Przed nami szósta edycja Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Fani będą zachwyceni!

Przed nami szósta edycja Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Fani będą zachwyceni!

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego na stałe wpisał się do kalendarza ogólnopolskich wydarzeń promujących muzykę operową i operetkową. Już po raz szósty to muzyczne święto zagości w Białej Podlaskiej, mieście urodzenia najwybitniejszego krytyka muzyki klasycznej – Bogusława Kaczyńskiego.

Festiwal jego imienia stał się nieodzownym punktem w kalendarzu polskich wydarzeń kulturalnych, przyciągając miłośników muzyki operowej i operetkowej z całego kraju. Tegoroczna edycja święta muzyki poważnej zapowiada się wyjątkowo. Na scenie w Białej Podlaskiej wystąpią gwiazdy światowego formatu, co gwarantuje niezapomniane przeżycia i spotkania z wybitnymi artystami.

Główne wydarzenia będą miały miejsce w terminie od 24 sierpnia do 1 września 2024 roku.

Vivat Opera Lwowska

6. Festiwal im Bogusława Kaczyńskiego rozpocznie się 24 sierpnia (sobota) o godzinie 18.30 w amfiteatrze w Białej Podlaskiej przy ulicy Warszawskiej 12 wspaniałym koncertem „Vivat Opera Lwowska!” – Gala Lwowskiej Opery Narodowej, który poprowadzą mistrz słowa Andrzej Seweryn, dziennikarka i korespondentka wojenna Bianka Zalewska oraz dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Wystąpią soliści: Mariana Tsvetinska – sopran, Anastasia Polishchuk – mezzosopran, Maksym Vorochek – tenor, Roman Strakhov – baryton. Soliści i orkiestra pod dyrekcją dyrektora muzycznego Ivana Cherednichenki. W repertuarze gala operowych przebojów Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego.

Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać od 12 sierpnia (poniedziałek) w godzinach 8.00-16.00 w BCK przy ulicy Warszawskiej 11. Informacje o wejściówkach na wydarzenia Festiwalu udziela Impresariat Artystyczny Bialskiego Centrum Kultury, ul. Warszawska 11, tel. 83 341 67 05.

Wirtuoz i Małgorzata

W niedzielę 25 sierpnia na godzinę 18.30 organizatorzy zapraszają do amfiteatru na koncert „Wirtuoz i Małgorzata”, czyli Waldemar Malicki i Małgorzata Krzyżanowicz.

Podczas koncertu Waldemara Malickiego (fortepian i narracja) oraz Małgorzaty Krzyżanowicz (wiolonczela) można będzie usłyszeć dzieła muzyki instrumentalnej i operowej w oryginalnych aranżacjach na fortepian i wiolonczelę, z autorskim komentarzem.

Wstęp bezpłatny.

Opera na ekranie

Kolejnym wydarzeniem w ramach 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego będzie opera na ekranie „Giacomo Puccini: Cyganeria”. Projekcja rozpocznie się w poniedziałek 26 sierpnia o godzinie 20, również w amfiteatrze przy ulicy Warszawskiej 12.

Pokaz kinowy spektaklu operowego zaplanowano z okazji 100. rocznicy śmierci Pucciniego. Będzie to nagranie historyczne z Opery w San Francisco z 1988 roku. W gwiazdorskiej obsadzie: Luciano Pavarotti – Rodolfo, Mirella Freni – Mimi, Nicolai Ghiaurov – Colline, Gino Quilico – Marcello, Sandra Pacetti – Musetta, Stephen Dickson – Schaunard. Chór i Orkiestra The San Francisco Opera House pod dyrekcją Tiziana Severini. Reżyseria – Francesca Zambello.

Wprowadzenia do filmu dokona Waldemar Robak z Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej.

Wstęp bezpłatny.

Prapremiera komedii Teatru Słowa

We wtorek 27 sierpnia o godzinie 18.30, też na scenie amfiteatru w parku Radziwiłłowskim, zobaczymy – jak co roku – prapremierę nowego spektaklu w wykonaniu Teatru Słowa z Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Tym razem będzie to komedia „Panie Kochanku”.

Reżyseria: Danuta Szaniawska, kostiumy: Małgorzata Maciejewska.

Obsada: Andrzej Antsipenka – książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku”, Faustyna Wojdakowska – księżna Teresa Radziwiłłowa z Rzewuskich (żona księcia), Bożena Jaroszuk-Różycka – księżna Franciszka Radziwiłłowa (matka księcia), Maksymilian Hołownia – książę Sapieha z Kodnia, Tadeusz Humin – Onufry (lokaj księcia), Lena Antsipenka – Amelka (dwórka księżnej), Danuta Szaniawska – Tekla (kucharka).

