Szpital przyjazny pacjentom. Jest nagroda

Szpital przyjazny pacjentom. Jest nagroda
fot. WSzS

29 września poznaliśmy laureatów V edycji konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia. Leaders of VBHC. Jury i Kapituła doceniły podmioty lecznicze, które rozwijają praktyki nakierowane na jak najlepszy efekt zdrowotny. Wśród laureatów znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. 

 

Celem konkursu jest docenienie podmiotów leczniczych, które pomimo trudności związanych z prowadzeniem działalności, przodują w poszukiwaniu sposobów na zwiększanie wartości zdrowotnej. Konkurs wpisuje się w tematykę ustawy o jakości w ochronie zdrowia, dlatego tym bardziej doceniane są podmioty, które rozwijają innowacje z myślą o efektywnym zarządzaniu i pacjentach.

W konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia, organizowanym przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego ocenia poddawane są podmioty, które poprawiają jakość leczenia, efektywność ekonomiczną, a przede wszystkim zwiększają dostęp do świadczeń.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej do tegorocznej edycji konkursu zgłosił „Program Opieki Koordynowanej Chorób Metabolicznych u Dzieci”, który otrzymał wyróżnienie w kategorii: Organizacja przyjazna pacjentowi.

Podczas uroczystej gali Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej reprezentowały: lek. Magdalena Kędzierska – koordynator medyczny projektu, dr n. med. Katarzyna Wrzołek – koordynator medyczny projektu, Emilia Osak – koordynator projektu i Magdalena Us – Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego / Rzecznik Prasowy.

– Zmiany w sektorze ochrony zdrowia nie dokonają się bez bezpośredniego zaangażowania podmiotów leczniczych, fundacji i stowarzyszeń pracujących na rzecz polskich pacjentów. Idea systemu zorientowanego na pacjencie, wynikach leczenia  i optymalnym wykorzystaniu zasobów nie jest promocyjnym hasłem, ale drogowskazem działania wielu organizacji ochrony zdrowia  w naszym kraju. Dostrzeżenie i wyróżnienie projektów i przedsięwzięć, które wnoszą istotną wartość, nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także całego systemu to warunek upowszechnienia się dobrych praktyk klinicznych, organizacyjnych, zarządczych itp. „Liderzy zmian” są wśród nas i zasługują na docenienie ich wkładu w budowanie zrównoważonego systemu ochrony zdrowia – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, pomysłodawczyni konkursu i Przewodnicząca Kapituły Konkursu.

 

Program Opieki Koordynowanej Chorób Metabolicznych u Dzieci

„Projekt ma na celu stworzenie kompleksowego systemu wsparcia i opieki medycznej dla dzieci z chorobami metabolicznymi, obejmujący diagnostykę, leczenie, monitorowanie i edukację pacjentów i rodzin. Działamy na rzecz poprawy jakości życia tych dzieci, minimalizacji skutków choroby oraz zwiększenia dostępu do specjalistycznej opieki.

Beneficjentami projektu są dzieci do 18. roku życia z BMI powyżej 90 centyla. Wykluczamy pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego, zaostrzeń chorób przewlekłych czy infekcji.

Przeprowadziliśmy analizę potrzeb pacjentów, ich rodzin i specjalistów, co pozwoliło opracować model opieki koordynowanej przez różnych specjalistów. Ustaliliśmy standardy postępowania, procedury i wytyczne diagnostyczne, terapeutyczne oraz monitorujące. Wprowadziliśmy schematy postępowania, dostosowane do rodzaju i zaawansowania choroby. Dzięki temu zapewniamy spersonalizowaną opiekę” – czytamy na stronie internetowej szpitala.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy