Rozwój miasta planujemy na lata, nie miesiące

Rozwój miasta planujemy na lata, nie miesiące

MIĘDZYRZEC PODLASKI O inwestycjach, półmetku kadencji samorządu, trudnościach związanych z funkcjonowaniem miasta w epidemii oraz strategicznych zadaniach zaplanowanych na najbliższe lata ze Zbigniewem Kotem, burmistrzem Międzyrzeca Podlaskiego, rozmawia Monika Pawluk.

Mija dwa i pół roku od momentu, kiedy rozpoczął pan swoją kolejną kadencję na stanowisku burmistrza. Jak podsumuje pan ten czas? Jakie najważniejsze zaplanowane zadania udało się zrealizować?

– To był specyficzny czas, zwłaszcza że od ponad roku pracujemy w warunkach epidemii. Musieliśmy się nauczyć funkcjonować w nowej rzeczywistości. Nagle zabrakło imprez kulturalnych i sportowych, a cała aktywność przeniosła się do sieci. Odczuwamy brak spotkań na żywo, czy to z przedstawicielami instytucji, czy z mieszkańcami. Jednak nie przeszkadza to nam w skrupulatnej realizacji zaplanowanych inwestycji. Nie w takiej skali, jak byśmy chcieli, bo środków unijnych jest coraz mniej, ale liczymy, że Krajowy Plan Odbudowy będzie wzmacniał nasze możliwości inwestycyjne. Od początku kadencji konsekwentnie realizowaliśmy zaplanowane inwestycje. Wybudowaliśmy ulicę Adamki i Modrzewiową, wyremontowaliśmy ulicę Pułaskiego, a wspólnie z powiatem bialskim ul. Zarówie. W tym czasie oddaliśmy do użytku nową siedzibę Warsztatu Terapii Zajęciowej i zmodernizowaliśmy budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wyremontowaliśmy orlik przy ZPO nr 2, w parku Potockich powstał plac zabaw. I przede wszystkim zrealizowaliśmy jedną z największych inwestycji na Międzyrzeckich Jeziorkach. Plenerowe Centrum Rekreacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców miasta. Rozpoczęliśmy dwa kluczowe projekty: remont pałacu Potockich i kina Sława. Pałac zyska nowe przeznaczenie, a przy okazji park będzie tętnił życiem. Mieszkańcy doczekają się też kina z prawdziwego zdarzenia.

Znaczna część tegorocznego budżetu miasta to zadania związane z remontami lub budową dróg, w tym m.in. wyczekiwane budowy ul. A. Asnyka i J. Brzechwy. Które jeszcze drogi powstaną lub zostaną przebudowane z tegorocznego budżetu?

– Oprócz ulic Asnyka i Brzechwy, których budowa jest aktualnie realizowana, a zakończy się w lipcu, oraz zakończonych już Strażackiej i Grottgera, w tym roku zaplanowaliśmy kilka innych ważnych inwestycji drogowych. Już podpisaliśmy umowę na przebudowę ulic Kasztanowej i Balladyny, gdzie zostanie położona nowa nawierzchnia i będą wymienione krawężniki. Trwa opracowanie projektu budowlanego na chodnik przy ul. 3 Maja na odcinku Warszawska-Wesoła. Tam, w pobliżu Zespołu Szkół Ekonomicznych, powstanie też parking na 13 miejsc. Tę inwestycję zrealizujemy w tym roku wspólnie z powiatem. Podobnie jak remont ul. Łosickiej, gdzie do końca roku powstanie rondo łączące ulice Piłsudskiego, Kalenika i Młynarską. Trwa też opracowanie projektu budowlanego parkingu przy cmentarzu komunalnym. Przypomnę, że inwestycja ta została wybrana w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego, a zostanie zrealizowana w trzecim kwartale roku.

Inwestycjami, na które miasto niedawno pozyskało dofinansowanie z funduszy unijnych jest rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne dawnego pałacu Potockich oraz remont sali widowiskowej  MOK. Jak zmienią się te obiekty, na jakim etapie są te inwestycje i kiedy mieszkańcy będą mogli zobaczyć efekty prac?  

– Oba projekty są w fazie budowlanej. W pałacu wykonano roboty murarskie, położono tynki w pomieszczeniach na parterze, a także wymieniono instalację elektryczną. Obecnie wymieniany jest dach. Pałac przechodzi prawdziwą metamorfozę, zmieni się nie do poznania i liczę, że wreszcie zacznie tętnić życiem. Chcemy, aby ten odnowiony budynek służył potrzebom działalności kulturalnej. Dlatego planujemy umieścić tam rzeźby Henryka Burzca, a także inne pamiątki związane z Międzyrzecczyzną, jak np. zbiory zgromadzone przez śp. Jana Kowalskiego w ramach działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk – pałac będzie miejscem naszej spuścizny. Ponadto powstaną tam pracownie, m.in. teatralne, grafiki czy dźwięku, i zostanie przeniesiony punkt informacji turystycznej oraz galeria ES. W planach jest też renowacja zabytkowej oranżerii – historycznego elementu pałacu.

Powoli przygotowujemy się do rozpoczęcia funkcjonowania kina. Wykonano tam już prace wyburzeniowe i strop podłoża, a teraz trwa montaż instalacji wentylacji mechanicznej. Sala na pewno zmieni się nie do poznania. Po gruntownym remoncie zostaną tam zamontowane nowe wygodne fotele, oświetlenie i sprzęt projekcyjny. Pomieszczenie będzie klimatyzowane i wyposażone w nowoczesne rozwiązania. Wyremontujemy też hol, zamontujemy windę dla osób niepełnosprawnych i powstaną szatnie. (…)

Cały artykuł przeczytać można w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” nr 20 na: eprasa.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy