Przed nami szósta edycja Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Fani będą zachwyceni!
Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego na stałe wpisał się do kalendarza ogólnopolskich wydarzeń promujących muzykę operową i operetkową. Już po raz szósty to muzyczne święto zagości w Białej Podlaskiej, mieście urodzenia najwybitniejszego krytyka muzyki klasycznej – Bogusława Kaczyńskiego.
Festiwal jego imienia stał się nieodzownym punktem w kalendarzu polskich wydarzeń kulturalnych, przyciągając miłośników muzyki operowej i operetkowej z całego kraju. Tegoroczna edycja święta muzyki poważnej zapowiada się wyjątkowo. Na scenie w Białej Podlaskiej wystąpią gwiazdy światowego formatu, co gwarantuje niezapomniane przeżycia i spotkania z wybitnymi artystami.
Główne wydarzenia będą miały miejsce w terminie od 24 sierpnia do 1 września 2024 roku.
Vivat Opera Lwowska
6. Festiwal im Bogusława Kaczyńskiego rozpocznie się 24 sierpnia (sobota) o godzinie 18.30 w amfiteatrze w Białej Podlaskiej przy ulicy Warszawskiej 12 wspaniałym koncertem „Vivat Opera Lwowska!” – Gala Lwowskiej Opery Narodowej, który poprowadzą mistrz słowa Andrzej Seweryn, dziennikarka i korespondentka wojenna Bianka Zalewska oraz dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Wystąpią soliści: Mariana Tsvetinska – sopran, Anastasia Polishchuk – mezzosopran, Maksym Vorochek – tenor, Roman Strakhov – baryton. Soliści i orkiestra pod dyrekcją dyrektora muzycznego Ivana Cherednichenki. W repertuarze gala operowych przebojów Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego.
Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać od 12 sierpnia (poniedziałek) w godzinach 8.00-16.00 w BCK przy ulicy Warszawskiej 11. Informacje o wejściówkach na wydarzenia Festiwalu udziela Impresariat Artystyczny Bialskiego Centrum Kultury, ul. Warszawska 11, tel. 83 341 67 05.
Wirtuoz i Małgorzata
W niedzielę 25 sierpnia na godzinę 18.30 organizatorzy zapraszają do amfiteatru na koncert „Wirtuoz i Małgorzata”, czyli Waldemar Malicki i Małgorzata Krzyżanowicz.
Podczas koncertu Waldemara Malickiego (fortepian i narracja) oraz Małgorzaty Krzyżanowicz (wiolonczela) można będzie usłyszeć dzieła muzyki instrumentalnej i operowej w oryginalnych aranżacjach na fortepian i wiolonczelę, z autorskim komentarzem.
Wstęp bezpłatny.
Opera na ekranie
Kolejnym wydarzeniem w ramach 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego będzie opera na ekranie „Giacomo Puccini: Cyganeria”. Projekcja rozpocznie się w poniedziałek 26 sierpnia o godzinie 20, również w amfiteatrze przy ulicy Warszawskiej 12.
Pokaz kinowy spektaklu operowego zaplanowano z okazji 100. rocznicy śmierci Pucciniego. Będzie to nagranie historyczne z Opery w San Francisco z 1988 roku. W gwiazdorskiej obsadzie: Luciano Pavarotti – Rodolfo, Mirella Freni – Mimi, Nicolai Ghiaurov – Colline, Gino Quilico – Marcello, Sandra Pacetti – Musetta, Stephen Dickson – Schaunard. Chór i Orkiestra The San Francisco Opera House pod dyrekcją Tiziana Severini. Reżyseria – Francesca Zambello.
Wprowadzenia do filmu dokona Waldemar Robak z Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej.
Wstęp bezpłatny.
Prapremiera komedii Teatru Słowa
We wtorek 27 sierpnia o godzinie 18.30, też na scenie amfiteatru w parku Radziwiłłowskim, zobaczymy – jak co roku – prapremierę nowego spektaklu w wykonaniu Teatru Słowa z Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Tym razem będzie to komedia „Panie Kochanku”.
Reżyseria: Danuta Szaniawska, kostiumy: Małgorzata Maciejewska.
Obsada: Andrzej Antsipenka – książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku”, Faustyna Wojdakowska – księżna Teresa Radziwiłłowa z Rzewuskich (żona księcia), Bożena Jaroszuk-Różycka – księżna Franciszka Radziwiłłowa (matka księcia), Maksymilian Hołownia – książę Sapieha z Kodnia, Tadeusz Humin – Onufry (lokaj księcia), Lena Antsipenka – Amelka (dwórka księżnej), Danuta Szaniawska – Tekla (kucharka).
Utwór dramatyczny nawiązuje do tradycji molierowskiej i fredrowskiej. Akcja toczy się na dworze Karola Radziwiłła „Panie Kochanku”, który był uznawany za najbogatszego magnata w Rzeczypospolitej w drugiej połowie XVIII wieku.
Wstęp bezpłatny.
Zamachowski nie tylko o miłości
W kolejnym dniu 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego publiczność będzie miała okazję spotkać się ze znanym i cenionym aktorem Zbigniewem Zamachowskim.
Koncert „Nie tylko o miłości” rozpocznie się w środę 28 sierpnia o godzinie 18.30 w bialskim amfiteatrze.
Wystąpią: Zbigniew Zamachowski oraz pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek.
W koncercie znajdą się autorskie utwory Zbigniewa Zamachowskiego oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Wasowskiego, Przybory, Młynarskiego, Korcza, Dębskiego, Satanowskiego, Stachury, Bukartyka. Wykonawca zaśpiewa również przebój radiowej Trójki – „Kobiety jak te kwiaty”.
Wstęp bezpłatny.
Natalia Marczuk z zespołem
Na koncert Natalii Marczuk z zespołem, w ramach 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, organizatorzy zaproszą w piątek 30 sierpnia na godzinę 18.30, również do amfiteatru przy Warszawskiej 12.
Publiczność wysłucha autorskich kompozycji z nadchodzącej płyty artystki. Gatunek muzyczny to indie pop/alternatywa, gdzie najważniejszymi elementami są niebanalne teksty, ukulele i barwa głosu, której nie da się zapomnieć.
Skład zespołu: Natalia Marczuk – wokal/ukulele, Łukasz Sowa – gitara, Bartosz Barwicki – gitara, Jan Dudek – bas/kontrabas, Kacper Kałuża – perkusja.
Wstęp bezpłatny.
Spotkanie z Grażyną Brodzińską
Kolejnym wydarzeniem – w sobotę 31 sierpnia o godzinie 17 w sali teatralnej Bialskiego Centrum Kultury przy ulicy Krótkiej 1 w Białej Podlaskiej – będzie spotkanie z wielką gwiazdą Festiwalu, pierwszą damą polskiej operetki Grażyną Brodzińską, pt. „O mocy i roli kostiumu na scenie”.
Czeka nas rozmowa o muzyce i kreacjach scenicznych. Grażyna Brodzińska opowie o swoich fascynacjach operowych, operetkowych, musicalowych oraz ulubionych standardach muzyki rozrywkowej. Jej występ na pewno będzie jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu Festiwalu.
Prowadzenie: Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Wstęp bezpłatny.
Zaczarowany świat musicalu
Gala finałowa 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego pod tytułem „Zaczarowany świat musicalu” odbędzie się w niedzielę 1 września o godzinie 18.30 w amfiteatrze przy ulicy Warszawskiej 12.
Wystąpią: Grażyna Brodzińska, Agnieszka Przekupień, Mateusz Deskiewicz, Janusz Kruciński, Maksymilian Lejk (akordeon), Orkiestra Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Narracja: Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Zostaną wykonane m.in. fragmenty musicali: „Cabaret” Kandera, „Skrzypek na dachu” Bocka, „My Fair Lady” Loewego, „Upiór w operze” Webbera.
Bezpłatne wejściówki na koncert będzie można odebrać od 12 sierpnia (poniedziałek) w godzinach 8.00-16.00 w BCK przy ulicy Warszawskiej 11. Informacje o wejściówkach na wydarzenia Festiwalu udziela Impresariat Artystyczny Bialskiego Centrum Kultury, ul. Warszawska 11, tel. 83 341 67 05.
Organizatorami Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są: prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Orfeo Fundacja im. B. Kaczyńskiego z przewodniczącym Rady Zbigniewem Napierałą i Bialskie Centrum Kultury z dyrektorem Zbigniewem Kapelą na czele.
Dyrektorem artystycznym Fundacji Orfeo i Festiwalu jest reżyser telewizyjny, teatrolog i manager kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Bogusław Kaczyński był pasjonatem i koneserem opery oraz najsłynniejszym popularyzatorem muzyki operowej. Zapisał się w dziejach współczesnej kultury polskiej jako krytyk, a także niezwykle lubiany komentator telewizyjny i radiowy, laureat trzech Wiktorów i Super Wiktora. Urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Od 1984 roku przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, a cykl „Bogusław Kaczyński przedstawia”, ze spektaklami muzycznymi i galami, organizowany przez Barbarę Kaczmarkiewicz w Sali Kongresowej, cieszył się ogromnym powodzeniem. Po śmierci Bogusława Kaczyńskiego w 2016 roku, zarząd Orfeo, Fundacji jego imienia, wraz z prezydentem Białej Podlaskiej postanowili zrealizować festiwal muzyczny, organizowany w mieście, z którego pochodził patron Fundacji.
Komentarze
Brak komentarzy