Terytorialsi szkolą się i powiększają swoje szeregi
Już ponad 3 tysiące żołnierzy liczy 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, a łącznie w kraju liczebność WOT pod koniec roku przekroczyła 36 tysięcy żołnierzy. Terytorialsi odbyli szkolenia m.in. z obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin oraz bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Poza tym WOT przejęły niemilitarne zadania zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Rozbudowa WOT na Lubelszczyźnie
W minionym roku nabrała tempa rozbudowa struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie lubelskim. W Kraśniku rozpoczął działalność 24. batalion lekkiej piechoty, a w Chełmie – 19. Nadbużańska Brygada OT. Wydarzenia te pociągnęły za sobą reorganizację struktur 2. Lubelskiej Brygady OT. W nowym podziale, w ramach 2 LBOT znajduje się obecnie pięć batalionów lekkiej piechoty, z siedzibami w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.
– Rok 2022 upłynął również pod znakiem intensywnych działań rekrutacyjnych i rozbudowie kadry zawodowej 2 LBOT. Szeregi brygady zasiliło około 850 nowych żołnierzy, w wyniku czego obecnie brygada liczy ponad 3150 żołnierzy. W sumie liczebność WOT pod koniec roku przekroczyła 36 tys. żołnierzy, w tym blisko 32 tys. ochotników oraz ponad 4 tys. żołnierzy zawodowych – informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej. – Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20 procent liczebności formacji, a średnia wieku żołnierza OT to 33 lata. Pod koniec roku do WOT zaczęto powoływać żołnierzy rezerwy, którzy będą pełnić służbę w ramach aktywnej rezerwy.
Ważnym wydarzeniem, zamykającym pewien rozdział w historii 2. Lubelskiej Brygady OT, było zakończenie służby na stanowisku dowódcy przez płk. Tadeusza Nastarowicza i przekazanie obowiązków na ręce zastępcy dowódcy brygady ppłk. Sławomira Miazgi, który będzie pełnił tę funkcję do czasu wyznaczenia nowego dowódcy.
Intensywne szkolenia i doskonalenie kompetencji
W 2022 roku przeprowadzono szereg ważnych szkoleń. Lubelska Brygada OT, oprócz weekendowych szkoleń rotacyjnych, zrealizowała w sumie osiem szkoleń podstawowych dla nowych ochotników i sześć szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Przeprowadzono dziewięć szkoleń zintegrowanych na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie oraz w stałych rejonach odpowiedzialności. W maju lubelscy terytorialsi, u boku wojsk operacyjnych i sojuszników z NATO, brali udział w ćwiczeniu Defender Europe 2022, które miało na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO. Z kolei w sierpniu wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami operacyjnymi pod kryptonimem Huzar-22.
– Żołnierze 2 LBOT doskonalili również swoje umiejętności na licznych kursach i szkoleniach, m.in. dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, operatorów bezzałogowych statków powietrznych FlyEye, operatorów systemu amunicji krążącej Warmate. Uczestniczyli także w szkoleniach niszczenia celów opancerzonych. Lubelscy terytorialsi wielokrotnie brali udział w szkoleniach z medycyny pola walki, organizowanych m.in. przez instruktorów z Gwardii Narodowej USA. Udział w tych zajęciach pozwolił na budowę tzw. kompetencji podwójnego zastosowania, przydatnych zarówno podczas działań bojowych, katastrof czy zdarzeń masowych – dodaje oficer prasowy por. Marta Gaborek.
Bezpieczeństwo wschodniej granicy – operacja „Silne Wsparcie”
Lubelska brygada realizowała w 2022 roku operację „Silne Wsparcie”, której celem było wzmocnienie odporności mieszkańców rejonu przygranicznego w województwie lubelskim na zagrożenia o charakterze hybrydowym. Od początku operacji, tj. od września 2021 r., do działań zostali skierowani terytorialsi z Lubelszczyzny i Podlasia, a wraz ze wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń granicy, w działania wspierające Straż Graniczną zaangażowano również żołnierzy z pozostałych brygad WOT. W kulminacyjnym momencie granicę ochraniało blisko 2 tysiące terytorialsów.
Do wsparcia z powietrza zaangażowano bezzałogowe statki powietrzne FlyEye z Grup Rozpoznania Obrazowego. Operatorzy wykonali w sumie ponad 2300 godzin lotów, w tym ponad 1500 godzin w 2 LBOT. Żołnierze WOT prowadzili patrole piesze i mobilne, a w województwie lubelskim, ze względu na specyfikę terenu przygranicznego, prowadzono również patrole konne oraz patrole wodne na rzece Bug.
„Niezawodna Pomoc” dla uchodźców z Ukrainy
– Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, Polacy szeroko otworzyli swoje serca i granice dla uchodźców z Ukrainy. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach wydał decyzję o skierowaniu żołnierzy WOT do wsparcia działań samorządów, administracji publicznej i Straży Granicznej – mówi por. Marta Gaborek. – Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady OT wspierali 11 punktów recepcyjnych i 4 punkty informacyjne dla uchodźców w naszym województwie. W sposób szczególny byli zaangażowani w zorganizowanie pomocy uchodźcom na dworcu PKP w Chełmie, gdzie w szczytowym momencie przyjmowali około półtora tysiąca uchodźców na dobę. Do dziś lubelscy terytorialsi pomagają w rozładunku transportów w Wojewódzkim Punkcie Przyjęć Pomocy Humanitarnej w Lublinie.
W ramach operacji „Niezawodna Pomoc” WOT w sumie udzieliły wsparcia blisko 2,5 milionom uchodźców, z czego ponad 685 tysiącom zapewniono transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano również ponad 1585 ton materiałów niezbędnych do egzystencji i udzielenia doraźnej pomocy uchodźcom.
Zarządzanie kryzysowe
W kwietniu 2022 r. weszły w życie zapisy ustawy o obronie Ojczyzny, w myśl której Wojskom Obrony Terytorialnej powierzono niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Zgodnie z ustawą, dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili dotychczasowych szefów WSzW i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek sytuacji kryzysowych w regionie.
– W ubiegłym roku 2 LBOT przeprowadziła kilka szkoleń ze służbami z użyciem różnych scenariuszy wydarzeń. Jednym z przedsięwzięć szkoleniowych z zarządzania kryzysowego było ćwiczenie pod kryptonimem „Przyjazna Energia-2022” w Radzyniu Podlaskim, na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu. Z kolei w powiecie biłgorajskim terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniach zgrywających siły i środki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pod kryptonimem „Korczów-22” – informuje oficer prasowy 2 LBOT.
Inne formy zaangażowania społecznego
Jak mówi Marta Gaborek, w natłoku obowiązków żołnierze WOT nie zapomnieli o podjętym zobowiązaniu w stosunku do bohaterów i poprzedników, tj. żołnierzy Armii Krajowej. Od początku działalności lubelscy terytorialsi szczególną opieką otaczają kombatantów i weteranów w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, organizując spotkania okolicznościowe i różne akcje pomocowe. Swoim zaangażowaniem i codzienną służbą zapewniają kombatantów, że ich marzenia i dążenia do wolnej i niepodległej ojczyzny nie były mrzonkami.
Kolejną formą społecznego zaangażowania terytorialsów są akcje Honorowego Dawstwa Krwi. Obecnie w 2 LBOT służy ponad 600 honorowych dawców krwi, którzy w 2022 roku oddali do regionalnych centrów krwi na Lubelszczyźnie ponad 500 litrów krwi. Ponadto wzrosła do 300 liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku wśród żołnierzy 2 LBOT. (JK)
Komentarze
Brak komentarzy