Terespol: Warsztaty literackie i odwiedziny u kapeli Koniec Listopada
W ramach projektu dofinansowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Narodowe Centrum Kultury, 12 i 13 sierpnia Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu zorganizowało warsztaty literackie dla młodzieży. Uczestnicy odwiedzili też kapelę Koniec Listopada.
Zajęcia z pisania tekstów piosenek i wierszy poprowadził Maciej Szupiluk – poeta, piosenkarz, animator kultury i bibliotekarz, prezes Klubu Literackiego Maksyma.
– Wychodziłem z założenia, że najważniejsze słowa na warsztatach to „nie lękajcie się tworzyć”. Wszyscy wiemy, że są różne style życia, różne rozwiązania problemów, i tak samo są różne style pisania – mówi Maciej Szupiluk. – Jestem bardzo sceptyczny do pojęcia grafomanii, bo teksty proste i złożone to są dwa różne zagadnienia, i nie można ich traktować jako lepsze i gorsze. Szanuję poezję Bolesława Leśmiana, ale to nie jest styl, który mi się podoba i który czytam z zachwytem. Wolę Marcina Świetlickiego i Krystynę Dąbrowską. Jeśli skomplikowane teksty mieliby pisać mistrzowie języka polskiego, to musieliby to pisać profesorowie, a tak nigdy nie będzie. W świecie, gdy mamy już sztuczną inteligencję, jeśli ktoś podejmuje próbę pisania, trzeba go doceniać i wspierać, a do dojrzałości artystycznej może dojść poprzez wskazówki, które dałem na warsztatach. Koszt środowiskowy działania sztucznej inteligencji jest bardzo duży, dlatego chrońmy twórców i nie wysyłajmy ich na „złom”, bo to się nam wszystkim opłaca. Liczy się kontakt z człowiekiem, a nie robotem. Bo czy ktoś sobie wyobraża, że na scenie będzie stał robot? Ja nie, dlatego też wszyscy czekają na uregulowanie statusu sztucznej inteligencji. I tak naprawdę szanujmy własną inteligencję, to że możemy sami oceniać dzieła sztuki pod różnymi postaciami: wiersze, teksty, obrazy, sztukę współczesną. Przykładem jest film ”Matrix” (1999), który na początku nie miał dobrych recenzji, a teraz uznawany jest za kultowy i bardzo aktualny.
Natomiast 14 sierpnia, na zakończenie projektu dofinansowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Narodowe Centrum Kultury z programu #BardzoMłodaKultura, uczestnicy odwiedzili znakomitą kapelę punkrockową Koniec Listopada. Wysłuchali koncertu, a nawet zaśpiewali wspólnie chórki do jednego z utworów na nową płytę.
zdjęcia MCKSiR w Terespolu
Komentarze
Brak komentarzy