Pełen muzyki festyn na zakończenie wakacji w Terespolu
Nowi zasłużeni dla miasta Terespol: Magdalena Wieczorek, Jarosław Tarasiuk (pierwszy z prawej) oraz przedstawiciele Wspólnoty Gruntowej Miasta Terespol
W sobotę 31 sierpnia na terenie rekreacyjnym Konowica przy Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu odbył się festyn z okazji zakończenia wakacji pod nazwą Terespol – Wielokulturowe Miasto.
Na początek zaprezentowały się dzieci uczęszczające na zajęcia wokalne prowadzone w MCKSiR przez instruktorkę Marię Macwejko. Wystąpiły: Kornelia Kijuk, Victoria Martyniuk, Julia Gralak, Małgorzata Aniszewska, Izabela Niedźwiedziuk, Lena Sokół, Mikołaj Macwejko, Dawid Macwejko i Miłosz Jakuszko.
Następnie pojawił się młodzieżowy zespół rockowy Back To Reality, założony podczas wakacji w ramach projektu „Będzie Wreszcie Muza w Mieście”, realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, które pozyskało dofinansowanie z Ministrerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. Bardzo Młoda Kultura 2023-2025. Program w województwie lubelskim jest koordynowany przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
W zespole wystąpili: Aleksandra Górecka, Anna Stefaniuk i Martyna Zieniuk (wokal), Maciek Badalski (wokal, keybord), Bartek Bielak (gitara), Maciej Parzyszek (gitara), Grzegorz Sobieszuk (gitara), Marek Maciuk (keyboard) i Dawid Macwejko (puzon). Gościnnie wystąpili muzycy działającego przed laty zespołu punkrockowego Nie Ważne: Andrzej Niedziółko (gitara basowa) i Arkadiusz Rydz (perkusja).
Zespół wykonał następujące utwory: fragment „Bohemian Rapsody” – Queen, „Zawsze tam gdzie ty” – Lady Pank, „Prętem po jajach” – Lej Mi Pół, „Moja i twoja nadzieja” oraz „Zazdrość” – Hey, i na koniec „Nic dwa razy” – Sanah. Młodzież do występu przygotowali: instruktor muzyki Andrzej Niedziółko oraz instruktorka śpiewu Maria Macwejko. Był to pierwszy koncert zespołu i mamy nadzieję nie ostatni. Liczymy, że za rok przygotują coś równie energetycznego.
Kolejnym punktem programu był występ Zespołu harmonijkarzy Echo Południowego Podlasia, w składzie: Antoni Adamski (Bożęcin), Mieczysław Borkowski (Borki Kosy), Jan Suchecki (Międzyrzec Podlaski), Stefan Molęda (Otwock), Adam Tajer (Biała Podlaska), Henryk Mościbrodzki (Biała Podlaska) i prezes Janusz Sałtrukiewicz (Terespol). Panowie zaprezentowali się najpierw solo, a później jako cały zespół.
Po nich na scenie pojawił się Zespół Śpiewaczy Echo Polesia, wchodzący w skład terespolskiego Klubu Seniora Srebrny Włos. Zespół podczas półgodzinnego występu zaprezentował klasykę polskiej piosenki biesiadnej.
O godzinie 17.00 burmistrz Jacek Danieluk oraz przewodniczący Rady Miasta Terespol Sławomir Leszek dokonali oficjalnego otwarcia imprezy. Wręczyli nagrody Zasłużony dla Miasta Terespol, przyznawanej cyklicznie od 2009 roku.
W tym roku wyróżniono:
• Magdalenę Wieczorek – animatorkę kultury, choreografkę, założycielkę i instruktorkę zespołu tanecznego Flesz Dance Company, który istnieje już 27 lat. Zespół wielokrotnie reprezentował miasto w kraju i za granicą, gdzie zdobywał cenne nagrody i wyróżnienia. Magdalena swoją pasję do tańca zaszczepia zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jest współorganizatorką Otwartego Przeglądu Zespołów Tanecznych Love to Dance, który co roku odbywa się w Terespolu. W tym roku już po raz siedemnasty.
• Jarosława Tarasiuka – działacza społecznego i doświadczonego samorządowca, piastującego od 30 lat funkcję radnego miasta Terespol (w tym cztery kadencje jako przewodniczący rady) i wspierającego inicjatywy społeczne i gospodarcze. Dzięki jego zaangażowaniu zostały zrealizowane liczne wielomilionowe inwestycje, które miasto wykonało na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
• Wspólnotę Gruntową Miasta Terespol za wieloletnią, efektywną współpracę z samorządem Terespola i wkład w rozwój miasta w kwestii zagospodarowania przestrzennego i budowy jego infrastruktury. To na gruntach Wspólnoty mogły powstać najważniejsze obiekty użyteczności publicznej, takie jak: stadion i teren rekreacyjny Konowica oraz teren, na którym obecnie budowane są przedszkole i żłobek. Obecnie w planach Wspólnoty jest przeznaczenie działek na budowę osiedla składającego się z 250 domów.
Kolejnym punktem otwarcia było wręczenie burmistrzowi Jackowi Danielukowi honorowego odznaczenia Artylerii Brackiej ZKBSRP.
Na zakończenie części oficjalnej firma Jakie to Słodkie poczęstowała publiczność specjalnie na tę okazję przygotowanym przez siebie tortem.
O godzinie 17.30 wystartował program muzyczny Muzyka Wielokulturowego Terespola, w wykonaniu cenionych w kraju artystów: Jolanty Jaszkowskiej (śpiew), Andrzeja Wojdy (śpiew) i prowadzącego Ryszarda Nowaczewskiego. Publiczność wspólnie z artystami odbyła niezwykle interesującą muzyczną podróż po świecie. W programie można było usłyszeć największe przeboje muzyki rozrywkowej z takich krajów jak: Francja, Włochy, Izrael, Turcja, Ukraina, Szwecja, Argentyna, Meksyk, Caraiby, Cuba, USA, a w finale Niemcy, Węgry i Wielka Brytania.
Kolejni wykonawcy to B-QLL, czyli jeden z bardziej popularnych zespołów na polskiej scenie disco polo i dance. Na swoim koncie grupa ma setki zagranych koncertów oraz dziesiątki milionów wyświetleń teledysków w serwisie YouTube. Ich najpopularniejsze utwory to: „Tak tak, żono moja” czy „Janusz i Grażyna”. Miłym akcentem było zaproszenie dzieci na scenę.
Około 20.30 przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, którą była popowa wokalistka Honorata Skarbek. Towarzyszyli jej perkusista oraz klawiszowiec. Koncert bardzo podobał się publiczności. Nie zabrakło wspólnych śpiewów podczas najpopularniejszych piosenek: „Nie powiem jak” czy „Lala love”. Wokalistka po koncercie odwdzięczyła się widzom rozdając autografy i robiąc zdjęcia z wieloma fanami.
Na zakończenie imprezy swój set zagrał znany terespolskiej publiczności DJ Sant z Białej Podlaskiej. Na dyskotece młodzież bawiła się do północy.
W trakcie imprezy dostępne były stoiska prezentujące dorobek kulturowy mniejszości etnicznych i narodowościowych, które niegdyś zamieszkiwały Terespol i okolice. Mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych warsztatach. Dużą popularnością cieszyła się karczma żydowska, gdzie można było samemu upiec tzw. podpłomyki z pieca. W rusińskim warsztacie tkackim chętni mogli utkać tzw. krajki, czyli niewielkie ozdobne elementy przyszywane do odzieży damskiej i męskiej. Ponadto pokazano niemiecką ceramikę w nawiązaniu do porcelany miśnieńskiej i bolesławieckiej, a także namiot polski, gdzie zaprezentowano stroje szlacheckie i uczono wiązania pasa słuckiego. Poza tym odbyły się warsztaty tańca – poloneza. Dzieci dodatkowo miały frajdę na majdanie szermierczym, gdzie uczyły się walki atrapą rodzimej szabli.
Obecni byli także Tatarzy ze Studzianki, u których można było postrzelać z łuku i zjeść tatarskiego pieroga. Kuchnię tatarską i nie tylko prezentowały także panie z Koła Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego. Obecne było również Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, na stoisku którego można było kupić rękodzieło oraz specjalnie przygotowane z okazji festynu pamiątkowe kubki.
Na terenie imprezy obecni ze swoim stoiskiem byli także przedstawiciele organizacji paramilitarnej Combat Alert, z replikami różnego rodzaju współczesnej broni palnej, a Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej wystawił symulator wypadku. Można było wejść do środka i poczuć, jak dachuje auto podczas wypadku.
Dużym zainteresowaniem cieszył się namiot MCKSiR, gdzie instruktorka plastyki Marcelina Łozak-Łada wspólnie z wolontariuszkami wykonywała kolorowe warkocze. Jak na każdym festynie przystało, były także pełna gastronomia i wesołe miasteczko.
Festynowi towarzyszyły wydarzenia sportowe (zobacz zdjęcia):
* IV Bieg pamięci gen. Franciszka Krajowskiego, w którym wzięło udział 42 biegaczy. W atmosferze rodzinnej rywalizowano na dystansie około 1200 m. Wśród mężczyzn zwyciężył Eryk Steć, przed Mateuszem Żukiem i Kacprem Kuśmierczykiem. Natomiast wśród kobiet wygrała Nikola Zasiuk. Wyprzedziła Dorotę Jankowską i Martę Juszczuk. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i zadeklarowali udział w przyszłorocznym biegu.
* II Turniej Tenisa pamięci Andrzeja Baja w grze podwójnej mężczyzn, który odbył się na korcie tenisowym. Do udziału w rywalizacji przystąpiło sześć par. Zwyciężyli Piotr Butrym i Łukasz Woźniak. Drugie miejsce zajęli Andrzej Korneluk i Wiesław Żuk, a trzecie – Bartosz Hoszczewski i Mateusz Pilipczuk. Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki.
Patronat honorowy sprawował marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie, #LubelskieSmakujŻycie. Organizatorzy zapraszają na strony internetowe partnera: https://www.lubelskie.pl/
Organizatorzy – burmistrz i Rada Miasta Terespol oraz Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu – dziękują mieszkańcom za obecność, artystom za występy, ekipie technicznej za przygotowanie i sprzątnięcie terenu. A także wynajętym firmom obsługującym scenę, gastronomię i wesołe miasteczko. No i pozostałym wystawcom za obecność. Do zobaczenia za rok!
tekst MCKSiR w Terespolu
zdjęcia Terespolskie Studio Filmowe
Obejrzyj zdjęcia z tej imprezy:
Sponsorzy i darczyńcy:
Tres-Bud Usługi Ogólnobudowlane Mateusz Treska z Białej Podlaskiej, Przedsiębiorstwo Usług Handlowych Agrostop Sp. z o.o. Terminal Przeładunkowy Małaszewicze, Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu Jacek Szczepanik, Przedsiębiorstwo Budowlane Budmar Bogdan Piotrowski i Marek Piotrowski z Białej Podlaskiej, hurtownia artykułów chemicznych Pantera Jerzy Jaworski w Terespolu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach, Petrodom Paliwa Sp. z o.o. Biała Podlaska, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Evita E&T Deweloper oraz Galeria Zacisze Ewa i Tomasz Androsiukowie w Terespolu, Restauracja Galeria Smaków, firma Bard Agnieszka Drab w Terespolu, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Transbet Marian Wojtiuk Biała Podlaska, Investmil Sp. z o.o. Skuteczne Technologie Parczew, Restauracja Austeria w Kobylanach, Bank Spółdzielczy w Łomazach, Poleskie Specjały Industry Aleksander Jagaczewski w Terespolu, Justa Kebs Justyna Żmińczuk z Terespola, Szkoła Nauki Jazdy Auto Driver Wojciech Mitura Terespol, Autorska Pracownia Architektoniczna Archijas Adam Stanilewicz z Białej Podlaskiej, Projekty i Nadzory Drogowe ITER Teresa Harko Biała Podlaska, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne Rebutr II Władysław Grzelak w Terespolu, Instytut Urody Joanna Gryta Terespol, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Andrzej Makarewicz Zajazd Jędrula w Terespolu, Jakie To Słodkie Kamila Maroszczuk Terespol, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Andropol Jan Czubaszek w Terespolu, Sklep Hydrauliczno-Narzędziowy Majster Krzysztof Kwiatkowski z Terespola, E&A Estetic Ewelina Aleksandruk Terespol, Gospodarstwo Pszczelarskie Jadwiga Prokopiuk z Terespola, Auto Części Jacek Poleszczuk Terespol, Centrum Ubezpieczeniowe Henryk Stec w Terespolu, Kancelaria Notarialna Stefan Durlej Terespol, Smart Start English Academy Magdalena Szeląg w Terespolu, Firma Handlowo-Usługowa Junior Alina Niedziółko Terespol, Firma Handlowo-Usługowa Pixel Łukasz Karpiuk w Terespolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Wojciech Babicz w Białej Podlaskiej.
Komentarze
Brak komentarzy