Premiery w Merkurym: 'Siła naszych marzeń', 'Teściowie 2' i 'Ulmowie'
Od piątku 15 września w kinie Merkury w Białej Podlaskiej premiera trzech nowych filmów: „Siła naszych marzeń”, „Teściowie 2” i „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”:
„Siła naszych marzeń” – Francja; dramat/familijny; od 13 lat – lektor.
Film o głębokiej i wyjątkowej więzi między koniem a dziewczyną oraz o ich walce z przeciwnościami po tragicznym wypadku.
Zoe dosłownie urodziła się i wychowała wśród koni. Wraz z rodzicami i bratem prowadzi szczęśliwe życie w stadninie koni wyścigowych. Marzy o tym, by zostać dżokejką, tak jak jej ojciec. Kiedy pewnego dnia rodzi się źrebak Burza, dziewczynka widzi w nim championa, na którego długo czekali jej rodzice. To ma być zwycięzca, którego sama będzie dosiadać.
Tymczasem pewnej burzowej nocy Burza w panice rani dziewczynkę, przez co ta traci władzę w nogach. Nie mogąc pogodzić się z losem, Zoe pogrąża się w rozpaczy, pociągając za sobą całą rodzinę, a w szczególności ojca, który może stracić wszystko.
Czy dzięki wsparciu rodziny oraz pomocy stajennego, który ma dar komunikowania się z końmi, Zoe podejmie próbę dokonania niemożliwego i spełnienia swoich marzeń?
Reżyseria: Christian Duguay.
Obsada: Mélanie Laurent, Pio Marmaï, Carmen Kassovitz, Charlie Paulet, June Benard, Danny Huston.
„Teściowie 2” – Polska; komedia; od 15 lat.
Czy tym razem dojdzie do ślubu? Weronika i Łukasz – niedoszła para młoda z pierwszej części postanawia dać sobie drugą szansę i zaprasza rodzinę na ślub i przyjęcie weselne do nadmorskiej miejscowości.
Wśród gości znajdują się dobrze znani już widzom bohaterowie: Wanda i Tadeusz wraz z psem Mirelką, a także rozwiedziona Małgorzata w towarzystwie… o kilkanaście lat młodszego Jana oraz matki. Morze, drinki, roznegliżowani plażowicze to wszystko sprawia, że członkowie rodziny pary młodej coraz bardziej się otwierają i zrzucają kolejne maski.
„Teściowie 2” to kontynuacja świetnie przyjętego zarówno przez widzów jak i krytyków komediowego hitu „Teściowie”.
Reżyseria: Kalina Alabrudzińska.
Obsada: Maja Ostaszewska, Izabela Kuna, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Eryk Kulm jr.
„Ulmowie. Błogosławiona rodzina” – Polska; dokument; od 15 lat.
Ten film powstawał blisko 20 lat! Gdy rozpoczynały się zdjęcia, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią. Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze rodzinę Józefa i Wiktorii, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno jasnych bohaterów tej historii, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym nagranym rozmówcą w 2004 roku był… brat Józefa Ulmy. Zarówno on, jak i kilkunastu innych świadków, których zarejestrowano na potrzeby filmu, dziś już nie żyją…
Dlaczego właśnie teraz reżyser uznał, że przyszedł czas, by zakończyć dzieło? Pretekstem do zamknięcia i opowiedzenia nareszcie tej historii stało się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w dziejach Kościoła. Po raz pierwszy na ołtarze trafia cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko! Ten bezprecedensowy fakt nadał ostateczny kształt dziełu Walusiaka.
„Ulmowie. Błogosławiona rodzina” nie jest już w pierwszej kolejności filmem o zbrodni i nienawiści, a o nadziei i miłosierdziu. Jest dziełem o dobru, które pokonuje zło, o poświęceniu, którego sens nareszcie zostaje odkryty, o człowieczeństwie, które triumfuje…
Zapraszamy na seans, który będzie duchową przygodą, który wzruszy, ale także będzie inspiracją, być może każe odpowiedzieć widzowi na kilka pytań w świetle postawy Ulmów. Wszak są już świętymi, a święci są wzorami do naśladowania…
Reżyseria: Dariusz Walusiak.
Poza tym w kinie Merkury nadal można oglądać filmy: „O psie, który jeździł koleją”, „Raport Pileckiego” i „Zakonnica II”:
„O psie, który jeździł koleją” – Polska; familijny/przygodowy; od 7 lat.
„O psie, który jeździł koleją” zapowiada się na najważniejszą polską premierę familijną 2023 roku! To przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z uwielbianego dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Historia czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc.
Wskocz do pociągu byle jakiego, dołącz do psa Lampo i przeżyj to, co on podczas pełnych radości i niespodzianek wypraw od Bałtyku aż po szczyty gór.
W obsadzie wyczekiwanego filmu znaleźli się m.in. Mateusz Damięcki, Monika Pikuła, Adam Woronowicz i Liliana Zajbert. Za kamerą stanęła Magdalena Nieć („Detektyw Bruno”). „O psie, który jeździł koleją” to film, na który widzowie czekali latami – ponadczasowy, międzypokoleniowy, z happy endem i uroczym owczarkiem szwajcarskim w roli głównej. Obraz gwarantujący pełną rozmachu rozrywkę i niezapomniane emocje, przekładające się na wielką lekcję przyjaźni, empatii i ekologii. „O psie, który jeździł koleją” to również kolejna produkcja własna Canal+.
Zuzia ma dziesięć lat i głowę pełną marzeń. Bardzo chciałaby żyć jak inne dzieci, ale choroba sprawia, że jej codzienność jest pełna ograniczeń. Dobrze wiedzą o tym rodzice dziewczynki – Małgorzata (Monika Pikuła) i pracujący na stacji kolejowej tata Piotr (Mateusz Damięcki), którzy robią wszystko, żeby wlać w serce dziecka jak najwięcej radości. Pomoże im w tym Lampo – niezwykły psi podróżnik, którego nieoczekiwane pojawienie się w życiu Zuzi odmieni jej świat na zawsze. Tak narodzi się zdumiewająca przyjaźń dziecka i czworonoga, która uczyni z Lampo prawdziwą gwiazdę internetu, a z czasem oczaruje cały kraj. Czy stanie się ona również lekarstwem, którego Zuzia tak bardzo potrzebuje?
Reżyseria: Magdalena Nieć.
Obsada: Mateusz Damięcki, Monika Pikuła, Liliana Zajbert, Adam Woronowicz.
„Raport Pileckiego” – Polska; wojenny; od 15 lat.
Długo wyczekiwana, historyczna superprodukcja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów.
Patriota wierny swoim wartościom i przysiędze złożonej Wolnej Polsce pozostał rozdarty między powinnościami wobec ojczyzny i rodziny. Odważny żołnierz, a zarazem czuły ojciec i mąż stanął w obliczu tragicznych dylematów moralnych. Jego postać pozostanie na zawsze w naszej kulturze symbolem miłości, bohaterstwa i niezłomnej walki o prawdę.
W 1990 roku rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku rotmistrz został awansowany do stopnia pułkownika. Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Leszek Wosiewicz.
Obsada: Przemysław Wyszyński, Karolina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki.
„Zakonnica II” – USA; horror; od 15 lat – napisy.
New Line Cinema przedstawia horror „Zakonnica II”, kontynuację „Zakonnicy”, najbardziej kasowej odsłony (2 mld dolarów) z uniwersum „Obecności”.
Rok 1956, Francja. Pewien ksiądz zostaje zamordowany. Zło rozprzestrzenia się po świecie. Sequel globalnego przeboju opowiada o siostrze Irene, która raz jeszcze staje twarzą w twarz z Valak, demoniczną zakonnicą.
Taissa Farmiga („Zakonnica”, „Pozłacany wiek”) powraca jako siostra Irene, a towarzyszą jej Jonas Bloquet („Tirailleurs”, „Zakonnica”), Storm Reid („The Last of Us”, „Legion samobójców. The Suicide Squad”), Anna Popplewell („Fairytale”, trylogia „Opowieści z Narnii”) i Bonnie Aarons (powracająca w swojej roli z „Zakonnicy”) oraz wielu wykonawców z różnych krajów.
Michael Chaves („Obecność 3: Na rozkaz diabła”) wyreżyserował film na podstawie scenariusza Iana Goldberga i Richarda Nainga („Eli”, „Autopsja Jane Doe”) oraz Akeli Cooper („M3GAN”, „Wcielenie”). Scenarzyści oparli się na pomyśle Akeli Cooper oraz postaciach stworzonych przez Jamesa Wana i Gary’ego Daubermana. Produkcją filmu zajmują się Peter Safran z The Safran Company i James Wan z Atomic Monster, kontynuując współpracę z twórcami poprzednich części z cyklu „Obecność”.
Reżyseria: Michael Chaves.
Obsada: Storm Reid, Bonnie Aarons, Anna Popplewell, Taissa Farmiga, Katelyn Rose Downey.
A oto cały repertuar na najbliższe dni:
Komentarze
Brak komentarzy