Prawo jazdy tylko na 15 lat

Prawo jazdy tylko na 15 lat
fot. archiwum

Wszyscy kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą musieli wymienić dokument na wydawany maksymalnie na 15 lat – pisze na wp.pl red. Marcin Łobodziński. Co to oznacza w praktyce, czy trzeba będzie robić dodatkowe badania i w razie czego istnieje ryzyko utraty uprawnień?

Jeśli ktoś ma teraz bezterminowe prawo jazdy (rubryka 4b bez daty), to będzie je musiał wymienić nie wcześniej jak 19 stycznia 2028 r., ale nie później niż do dnia 18 stycznia 2033 r. Dlaczego akurat taka data (18 stycznia)? Obowiązek dotyczy bowiem wymiany praw jazdy wydanych do dnia 18 stycznia 2013 r. Obowiązuje tu zasada minimum 20 lat.

Oznacza to, że jeśli macie prawo jazdy wydane tego właśnie dnia, to wymienicie je tego samego dnia stycznia w roku 2033. Jeśli zaś otrzymaliście dokument wcześniej, np. 2 lutego 2011 r., to musicie go wymienić do 2 lutego 2031 r.

Zatem jako pierwsze nowy dokument otrzymają osoby, które dostały „prawko” w 2008 r. lub wcześniej. Przepisy te jeszcze nie zostały wydane, a terminy dla wszystkich znajdą się w odpowiednim rozporządzeniu, ale faktycznie tak ma to wyglądać, że nowy wzór dokumentu otrzymają najpóźniej osoby z prawem jazdy wydanym 18 stycznia 2013 r. Jeśli dokument był wydany 19 stycznia 2013 r. lub później, to nie podlega już pod te przepisy – musi być wymieniony najpóźniej w dniu zgodnym z datą jego ważności.

A co z uprawnieniami? Uprawnienia to co innego niż ważność dokumentu. Choć obecnie uprawnienia też są już przyznawane tylko na 15 lat. O co chodzi, wyjaśnia na wp.pl red. Marcin Łobodziński:

Jeśli jesteś nowym kierowcą (np. od dziś masz prawo jazdy), to uprawnienia otrzymasz na 15 lat. Za 15 lat trzeba iść na badanie, by przedłużyć ważność uprawnień. Jeśli masz bezterminowe prawo jazdy, ale dziś uzyskasz nową kategorię, to na tę kategorię też dostajesz ważność 15 lat.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy