Premiera polskiej komedii 'Drużyna A(A)' w Merkurym
Od piątku w kinie Merkury w Białej Podlaskiej premiera polskiego komediodramatu „Drużyna A(A)”.
Poza tym nadal możemy oglądać komedie przygodowe dla dzieci „Ozi: Głos deszczowego lasu” i „Gru i Minionki: Pod przykrywką”, polski romans historyczny „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, a także dramat biograficzny „Lee. Na własne oczy”. Ponownie zobaczymy też na jednym seansie hiszpański dokument „Maryja. Matka ludzkości”.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” wyświetlona zostanie hiszpański komediodramat pt. „Terapia dla par”.
„Ozi: Głos deszczowego lasu” – Wielka Brytania, Francja, USA; animowany/komedia/przygodowy; 87 minut, b.o. – dubbing.
Wyprodukowana przez Leonardo DiCaprio pełna gwiazd animacja przygodowa z ekologicznym przesłaniem. Chwytająca za serce opowieść o małej orangutance, która, by powstrzymać postępujące zniszczenie dżungli, wpada na pomysł niezwykłej influencerskiej akcji. Czy łącząc siły i zaskakujące talenty z innymi dzielnymi zwierzakami zdoła osiągnąć to, czego nie potrafią ludzie? Przekonacie się, oglądając tę zjawiskową, pełną humoru, efektów i kolorów produkcję twórców „Zaplątanych” i „Iniemamocnych”. Wyprodukowany za 40 milionów dolarów „Ozi: Głos deszczowego lasu”, to projekt dedykowany małym obrońcom przyrody i ich świadomym ekologicznie rodzicom, wspierający globalną inicjatywę klimatyczną #ShowYourStripes.
Orangutanka Ozi wiedzie błogie życie, mieszkając wraz z rodzicami na czubku palmy w deszczowym lesie. Niestety, jej rodzinne szczęście zostaje zburzone, kiedy zła korporacja, producent oleju GreenZar, zaczyna wycinkę dżungli. Pozbawiona domu i oddzielona od bliskich, Ozi zostaje uratowana przez Kirani i Roberta, właścicieli sanktuarium dla osieroconych orangutanów. Początkowo przestraszona i zdezorientowana, z czasem – dzięki życzliwości i zachęcie opiekunów – zadomawia się w nowym miejscu. A dzięki językowi migowemu uczy się komunikowania ze światem i świeżo poznanymi przyjaciółmi. Wkrótce niezwykłe zdolności małej Ozi staną się kluczem do naprawdę wielkich rzeczy. I dadzą początek akcji, która zadziwi świat.
Reżyseria: Tim Harper.
„Gru i Minionki: Pod przykrywką” – USA; animowany/komedia/przygodowy; 95 minut, b.o. – dubbing.
W najnowszym filmie o Gru i jego rodzince nasz ulubiony superzłoczyńca, który został agentem Ligi Antyprzestępczej, powraca, by rozpocząć ekscytującą, odważną nową erę minionkowego chaosu w filmie „Gru i Minionki: Pod przykrywką” ze studia Illumination.
Po fenomenalnym przeboju lata 2022 roku „Minionki: Wejście Gru”, który zarobił na całym świecie prawie 1 miliard dolarów, otwiera się nowy rozdział w największej serii filmów animowanych w historii. Rozdział, w którym Gru i Lucy i ich dziewczynki — Margo, Edith i Agnes — witają nowego członka rodziny Gru, Gru Juniora, który uwielbia dręczyć swojego tatę.
Gru musi zmierzyć się z nowym przeciwnikiem w postaci Maxime’a Le Łotra i jego dziewczyny, femme fatale Valentiny, a rodzinka zmuszona jest uciekać i ukrywać się przed Le Łotrem.
Reżyseria: Chris Renaud.
Obsada: Emmy Will Ferrell, Steve Carrell, Kristen Wiig, Emmy Sofia Vergara.
„Niepewność. Zakochany Mickiewicz” – Polska; romans; 113 minut; od 13 lat.
Historia młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.
Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki.
Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza. Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie z każdą chwilą.
Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami.
Reżyseria: Waldemar Szarek.
Obsada: Nikodem Rozbicki, Aleksandra Piotrowska, Marek Kalita, Piotr Garlicki, Andrzej Mastalerz, Dorota Landowska.
„Lee. Na własne oczy” – USA, Wielka Brytania, Norwegia, Australia, Irlandia, Singapur; biograficzny/dramat; 116 minut; od 15 lat – napisy.
Zdobywczyni Oscara Kate Winslet jako słynna amerykańska korespondentka wojenna Lee Miller, której fotografie pokazały światu horror II wojny światowej i przeszły do historii.
Modelka, muza artystów, która porzuca bezpieczne i dostatnie życie, by uzbrojona jedynie w aparat fotograficzny wyruszyć na front. Opowieść o kobiecej sile, odwadze i pasji, by nawet ryzykując życie, robić to, co uważa się za słuszne i ważne, wbrew narzuconym przez mężczyzn społecznym normom.
Znakomite zdjęcia Pawła Edelmana, jednego z najwybitniejszych operatorów filmowych na świecie, współtwórcy m.in. oscarowego „Pianisty”, doceniło jury Festiwalu Camerimage, kwalifikując „Lee” do konkursu głównego.
Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami.
Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.
Reżyseria: Ellen Kuras.
Obsada: Kate Winslet, Alexander Skarsgård, Marion Cotillard, Andrea Riseborough, Andy Samberg, Josh O’Connor.
„Maryja. Matka ludzkości” – Hiszpania; dokumentalny; 102 minuty; od 12 lat – lektor.
„Jestem Matką prawdziwego Boga, przez którego wszystko żyje” – te słowa czczonej od ponad 500 lat Matki Bożej z Guadalupe będą towarzyszyć widzowi filmu „Maryja. Matka ludzkości” przez cały seans.
Fabuła filmu została zbudowana na najstarszym opisie objawień w Guadalupe. Barwnie opowiedziana historia została uzupełniona przez twórców o przepiękne nagrania z tętniącego życiem największego na świecie sanktuarium maryjnego, a także o śledztwo w sprawie najbardziej niezwykłego wizerunku Maryi, który pozostaje fascynującym wyzwaniem dla naukowców i znakiem dla wiernych. Niezwykle wzruszającymi momentami filmu są świadectwa ludzi z całego świata o cudach, których doświadczyli za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe. Są one dowodem na to, jak nieskończona miłość Maryi, Matki każdego człowieka, pociesza i leczy rany serc tych, którzy się do Niej zwracają.
Film Andrésa Garrigó trafi do polskich kin 30 sierpnia. Rafael Film wybrał ten tytuł jako klamrę spinającą 10 lat pracy nad dystrybucją i promocją filmów religijnych. Pierwszym religijnym obrazem wprowadzonym do polskich kin dekadę temu był film „Mary’s Land. Ziemia Maryi”, którego nieoczekiwany frekwencyjny sukces i entuzjastyczne recenzje widzów otworzyły w kolejnych latach kina na produkcje z religijnymi wartościami.
Reżyseria: Andrés Garrigó, Pablo Moreno.
Obsada: Karyme Lozano, Angélica Chong, Mario Alberto Hernández, Pepe Vázquez, Emilio Linder, Pedro Hernández, Alejandro Márquez.
„Drużyna A(A)” – Polska; dramat/komedia; 132 minuty; od 15 lat.
Czwórka uzależnionych krzyżowo anonimowych alkoholików, żeby uratować swój ośrodek terapeutyczny, podejmuje się przeszmuglowania przez całą Polskę dwóch cystern spirytusu. Dla własnego bezpieczeństwa porywają w podróż swojego terapeutę.
Podróż okazuje się jednak bardziej niebezpieczna niż się spodziewali, bo w ślad za nimi – a raczej za nielegalnym alkoholem, który przewożą – podąża również celniczka, która nie do końca jest tym, za kogo się podaje. Od tej pory wszystko się komplikuje.
Czy Leszkowi, Wioli, Dominikowi, Karolinie i Wojtkowi uda się zakończyć misję, ale też nie ulec słabościom i nie przerwać terapii?
Reżyseria: Daniel Jaroszek.
Obsada: Danuta Stenka, Maria Sobocińska, Magdalena Cielecka, Łukasz Simlat, Michał Żurawski, Mikołaj Kubacki.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 26 września zobaczymy:
„Terapia dla par” – Hiszpania; dramat/komedia; 93 minuty; od 15 lat – napisy.
Trzy małżeństwa, a każde z nich ma swoje problemy. Na tyle poważne, że wymagały specjalistycznej konsultacji i pracy w ramach terapii dla par. Żaden z bohaterów nie spodziewał się jednak oryginalnego pomysłu, na jaki pewnego dnia wpadnie ich psychoterapeutka.
Kobieta wyznacza spotkanie, na którym jednak sama się nie pojawia. Zostawia jedynie oczekującym na nią parom wskazówki, co mają robić i czego od nich oczekuje. Zdezorientowana początkowo szóstka bohaterów zaczyna ze sobą rozmawiać.
Spotkanie zamienia się w coś w rodzaju terapii grupowej, w trakcie której na światło dzienne wychodzą kolejne brudy i wstydliwe dla każdej z par fakty. Nie może być inaczej, kiedy do przedyskutowania są tak poważne tematy, jak opieka nad dziećmi, obowiązki domowe, kariera, zazdrość czy seks. Wszystko to doprowadzi do nieoczekiwanego dla każdego z nich końca.
Reżyseria: Gerardo Herrero.
Obsada: Malena Alterio, Alexandra Jiménez, Fele Martínez, Antonio Pagudo, Eva Ugarte, Juan Carlos Vellido.
A oto cały repertuar na najbliższe dni:
Komentarze
Brak komentarzy