Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

1 czerwca 2023 r. Polska dołączyła do krajów, które wprowadziły bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).  W naszym kraju szczepienia te są bezpłatne dla 12 i 13-latów. Jest to niezwykle ważny krok w prewencji nowotworów.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 i 2011).

 

Jak zaszczepić dziecko?


Szczepienia rozpoczęły się 1 czerwca. Można zapisać dziecko przez:

– Internetowe Konto Pacjenta
–  infolinię 989 lub
– w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Należy przyprowadzić na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

 

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

– HPV to bardzo rozpowszechniony wirus, infekcja tym wirusem objawów klinicznych najczęściej nie daje – tłumaczy dr n. med. Karolina Frąszczak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK 1 w Lublinie. Natomiast blisko 100% nowotworów raka szyjki macicy jest powiązanych z tą infekcją. Dlatego przeciwdziałanie infekcji spowodowanej tym wirusem, w bardzo dużym stopniu zabezpiecza przed wystąpieniem choroby w przyszłości.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. – Podawanie szczepionki przeciwko HPV w młodym wieku umożliwia wytworzenie długotrwałej odporności, która może trwać przez wiele lat – wyjaśnia dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. To oznacza, że dzieci szczepione w młodości będą miały długotrwałą ochronę przed wirusem HPV w okresie dorosłości – dodaje dr Korniszuk.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy