Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z przepompownią centralną - czas na podsumowanie projektu

Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z przepompownią centralną - czas na podsumowanie projektu
fot. WOD-KAN

BIAŁA PODLASKA Zakończyła się realizacja projektu „Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z przepompownią centralną oraz efektywnym zarządzaniem systemem wodociągowo-kanalizacyjnym w Białej Podlaskiej”.

6 marca 2018r. w siedzibie spółki Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN” nastąpiło podpisanie z umowy pomiędzy Spółka Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN” a NFOSiGW w Warszawie na dofinansowanie projektu pn. : „Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z przepompownią centralną oraz efektywnym zarządzaniem systemem wodociągowo-kanalizacyjnym w Białej Podlaskiej”, co zainaugurowało prace nad jego realizacją.

Projekt został podzielony na cztery podstawowe zadania. Pierwszy to przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w części mechanicznej, biologicznej i osadowej wraz z wyposażeniem oczyszczalni w instalację do odzysku biogazu zlokalizowanej przy ul. Brzegowej. Drugi to przebudowa i modernizacja centralnej przepompowni ścieków zlokalizowanej przy ul. Mickiewicza. Kolejny to zakup urządzeń i sprzętu do eksploatacji systemu obniżającego jego awaryjność i straty wody oraz usprawniającego gospodarkę osadową oczyszczalni, a ostatni – budowa zintegrowanego systemu GIS (ang. Geographic Information System) do zarządzania sieciami z uwzględnieniem adaptacyjności do zmian klimatu (system plus punkty pomiarowe i monitoring).

Dwóch pierwszych zadań wykonawcą zostało PW BUDOMEX Biała Podlaska. Pojazdy Komunalne Tymborowscy Sp. z o.o. Nowiny/k Kielc i „ELSE” Technical and Research Service Co.Ltd Gdańsk – byli dostawcami samochodów specjalistycznych w ramach trzeciego zadania. Wykonawcą czwartego zadania była Spółka KartGIS Sp. z o.o. w Warszawie.

Głównym celem projektu jest zapewnienie odbierania i ulepszonego oczyszczania 100% ładunku zanieczyszczeń pochodzących z aglomeracji Biała Podlaska w zakresie redukcji biogenów dla zapewnienia zgodności systemu z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych dla ochrony jednolitej części wód, a także uzyskanie wysokiej adaptacyjności systemu na zmiany klimatu.

Dzięki realizacji tej inwestycji, mieszkańcy Aglomeracji Biała Podlaska, będą mogli korzystać
z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków komunalnych. W znacznym stopniu zwiększy się przepustowość oczyszczalni z ok. 84.000 RLM do ok. 103.730 RLM. Pojawi się też możliwość przyłączenia do kanalizacji nowych nieruchomości leżących na terenach do tej pory niezurbanizowanych. Zmodernizowana oczyszczalnia umożliwi rozbudowę strefy gospodarczej i przemysłu.

Inwestycja zapewni bezpieczeństwo ekologiczne środowisku. Wyeksploatowane urządzenia oczyszczalni ścieków w części mechanicznej oraz w części biologicznej mogłyby doprowadzić do obniżenia jakości odprowadzonych ścieków oczyszczonych poniżej wartości określonych
w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Poprzednie urządzenia były mocno wyeksploatowane i wykazywały dużą energochłonność.

Zakup mapowego systemu GIS przyczyni się do ograniczenia strefy poszukiwań miejsc,
w których zachodzi podejrzenie wystąpienia awarii, co pozwoli na ograniczenie strat wody, oszczędność czasu i kosztów poszukiwań awarii. Inteligentny System zarządzania sieciami wodno- kanalizacyjnymi umożliwi lepsze zarządzanie majątkiem sieciowym poprzez monitorowanie na bieżąco.

Znaczne ograniczenie uciążliwości odorowej dla pobliskich osiedli mieszkalnych poprzez hermetyzację najbardziej emisyjnych obiektów oraz zastosowanie biofiltrów do dezodyracji powietrza złowonnego.

Efektem projektu jest zmodernizowana oczyszczalnia ścieków komunalnych w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych oraz wybudowana instalacja do wytwarzania i wykorzystania biogazu. Realizacja projektu przyczyni się do dalszego wzrostu atrakcyjności obszaru miasta zarówno dla mieszkańców, jak i potencjalnych inwestorów planujących rozpoczęcie działalności w Białej Podlaskiej.

Koszt całkowity to ok. 85 mln zł, z tego 44 mln pochodzi z funduszu unijnego.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy