru ruchu i teatru plastycznego. Ich przedstawienia charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu ograniczonej ilości rekwizytów i scenografii – wyjątek stanowią tutaj spektakle „Rozpoznani Nierozpoznani” i „Dobrze, lepiej, katastrofa”. W przedstawieniach nacisk jest położony na człowieka, stąd większość z nich cechuje asceza scenograficzna, przy jednoczesnej dużej dynamice scen opartych na rytmie i ekspresji aktorów.

W swoich produkcjach artyści dotykają tematów uniwersalnych jak: miłość w „Fin Amor”,  śmierć w „Demonstracji” i „Na kanapie”, władza w „Zapomnianej Historii”, nienawiść w „Czasie Wilka”, religia w „Millenium+50. Początki Państwa polskiego”, wolność i zniewolenie w spektaklu „Rozpoznani Nierozpoznani” oraz „Dobrze, lepiej, katastrofa”.

Twórcy zastanawiają się nad rozumieniem tych tematów oraz ich ewolucją w perspektywie historycznej. Tym, co łączy wszystkie spektakle, jest duży ładunek emocjonalny, przy jednoczesnym dbaniu o estetykę, dynamikę i walory intelektualne. Jak artyści sami mówią: „Chcemy dać widzom szansę, aby coś przeżyli i coś przemyśleli, a po reakcjach widzów sądzimy, że nam się to udaje”.

 

Teatr Ognia ,Antidotum – „Noc Świętojańska”. Zgodnie z legendą noc świętojańska miała moc czarodziejską. Na ziemie schodziły złe duchy, które odpędzane były przez święte zioła. Sobótka jest świętem przypadającym na najkrótsza noc w roku, czyli przesilenie słoneczne. Noc Świętojańska również związana jest z naturą, a przede wszystkim z ogniem. Spektakl inspirowany tymi właśnie wydarzeniami za pomocą maski i tańca z ogniem przedstawia zwyczaj skakania przez ognisko, czary, zaloty i poszukiwania kwiatu paproci.

Reżyseria: Sylwia Zdunkiewicz, choreografia: TO Antidotum, kostiumy: TO Antidotum, maski: Adam Korszun. Czas trwania spektaklu: 25 min.

Teatr Ognia Antidotum został założony w 2007 roku w Białej Podlaskiej przez Sylwię Zdunkiewicz. Od tego czasu teatr wystawił kilkanaście przestawień, dając ponad 100 występów w całej Polsce, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dionizje w Ciechanowie i Łochowie, Ogólnopolskich Spotkaniach Lalkarzy w Lublinie i Chełmie, Festiwalu NNW w Gdyni, Międzynarodowym Festiwalu Biała Noc Teatrów Ulicznych w Białej Podlaskiej, Dniach Teatru Ulicznego w Terespolu, Festiwalu Teatrów Ulicznych Pod Niebem w Siedlcach, Karawana Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji – Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci – Gaducha w Sarnakach, Noc Świętojańska w Łochowie.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy