Siłacze z Zalesia nie schodzą z podium

Siłacze z Zalesia nie schodzą z podium

Ireneusz i Konrad Czuprynowie prezentują pabianickie medale w towarzystwie Franciszka Szabluka

Rok 2019 to kolejny, w którym zawodnicy ULPKS Gaj Zalesie kolekcjonują medale mistrzostw Polski, Europy oraz świata. Ostatnie przywieźli z Pabianic, gdzie odbyły się mistrzostwach Starego Kontynentu federacji WPA w trójboju siłowym. Na pomoście rywalizowało około 450 reprezentantów dwudziestu krajów.

Trzykrotnie na podium, na każdym jego stopniu, stawał Konrad Czupryn. Złoto wywalczył w dwuboju (wyciskanie sztangi leżąc i martwym ciągu) z wynikiem 377,5 kg, ponadto w kat. wagowej 110 kg i kat. wiekowej open był drugi w martwym ciągu z rezultatem 230 kg oraz trzeci w tej samej kategorii w trójboju siłowym z wynikiem 587,5 kg. Dwa tytuły mistrzowskie wywalczył jego ojciec Ireneusz – pierwszy w martwym ciągu w kat. wagowej 82,5 kg i kat. wiekowej M60-64 z wynikiem 190 kg, a także w tej samej kategorii wiekowej i kat. wagowej w wyciskaniu sztangi leżąc z wynikiem 100 kg.

Trzecim reprezentantem Gaja był mistrz nad mistrzami Franciszek Szabluk. W Pabianicach do bogatej kolekcji dołożył mistrzostwo Europy w wyciskaniu sztangi leżąc w kat. wagowej 100 kg i kat. wiekowej M60-64 EQ (w sprzęcie) z wynikiem 220 kg, choć planował uzyskanie 250 kg, ponieważ na sprawdzianie w klubie uporał się z ciężarem 260 kg.

Miesiąc wcześniej ci sami zawodnicy startowali w mistrzostwach świata federacji GPC w Słowacji. Rywalizacja była olbrzymia, ponieważ do naszego południowego sąsiada przybyło ponad 1150 zawodników z 27 państw, w tym 113 z Polski. Mimo to Podlasianie wywalczyli dwa medale plus jedno punktowane miejsce (szóste).

Tytuł mistrza świata przypadł Franciszkowi Szablukowi, zwycięzcy wyciskania sztangi leżąc w sprzęcie w kat. wiekowej masters 60-64 kat. wagowej 100 kg, z wynikiem 230 kg. Drugie miejsce w kat. wiekowej masters 60-64 w martwym ciągu, z wynikiem 185 kg (lepiej od rekordu życiowego o 12,5 kg), zajął Ireneusz Czupryn, natomiast jego syn Konrad był szósty w martwym ciągu, z wynikiem 252,5 kg.

Wszyscy zawodnicy dziękują, za pośrednictwem „Podlasianina”, za możliwość startu w tegorocznych mistrzostwach świata i Europy następującym firmom sponsorującym: Pol-Kres Edwood Daniel Tomaszuk, Transgaz Małgorzata Domagalska, PW Komunalnik Urszula Adamiak, Transbet Marian Wojtiuk, Gospodarstwo Rolne Koroszczyn Jan Krymski oraz Bogusławowi Wolskiemu. W ostatni weekend walczyli o medale zawodów Pucharu Świata federacji XPC w Siedlcach a w najbliższy Szabluk, pełniący funkcję prezydenta GPS Polska, weźmie udział w Pucharze Świata federacji GPC w Odessie. Poinformował on nas także, że z czterech krajów, jakie zgłosiły się do organizacji Mistrzostw Świata w 2021 r. (pod koniec października), na gospodarza wybrano Polskę.

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy