Filmowe hity w kinie Merkury: 'Leonardo', 'Lee' i 'Zakochany Mickiewicz'

Filmowe hity w kinie Merkury: 'Leonardo', 'Lee' i 'Zakochany Mickiewicz'

Od piątku i soboty (13-14 września) w kinie Merkury w Białej Podlaskiej zobaczymy trzy premierowe filmy: animację familijną „Leonardo. Odkrywca”, polski romans historyczny „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, a także dramat biograficzny „Lee. Na własne oczy”.

Poza tym nadal możemy oglądać komedię przygodową dla dzieci „Ozi: Głos deszczowego lasu” oraz amerykańską czarną komedię „Beetlejuice Beetlejuice”.

Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” wyświetlona zostanie francuska komedia pt. „Paryskie tango”.

 

„Ozi: Głos deszczowego lasu” – Wielka Brytania, Francja, USA; animowany/komedia/przygodowy; 87 minut, b.o. – dubbing.

Wyprodukowana przez Leonardo DiCaprio pełna gwiazd animacja przygodowa z ekologicznym przesłaniem. Chwytająca za serce opowieść o małej orangutance, która, by powstrzymać postępujące zniszczenie dżungli, wpada na pomysł niezwykłej influencerskiej akcji. Czy łącząc siły i zaskakujące talenty z innymi dzielnymi zwierzakami zdoła osiągnąć to, czego nie potrafią ludzie? Przekonacie się, oglądając tę zjawiskową, pełną humoru, efektów i kolorów produkcję twórców „Zaplątanych” i „Iniemamocnych”. Wyprodukowany za 40 milionów dolarów „Ozi: Głos deszczowego lasu”, to projekt dedykowany małym obrońcom przyrody i ich świadomym ekologicznie rodzicom, wspierający globalną inicjatywę klimatyczną #ShowYourStripes.

Orangutanka Ozi wiedzie błogie życie, mieszkając wraz z rodzicami na czubku palmy w deszczowym lesie. Niestety, jej rodzinne szczęście zostaje zburzone, kiedy zła korporacja, producent oleju GreenZar, zaczyna wycinkę dżungli. Pozbawiona domu i oddzielona od bliskich, Ozi zostaje uratowana przez Kirani i Roberta, właścicieli sanktuarium dla osieroconych orangutanów. Początkowo przestraszona i zdezorientowana, z czasem – dzięki życzliwości i zachęcie opiekunów – zadomawia się w nowym miejscu. A dzięki językowi migowemu uczy się komunikowania ze światem i świeżo poznanymi przyjaciółmi. Wkrótce niezwykłe zdolności małej Ozi staną się kluczem do naprawdę wielkich rzeczy. I dadzą początek akcji, która zadziwi świat.

Reżyseria: Tim Harper.

 

„Leonardo. Odkrywca” – Francja, USA, Irlandia, Luksemburg; animowany/familijny; 100 minut; od 6 lat – dubbing.

Twórca pixarowskiego „Ratatuja” Jim Capobianco przedstawia ponadczasową animację „Leonardo. Odkrywca”, o przygodach największego geniusza, jakiego poznał świat!

Niesamowicie dociekliwy i uparty wynalazca Leonardo da Vinci opuszcza Włochy i wyrusza do Francji z misją stworzenia idealnego miasta, które szumi, tętni życiem, śpiewem i radością.

Wspólnie z nieustraszoną księżniczką Małgorzatą próbuje przekonać do swojego pomysłu króla Franciszka. Król ma jednak inną wizję – chciałby dostać od mistrza wielki posąg, aby pokazać światu swoją potęgę.

Opowieść o niepohamowanej ciekawości świata, ilustrowana wesołymi piosenkami, zaśpiewanymi przez polskich aktorów musicalowych, na czele z niezastąpionym Tomaszem Kotem w roli Leonarda da Vinci, która zachęca każdego do odnajdywania w sobie odkrywcy i pokazuje, że geniusz tkwi w każdym z nas!

Reżyseria: Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon.

 

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz” – Polska; romans; 113 minut; od 13 lat.

Historia młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.

Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki.

Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza. Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie z każdą chwilą.

Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami.

Reżyseria: Waldemar Szarek.

Obsada: Nikodem Rozbicki, Aleksandra Piotrowska, Marek Kalita, Piotr Garlicki, Andrzej Mastalerz, Dorota Landowska.

 

„Lee. Na własne oczy” – USA, Wielka Brytania, Norwegia, Australia, Irlandia, Singapur; biograficzny/dramat; 116 minut; od 15 lat – napisy.

Zdobywczyni Oscara Kate Winslet jako słynna amerykańska korespondentka wojenna Lee Miller, której fotografie pokazały światu horror II wojny światowej i przeszły do historii.

Modelka, muza artystów, która porzuca bezpieczne i dostatnie życie, by uzbrojona jedynie w aparat fotograficzny wyruszyć na front. Opowieść o kobiecej sile, odwadze i pasji, by nawet ryzykując życie, robić to, co uważa się za słuszne i ważne, wbrew narzuconym przez mężczyzn społecznym normom.

Znakomite zdjęcia Pawła Edelmana, jednego z najwybitniejszych operatorów filmowych na świecie, współtwórcy m.in. oscarowego „Pianisty”, doceniło jury Festiwalu Camerimage, kwalifikując „Lee” do konkursu głównego.

Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami.

Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Reżyseria: Ellen Kuras.

Obsada: Kate Winslet, Alexander Skarsgård, Marion Cotillard, Andrea Riseborough, Andy Samberg, Josh O’Connor.

 

„Beetlejuice Beetlejuice” – USA; czarna komedia; 104 minuty; od 15 lat – napisy.

Beetlejuice powraca! Po nieoczekiwanej tragedii rodzinnej trzy pokolenia Deetzów wracają do domu w Winter River. Lydię wciąż prześladuje wspomnienie Beetlejuice’a. Teraz jej życie staje na głowie, kiedy jej buntownicza nastoletnia córka, Astrid, znajduje tajemniczą makietę miasteczka na strychu. Tym samym przypadkiem zostaje otwarty portal prowadzący w zaświaty. W obu światach w powietrzu wiszą kłopoty, tak więc kwestią czasu jest, kiedy ktoś trzykrotnie wypowie imię Beetlejuice’a, a podstępny demon wróci, żeby wywołać chaos taki, jaki tylko on potrafi.

Niemal cztery dekady po premierze „Soku z żuka” Tim Burton nakręcił sequel kultowego filmu. Nowy film Burtona opowiada dalsze losy Lydii Deetz (Winona Ryder), kiedyś zbuntowanej nastolatki, dziś mamy jednej z nich (Jenna Ortega). Po śmierci ojca Lydia wraz z córką Astrid, macochą Delią (Catherine O’Hara) i nowym partnerem Rorym (Justin Theroux) wracają do Winter River, by sprzedać nawiedzony dom. Kiedy jednak portal między światem ludzi i duchów zostaje ponownie otwarty, trzy pokolenia Deetzów muszą stawić czoła Beetlejuice’owi (Michael Keaton). Tym razem jego śladem podążają była narzeczona Delores (Monica Bellucci) i aktor detektyw Wolf (Willem Dafoe).

Reżyseria: Tim Burton.

Obsada: Michael Keaton, Jenna Ortega, Winona Ryder, Catherine O’Hara, Monica Bellucci, Willem Dafoe.

 

Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 19 września zobaczymy:

„Paryskie tango” – Francja; komedia; 98 minut; od 15 lat – napisy.

Znane z komediowych hitów „Przychodzi facet do lekarza” i „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, aktorki Camille Chamoux i Chantal Lauby w pełnej ciepła i wzruszeń opowieści o dwóch kobietach, które z miłości do jednego mężczyzny i jego dziecka muszą odnaleźć wspólny język i pokonać dzielące je różnice. „Sol” – debiut reżyserski aktorki Jézabel Marques („Samba”) – to umiejscowiona w paryskich plenerach, tętniąca argentyńskim tango, filmowa uczta dla wszystkich miłośników kina znad Sekwany.

Przebojowa piosenkarka Sol od lat mieszka i tworzy w Buenos Aires. Chociaż na scenie jest wulkanem energii, to w sercu wciąż nosi ból po utracie syna. Pewnego dnia w przypływie emocji kobieta postanawia wrócić do Paryża i zbliżyć się do swojego siedmioletniego wnuka i synowej Evy, których nigdy nie widziała nawet na oczy.

Bojąc się odrzucenia przez rodzinę syna, Sol postanawia wynająć mieszkanie tuż obok i udawać ich nową sąsiadkę. Spirala kłamstewek nakręca się jeszcze bardziej, kiedy Eva decyduje się zatrudnić Sol jako pomoc domową. Czy diva i gwiazda estrady przystanie na tę propozycję? I czy w końcu znajdzie w sobie odwagę, żeby wyznać bliskim prawdę?

Reżyseria: Jézabel Marques.

Obsada: Chantal Lauby, Camille Chamoux, Giovanni Pucci, Serge Bagdassarian, Yannick Renier, Dominique MacAvoy.

 


A oto cały repertuar na najbliższe dni:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy