Ratownicy dostaną nowe karetki. Sprzęt zasili bialską Stację w terenie
MIĘDZYRZEC PODLASKI Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna program wymiany ambulansów, dzięki któremu do stacji pogotowia i szpitali w całej Polsce trafi 200 nowych pojazdów. Dwa z nich jesienią zakupione zostaną do punktów wyjazdowych i filii Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej.
Nowe ambulanse trafią do punktu wyjazdowego bialskiej SPR SP ZOZ w Międzyrzecu Podlaskim i filii w Radzyniu Podlaskim.
– Tak się dobrze składa, że jesteśmy w trakcie zamówienia na trzy nowe ambulanse, dlatego informacja o funduszach na zakup dodatkowych dwóch jest miłą wiadomością. Cieszymy się, że przede wszystkim poprawi to bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Dzięki dobremu sprzętowi, zdrowie i życie wielu pacjentów zostanie uratowane. Podstawą są doskonałe warunki do tego, żeby realizować naszą misję. I my staramy się te standardy stale podnosić, dzięki czemu profesjonalizm naszych ratowników, naszych zespołów wyjazdowych jest na europejskim poziomie – mówi Tadeusz Łazowski, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej.
Koszt dofinansowania jednej karetki to 400 tys. zł. Obecnie w pełni wyposażony ambulans wart jest 600 tys. zł.
– One będą słabiej wyposażone, ale my taki specjalistyczny sprzęt mamy, zostanie przełożony z zapasowych pojazdów. To wielka radość, że te ambulanse trafią w miejsca, gdzie zastąpią wysłużone, ponad dziesięcioletnie pojazdy z przebiegiem ponad 200 tys. km. Teraz musimy przeprowadzić postępowania przetargowe. Nie zmarnujemy tego czasu i myślę, że w listopadzie nowe karetki zostaną przekazane – dodaje dyrektor Łazowski.
Umowę na zakup nowych ambulansów podpisano w poniedziałek 2 września w Punkcie Wyjazdowym bialskiej Stacji Pogotowia w Międzyrzecu Podlaskim. W spotkaniu uczestniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
– Oprócz wykształcenia lekarza i ratownika medycznego bardzo ważny jest sprzęt. Ambulanse pracują czasem w ekstremalnych warunkach, często ulegają niestety wypadkom, są uszkodzone. Chcemy, żeby te pojazdy były w miarę o jak najmniejszym przebiegu i miały jak najmniej lat – mówi Kraska.
– Sprzęt musi być sprawny. Nie może być tak, że nie dojedziemy do pacjenta albo wyjeżdżamy z miejsca zdarzenia i nie możemy dotrzeć do szpitala. A takie sytuacje niestety, niejednokrotnie się zdarzały. To musi być sprzęt nowy i niezużyty. Karetki się bardzo eksploatują. Jeździmy na dużych obrotach. Większość to wyjazdy na sygnałach, choć bywają i bardziej błahe wezwania – stwierdza Andrzej Hałajko, lekarz w Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej.
Wiceminister podczas spotkania w Międzyrzecu Podlaskim odniósł się także do trudnej sytuacji w Polskim Ratownictwie Medycznym i coraz bardziej widocznym w wielu stacjach brakiem ratowników chętnych do pracy. Powiedział, że resort zdrowia ma na uwadze konieczność podniesienia wynagrodzeń ratownikom medycznym.
– Nasz rząd przywiązuje wagę do tego, żeby ratownictwo w Polsce weszło na trochę wyższy poziom, także zwiększeniem wynagrodzeń dla ratowników. Już mam wstępne ustalenia i rozmowy ze związkami, z którymi się spotykam. Myślę, że bez podniesienia uposażeń ratownikom nie zatrzymamy tej grupy zawodowej. Młodzi ludzie odchodzą ze stacji na szpitalne oddziały ratunkowe, czy też oddziały szpitalne, a myślę że ich umiejętności powinny być głównie wykorzystywane w zespołach ratownictwa medycznego. Moim zdaniem jest konieczne, żebyśmy tych pieniędzy pozyskali więcej w przyszłorocznym budżecie, nad którym w tej chwili pracujemy i przeznaczyli je na podwyżki. Bo sprzęt zmienimy, ale w tym sprzęcie muszą pracować ludzie – podkreśla wiceminister Kraska.
Monika Pawluk
Więcej na ten temat w papierowym i elektronicznym wydaniu Tygodnika „Podlasiak” we wtorek 9 września.
Komentarze
Brak komentarzy