Przyjechał do apteki bez uprawnień i na podwójnym gazie

Przyjechał do apteki bez uprawnień i na podwójnym gazie
fot. KMP w Białej Podlaskiej

Bez uprawnień oraz z prawie 2 promilami alkoholu w organizmie przyjechał do apteki 30-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. Jego zachowanie zwróciło uwagę świadka, który widział jak mężczyzna odjeżdża swoim audi. Powiadomieni mundurowi zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

7 lutego po godzinie 18 dyżurny bialskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy. Z relacji osoby zgłaszającej wynikało, że jej syn, będąc w aptece, zwrócił uwagę na nietrzeźwego mężczyznę. Gdy nieznajomy wyszedł z budynku, okazało się, że wsiadł do audi i odjechał. Reakcja kobiety była natychmiastowa. Ruszyła za odjeżdżającym pojazdem, jednocześnie dzwoniąc do stróżów prawa.

Mężczyzna zaparkował chwilę później przy ul. Jana III Sobieskiego. Gdy mundurowi dotarli na miejsce, kierowcy nie było w środku. Po chwili jednak wrócił do auta. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. Jest to 30-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. Od kierowcy czuć było wyraźnie alkohol. Urządzenie wykazało niemal 2 promile alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze ustalili dodatkowo, że mężczyzna nie posiada uprawnień, gdyż zostały mu zatrzymane kilka lat wcześniej.

W trakcie rozmowy z policjantami 30-latek przyznał, że wypił alkohol dwie godziny wcześniej. – Ustalamy wszystkie okoliczności sprawy. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany, to trzy lata – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, gdy ktoś po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwym, świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy