Piknik historyczny związany z powstaniem styczniowym w Rossoszu – zapowiedź
Na niedzielę 10 listopada zaplanowano w Rossoszu piknik historyczny pod nazwą „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem”. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć inscenizację bitwy z powstania styczniowego.
– Wójt gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Rossoszu 10 listopada zapraszają do odwiedzenia miejscowości Rossosz, gdzie odbędzie się piknik historyczny pn. „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem”. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.15 od złożenia zniczy na starym cmentarzu, na którym znajduje się mogiła powstańców styczniowych – zachęca do uczestnictwa dyrektorka GOK w Rossoszu Marzena Miszczuk-Głowacka.
O godzinie 12.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji powstańców styczniowych w kościele parafialnym pw. św. Stanisława B.M. w Rossoszu, po której korowód na czele z orkiestrą dętą OSP w Rossoszu przemaszeruje na plac pikniku – do parku przy ulicy Batalionów Chłopskich, obok dawnego ośrodka zdrowia.
O godzinie 13.20 rozpoczną się uroczystości w parku. A będą to: prelekcja na temat historii powstania styczniowego w powiecie bialskim i gminie Rossosz, główny punkt programu – czyli inscenizacja zwycięskiej bitwy pod Rossoszem z 17 listopada 1863 roku, a także polonez w wykonaniu zespołu ludowego Zielawa i publiczności.
Od 15.00 do 18.00 przewidziano potańcówkę z zespołem Harmonijkowe Echo.
O bezpłatne stoiska na placu przy GOK zadbają: Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu i Koło Gospodyń Wiejskich Rumianki z Romaszek. Będzie tam m.in. kuchnia polowa z grochówką.
W rekonstrukcji historycznej wezmą udział grupy: Stowarzyszenie Szermierczo-Konne Terra Felix, Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich oraz Poczet Rycerski herbu Belina, Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych im. Orła Białego w Terespolu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Niepodległa z Białej Podlaskiej, Stowarzyszenie Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny, Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
Działania zostały dofinansowane z funduszy Biura Niepodległa, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Komentarze
Brak komentarzy