Spiżowa pamięć o aktorze z Białej Podlaskiej – Romanie Kłosowskim
Roman Kłosowski obok pomnika Józefa Ignacego Kraszewskiego na placu Wolności (2008 r.)
Atrakcyjnie zapowiadają się Dni Patrona Białej Podlaskiej św. Michała Archanioła. Obfitować będą w wydarzenia o charakterze patetycznym, jak i rozrywkowym. Program obchodów jest powszechnie dostępny w mediach, na portalach internetowych (czytaj tutaj) oraz na afiszach. Niepowtarzalnym wydarzeniem będzie niewątpliwie odsłonięcia pomnika wybitnego bialczanina aktora Romana Kłosowskiego. Uroczystość odbędzie się w piątek 29 września o godzinie 11.30 na placu Wolności. Przewidziana jest obecność syna artysty, Tomasza Kłosowskiego.
To wielkie przedsięwzięcie zainicjowała ponad trzy lata temu obejmująca funkcję prezesa Koła Bialczan Krystyna Nowicka. Na walnym zgromadzeniu stowarzyszenia 25 września 2020 roku stwierdziła między innymi, że Koło Bialczan powinno bardziej zaangażować się we współpracę z władzami miasta, pełniąc rolę inicjatora, pomysłodawcy i współrealizatora spraw ważnych dla mieszkańców. Zamierzała też w tym zakresie nawiązać więzi z innymi stowarzyszeniami działającymi lokalnie. A jej marzeniem było doprowadzenie do budowy – tak jak w przypadku innych zasłużonych bialczan – ławeczki aktora Romana Kłosowskiego.
Niektórzy przyjęli to z pewnym sceptycyzmem. Sprawa miała swoje wzloty i upadki. Jednak determinacja Krystyny Nowickiej i życzliwość prezydenta miasta Michała Litwiniuka, który dał wielkie wsparcie, w pewnym momencie obejmując wręcz główną rolę, właśnie znajdują swój finał. Należy też tu wspomnieć o wielkiej pracy, jaką odegrał mecenas Lech Kowalczuk, który wziął na siebie rolę pełnomocnika zarządu Koła Bialczan i czuwał nad treścią dokumentów i umów. Wspierał go w tym inny członek zarządu Przemysław Szandecki.
Twórcą pomnika jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Maślewski, absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, profesor na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W 1995 roku został na tym wydziale adiunktem. Prowadzi zajęcia na Wydziale Rzeźby oraz Wydziale Konserwacji Rzeźby Kamiennej i Detalu Architektonicznego. Zajmuje się rzeźbą, płaskorzeźbą i medalierstwem. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest autorem znakomicie przyjętego przez bialczan i turystów pomnika-ławeczki Józefa Ignacego Kraszewskiego na placu Wolności.
Odsłonięcie pomnika nastąpi zaraz po mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła, która rozpocznie obchody Dni Patrona Białej Podlaskiej Świętego Michała.
A wszyscy, którzy bajają, że na pomniku Roman Kłosowski nie jest podobny do siebie, niech spojrzą w lustro i… na swoje zdjęcie sprzed trzydziestu lat.
Jerzy Trudzik
Przeczytaj, co jeszcze warto zobaczyć w ten weekend w ramach Dni Patrona Białej Podlaskiej:
Biała Podlaska: Bogate w wydarzenia Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła – zapowiedź
Komentarze
Brak komentarzy