Utwór dramatyczny nawiązuje do tradycji molierowskiej i fredrowskiej. Akcja toczy się na dworze Karola Radziwiłła „Panie Kochanku”, który był uznawany za najbogatszego magnata w Rzeczypospolitej w drugiej połowie XVIII wieku.

Wstęp bezpłatny.

Zamachowski nie tylko o miłości

W kolejnym dniu 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego publiczność będzie miała okazję spotkać się ze znanym i cenionym aktorem Zbigniewem Zamachowskim.

Koncert „Nie tylko o miłości” rozpocznie się w środę 28 sierpnia o godzinie 18.30 w bialskim amfiteatrze.

Wystąpią: Zbigniew Zamachowski oraz pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek.

W koncercie znajdą się autorskie utwory Zbigniewa Zamachowskiego oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Wasowskiego, Przybory, Młynarskiego, Korcza, Dębskiego, Satanowskiego, Stachury, Bukartyka. Wykonawca zaśpiewa również przebój radiowej Trójki – „Kobiety jak te kwiaty”.

Wstęp bezpłatny.

Natalia Marczuk z zespołem

Na koncert Natalii Marczuk z zespołem, w ramach 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, organizatorzy zaproszą w piątek 30 sierpnia na godzinę 18.30, również do amfiteatru przy Warszawskiej 12.

Publiczność wysłucha autorskich kompozycji z nadchodzącej płyty artystki. Gatunek muzyczny to indie pop/alternatywa, gdzie najważniejszymi elementami są niebanalne teksty, ukulele i barwa głosu, której nie da się zapomnieć.

Skład zespołu: Natalia Marczuk – wokal/ukulele, Łukasz Sowa – gitara, Bartosz Barwicki – gitara, Jan Dudek – bas/kontrabas, Kacper Kałuża – perkusja.

Wstęp bezpłatny.

Spotkanie z Grażyną Brodzińską

Kolejnym wydarzeniem – w sobotę 31 sierpnia o godzinie 17 w sali teatralnej Bialskiego Centrum Kultury przy ulicy Krótkiej 1 w Białej Podlaskiej – będzie spotkanie z wielką gwiazdą Festiwalu, pierwszą damą polskiej operetki Grażyną Brodzińską, pt. „O mocy i roli kostiumu na scenie”.

Czeka nas rozmowa o muzyce i kreacjach scenicznych. Grażyna Brodzińska opowie o swoich fascynacjach operowych, operetkowych, musicalowych oraz ulubionych standardach muzyki rozrywkowej. Jej występ na pewno będzie jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu Festiwalu.

Prowadzenie: Gabriela Kuc-Stefaniuk.

Wstęp bezpłatny.

Zaczarowany świat musicalu

Gala finałowa 6. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego pod tytułem „Zaczarowany świat musicalu” odbędzie się w niedzielę 1 września o godzinie 18.30 w amfiteatrze przy ulicy Warszawskiej 12.

Wystąpią: Grażyna Brodzińska, Agnieszka Przekupień, Mateusz Deskiewicz, Janusz Kruciński, Maksymilian Lejk (akordeon), Orkiestra Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy.

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Narracja: Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Zostaną wykonane m.in. fragmenty musicali: „Cabaret” Kandera, „Skrzypek na dachu” Bocka, „My Fair Lady” Loewego, „Upiór w operze” Webbera.

Bezpłatne wejściówki na koncert będzie można odebrać od 12 sierpnia (poniedziałek) w godzinach 8.00-16.00 w BCK przy ulicy Warszawskiej 11. Informacje o wejściówkach na wydarzenia Festiwalu udziela Impresariat Artystyczny Bialskiego Centrum Kultury, ul. Warszawska 11, tel. 83 341 67 05.

 

Organizatorami Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są: prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Orfeo Fundacja im. B. Kaczyńskiego z przewodniczącym Rady Zbigniewem Napierałą i Bialskie Centrum Kultury z dyrektorem Zbigniewem Kapelą na czele.

Dyrektorem artystycznym Fundacji Orfeo i Festiwalu jest reżyser telewizyjny, teatrolog i manager kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.

 


Bogusław Kaczyński był pasjonatem i koneserem opery oraz najsłynniejszym popularyzatorem muzyki operowej. Zapisał się w dziejach współczesnej kultury polskiej jako krytyk, a także niezwykle lubiany komentator telewizyjny i radiowy, laureat trzech Wiktorów i Super Wiktora. Urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Od 1984 roku przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, a cykl „Bogusław Kaczyński przedstawia”, ze spektaklami muzycznymi i galami, organizowany przez Barbarę Kaczmarkiewicz w Sali Kongresowej, cieszył się ogromnym powodzeniem. Po śmierci Bogusława Kaczyńskiego w 2016 roku, zarząd Orfeo, Fundacji jego imienia, wraz z prezydentem Białej Podlaskiej postanowili zrealizować festiwal muzyczny, organizowany w mieście, z którego pochodził patron Fundacji.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy