Pięć prawd zawiśnie na bialskim Urzędzie Miasta?

Pięć prawd zawiśnie na bialskim Urzędzie Miasta?

BIAŁA PODLASKA W rocznicę zakończenia II wojny światowej Oddział Krajowego Związku Dzieci Wojny w Białej Podlaskiej obchodził jubileusz 46 rocznicy założenia oraz 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Jak podkreślił prezes oddziału Zdzisław Greń, uroczystość to tym większa, że odbywająca się w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po mszy św. w kościele pw. św. Antoniego i Matki Boskiej Anielskiej uczestnicy udali się przed pamiątkową tablicę umieszczoną w murze okalającym świątynię ojców kapucynów, o treści: „W Hołdzie Pokoleniu Dzieci Wojny, niewinnym ofiarom reżimu hitlerowskiego i sowieckiego w latach 1939-1945 oraz za włożony trud w odbudowę zniszczonego wojną kraju.”

W asyście pocztu sztandarowego bialskiego oddziału związku zostały złożone wiązanki kwiatów. Oprócz delegacji Dzieci Wojny złożyli je m.in. prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk i dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk Damian Frańczak.

Następnie uczestnicy przeszli do restauracji Capitol, na dalszą część uroczystości. Tam odbyły się rocznicowe przemówienia, wręczone zostały okolicznościowe dyplomy oraz odznaki związku. Sekretarz zarządu bialskiego oddziału związku Dzieci Wojny Wiesław Łuć odczytał list od wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka.

Pięć prawd Polaka

W trakcie spotkania Kamil Paszkowski, kierownik biura senatora Grzegorza Biereckiego, ogłosił, iż są czynione przygotowania do umieszczenia na kolumnie przy wejściu do Urzędu Miasta tablicy „Pięciu prawd Polaka”. Miałaby ona być wielkością i stylistyką podobna do znajdującej się tam już tablicy Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcie odbyłoby się 22 czerwca, w dniu zakończenia roku szkolnego, z udziałem uczniów szkół bialskich. Jak zaznaczył, jest to odzew władz Białej Podlaskiej na inicjatywę zgłoszoną przez bialskie środowisko Krajowego Związku Dzieci Wojny, reprezentowane przez prezesa Zdzisława Grenia.

Paszkowski powiedział nam, że „ta inicjatywa bardzo spodobała się patriotycznemu środowisku Białej Podlaskiej”. Wycena przedsięwzięcia sięga 20 tys. zł. Ale jak zapewnia kierownik biura senatora, inicjatywę obiecali wspomóc Grzegorz Bierecki, poseł Jan Szewczak, prezydent Białej Podlaskiej oraz przewodniczący Rady Miasta. Przyda się też publiczna zbiórka.

Co to jest "Pięć prawd Polaka"?

W 1938 r. w Berlinie odbył się kongres Polaków mieszkających w Niemczech. Chcieli m.in. zasygnalizować opinii światowej fakt złego traktowania polskiej społeczności w III Rzeszy. Uchwalono wtedy „Pięć prawd Polaka”:

1. Jesteśmy Polakami

2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

3. Polak Polakowi bratem

4. Co dzień Polak Narodowi służy

5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle.

Stało się to ideowym fundamentem działalności związku w Niemczech. Środowiska prawicowe, przypisujące wyłącznie sobie przymioty patriotyzmu, twierdzą, iż Prawdy Polaków wciąż zaskakują aktualnością. Jak można przeczytać w miesięczniku „Civitas Christiana”, dziś „pożądane jest samobiczowanie się Polaków, wymuszanie tolerancji wobec wszystkiego, co zwalcza polskość i Kościół”.

Cały artykuł dostępny w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 10

Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy