Prace Stanisława Baja do obejrzenia w bialskim muzeum

Prace Stanisława Baja do obejrzenia w bialskim muzeum
fot. archiwum

Wystawa „Świadkowie życia. Stanisław Baj” zostanie zaprezentowana 27 października Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej w oficynie zachodniej. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17.00.

 

Dzieciństwo i wczesną młodość spędził nad Bugiem w podlaskiej wsi Dołhobrody, gdzie ukończył szkołę podstawową. W 1968 r. rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie w latach 1972-1978 studiował malarstwo na warszawskiej ASP pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Swój czas od wielu lat dzieli pomiędzy Warszawę i rodzinne Dołhobrody.

Najwcześniejsze prace artysty przedstawiają sceny rodzajowe, dla których inspiracją była wieś i natura. Od lat 80. XX w. jego twórczość zdominowały dwa tematy – nadbużański pejzaż oraz portret. Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę.

Artysta uczestniczył w ponad 100 wystawach indywidualnych, drugie tyle stanowiły prezentacje zbiorowe. W Polsce i za granicą. Swoją twórczość chętnie prezentuje również w małych galeriach i ośrodkach kultury. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Prezentowana w przestrzeniach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ekspozycja „Świadkowie życia. Stanisław Baj”, według zamysłu jej autorów, stanowi pewnego rodzaju podsumowanie wielu lat twórczej działalności Artysty. Stąd też najwcześniejsze z prezentowanych na niej prac pochodzą z lat 70. ubiegłego stulecia, najmłodsze zaś są pokłosiem ostatnich doświadczeń. W ramach jednego projektu udało się zgromadzić rysunki i obrazy, z którymi Stanisław Baj, młody, twórczy absolwent ASP, przed laty wchodził do warszawskich galerii, wybraną tematyką wzbudzając wśród ówczesnych krytyków niemałe emocje oraz liczne portrety malarskie i pejzaże, które później stały się jego znakiem rozpoznawczym. Wszystkie razem tworzą dziś wspaniałą opowieść o pewnym miejscu nad Bugiem i o ludziach, którzy tam żyli, kochali się, pracowali. Opowieść o wielkiej sile natury, jej pięknie i tajemnicach.
Wystawa powstała dzięki współpracy z samym Artystą oraz dzięki życzliwości prywatnych kolekcjonerów sztuki.

Wystawę będzie można oglądać do 7 kwietnia 2024 roku.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy