PKP chce zmniejszyć liczbę wypadków na torach

PKP chce zmniejszyć liczbę wypadków na torach
fot. archiwum

Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii. Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych SA apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych podczas wyjazdów na zimowy wypoczynek.

Przed zimowymi wyjazdami PKP Polskie Linie Kolejowe SA apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych o rozwagę i rozsądek. Na przejazdach kolejowo-drogowych kolejarze rozdają ulotki oraz materiały edukacyjne i przypominają o zasadach przekraczania torów. Kierowcy powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku stop oraz czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. Skutkiem zdarzeń są ludzkie tragedie, straty materialne, angażowanie służb ratowniczych, utrudnienia w podróży koleją.

Żółte naklejki PLK na każdym przejeździe

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie, co do metra, określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?

W kryzysowej sytuacji należy natychmiast opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy użyć niewielkiej siły nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia w ten sposób samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza jego obręb, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Takie oznakowanie ma już ponad 14 tysięcy przejazdów od 2018 r.. Od tego czasu buło już ponad 25 tys. zgłoszeń na nr 11, a tylko w 2022 r. odnotowano 7,5 tys. zgłoszeń, 186 przypadków gdy wstrzymano ruch pociągów na linii i wezwano pomoc oraz 490 przypadków gdy ograniczono prędkość jazdy pociągów.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy