Profesor Józef Bergier patronem bialskiej ulicy

Tablicę z nazwą ulicy odsłonili: przewodniczący Rady Miasta Robert Woźniak, prezydent Michał Litwiniuk, Barbara Bergier oraz rektor Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II Jerzy Nitychoruk
Nowo wybudowana w Białej Podlaskiej ulica, wiodąca od Sidorskiej w kierunku nowego przystanku kolejowego Biała Podlaska Wschodnia, ma już swoją nazwę. Po jednogłośnej decyzji miejskich radnych, w piątek 21 marca odbyła się uroczystość oficjalnego jej nadania. Upamiętnia ona zmarłego równo sześć lat temu prof. Józefa Bergiera, uhonorowanego niedługo przed śmiercią tytułem „Zasłużony dla miasta Biała Podlaska”, głównego twórcę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a obecnie – po zmianach nazwy – świętującej 25-lecie istnienia Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II.
– Profesor Józef Bergier był liderem rozwoju naszego miasta na licznych polach aktywności i w licznych przedsięwzięciach, zapalając nas zawsze do współpracy – powiedział prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk. – Wielu z nas podglądało go i uczyło się determinacji oraz konsekwencji w dążeniu do spełniania marzeń. Mógł je realizować, bo brał na swoje barki odpowiedzialność w wielu rolach, jakie przyszło mu pełnić. Był prodziekanem w bialskiej Akademii Wychowania Fizycznego, jako wieloletni rektor i założyciel zarządzał oraz rozwijał Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, która już po jego śmierci przyjęła wymarzoną przez niego postać Akademii Bialskiej. Jako ekspert i miłośnik sportu, a szczególnie ukochanej piłki nożnej, szefował wydziałowi piłkarstwa kobiecego w Polskim Związku Piłki Nożnej oraz stworzył i wspierał jedną z najlepszych kobiecych drużyn w kraju. Ponadto był bardzo aktywnym posłem i senatorem ziemi bialskiej, miejskim radnym oraz wiceprzewodniczącym lubelskiego Sejmiku. Dzięki temu w wielu miejscach naszego miasta oraz regionu dostrzegamy efekty jego pracy.
– Nie świętowalibyśmy obecnie 25-lecia naszej uczelni, gdyby nie rektor Józef Bergier – podkreślił z kolei rektor Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II Jerzy Nitychoruk. – Ten człowiek poświęcił dla uczelni, która była dla niego oczkiem w głowie, wszystko. Dlatego w roku jubileuszu musimy i powinniśmy o nim mówić bardzo często i bardzo dobrze. I choć być może dla niektórych ta uliczka jest za mała i zbyt skromna, to uważam, że tak nie jest. Bo ona znajduje się wśród nas, wśród swoich, wśród ludzi, którzy pracują na uczelni i którzy tę uczelnię kochają. Ta uliczka nie dość, że jest piękna, to ma podwójne znaczenie – nie tylko przebiega obok wybudowanych przez rektora Bergiera obiektów, ale też łączy nas z sąsiadami po drugiej stronie torów, czyli z polskim wojskiem. Życzyłbym, aby poprzez pamięć Józefa Bergiera, który łączył naszą bialską społeczność, a nie dzielił, takie znajdujące się przy ulicy jego imienia podmioty, jak uczelnia, wojsko, kolej i miasto, ze sobą współpracowały.
Po nich głos zabrała Barbara Bergier, żona patrona ulicy, której towarzyszyli: syn Michał oraz zięć Robert Pańczuk z córką i dwoma synami. – Gdy usłyszałam głosy, że ulica imieniem mojego męża jest za mała, postanowiłam ją zobaczyć, i orzekłam, że rzeczywiście na boisko do piłki nożnej jest za wąska i za długa. Po powrocie do domu stwierdziłam jednak, że kto tu najbardziej wydeptywał tę uliczkę, jak nie mój mąż. Dlatego dziękuję za nazwanie ją jego imieniem, bo to tutaj zostawił serce i życie, to przy niej znajduje się chyba jego największa miłość, czyli uczelnia – podkreśliła, po czym podziękowała radnym, a szczególnie Adamowi Chodzińskiemu, bo to on zainicjował nazwanie nowej przyuczelnianej ulicy imieniem jej męża.
Józef Bergier urodził się 17 lutego 1952 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Posiadał tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej, poza tym był specjalistą teorii i praktyki treningu w zespołowych grach sportowych i trenerem klasy mistrzowskiej w piłce nożnej oraz zagadnień motoryki człowieka, w tym głównie aktywności fizycznej. Oddawał się również pracy w polityce oraz samorządzie. W latach 1997-2001 był posłem na Sejm III kadencji, w latach 2007-2011 – senatorem VII kadencji, w 2007 roku – wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego, a w latach 2003-2006 – radnym miasta Biała Podlaska.
Józef Bergier w 1975 roku ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Filia w Białej Podlaskiej. W 1982 roku uzyskał stopień doktora, w 1999 roku został doktorem habilitowanym nauk kultury fizycznej, wreszcie postanowieniem Prezydenta RP z 7 sierpnia 2012 roku otrzymał tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej. Jest autorem ponad 500 artykułów naukowych, 6 autorskich podręczników, ponad 20 redakcji naukowych podręczników oraz wielu prac wydanych w językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim.
W latach 1975-2013 pracował jako nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Filia w Białej Podlaskiej. Od 2000 roku, a więc od momentu powstania, sprawował funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. W latach 2009-2012 był w niej prorektorem ds. rozwoju uczelni, zaś w latach 2012-2013 – pełnomocnikiem rektora ds. rozwoju uczelni. Od 2013 roku do 21 marca 2019 roku ponownie pełnił funkcję rektora w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, obecnie – do czego przez ostatnie lata dążył – Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II. Ewidentnym tego dowodem są zarówno nowoczesne obiekty dydaktyczne, naukowe i sportowe, tworzące bazę materialną uczelni (obok niej przebiega nowa ulica), ale także rosnąca z biegiem lat renoma uczelni w całym kraju, która w ostatnich trzech latach jego życia zajmowała pierwsze miejsce wśród państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce, i nadal znajduje się w krajowej czołówce (trzecie miejsce w 2024 r.).
Ale prof. Józef Bergier nie tylko angażował się w organizację, funkcjonowanie i rozwój swojej uczelni. Udzielał się także w sporcie, głównie w piłce nożnej. W latach 1981-1985 i 1999-2004 był prezesem Bialskopodlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a w latach 2009-2013 sprawował funkcję przewodniczącego Wydziału Piłkarstwa Kobiecego Polskiego Związku Piłki Nożnej. On też był pomysłodawcą utworzenia przyuczelnianego klubu sportowego, którego kobieca drużyna piłki nożnej przez trzynaście lat (2006-2019) z powodzeniem występowała w ekstralidze, najwyższej w Polsce klasie rozgrywkowej. W 1985 roku był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Motoryki Sportowej i zastępcą przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Gier Sportowych, a w latach 2012-2013 – członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej w zespole Nauk Medycznych o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej.
Roman Laszuk
Zobacz też galerię zdjęć z tej uroczystości:
Biała Podlaska: Nowa ulica nazwana imieniem profesora Józefa Bergiera
Komentarze
Brak komentarzy