Olga Szomańska zaśpiewa w Białej Podlaskiej

Olga Szomańska zaśpiewa w Białej Podlaskiej
BIAŁA PODLASKA W sobotę 12 listopada o godz. 19 w kościele pw. Bł. Honorata Koźmińskiego odbędzie się koncert pieśni patriotycznych „Śladami wolności” w wykonaniu Olgi Szomańskiej.
Repertuar koncertowy zawiera nie tylko najbardziej znane utwory o charakterze patriotycznym takie jak: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko wojenko”, „Czerwone maki” czy „Przybyli ułani pod okienko”, ale też utwory współczesne, które pięknie opowiadają o wolności np. „Sen o Viktorii” z repertuaru zespołu Dżem, „Nie pytaj o Polskę” – Grzegorza Ciechowskiego, „Tutaj jestem” Grzegorza Turnaua.

O Oldze Szomańskiej słów kilka…

Wokalistka, aktorka. Urodziła się 18 listopada 1982 roku we Wrocławiu. Laureatka Super Jedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość” (z oratorium „Tu es Petrus” Piotra Rubika). Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego we Wrocławiu. W roku 2006 zdała eksternistyczny egzamin aktorski ZASP w Warszawie. Córka kompozytora Włodzimierza Szomańskiego.

Laureatka Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie, Spotkań Literacko-Muzycznych we Wrocławiu i Festiwalu Piosenki Polskiej lat 60. i 70. w Wyszkowie. W 1999 roku została laureatką programu Szansa na sukces, w którym zaśpiewała piosenkę „W moim magicznym domu” z repertuaru Hanny Banaszak. W roku 2000 występowała na deskach Teatru Muzycznego we Wrocławiu (spektakl „Honorificabilitudinitatibus”). Rok później znalazła zatrudnienie w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie występowała w musicalach „Miss Saigon” oraz „Grease” w reż. Wojciecha Kępczyńskiego. W tym samym czasie wzięła udział w musicalu „Kwiaty we włosach” w reż. Andrzeja Strzeleckiego. Wspólnie z Markiem Bałatą, Ewą Urygą i zespołem Spirituals Singers Band występowała, jako solistka, w skomponowanej przez Włodzimierza Szomańskiego mszy „Missa Gospel’s”, wydanej na płycie CD w 2001 roku. Wspólnie z Janem Radwanem zaśpiewała piosenkę do czołówki serialu „Pierwsza miłość”, emitowanego w TV Polsat. Współpracuje gościnnie z zespołami: Trzecia Godzina Dnia, Full Power Spirit oraz Gospel Rain.

W latach 2003-2015 występowała na deskach Teatru Rampa w Warszawie, biorąc udział w inscenizacjach: „Sztukmistrza z Lublina” i „Złotej kaczki” w reż. Jana Szurmieja, „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i Huzary” w reż. Macieja Wojtyszki, „Sześć w jednej” w reż. Grzegorza Warchoła, „Pińskiej szlachty” w reż. Mikałaja Pinihina i in.

W 2005 roku podjęła współpracę z Piotrem Rubikiem, który powierzył jej główną żeńską partię solistyczną w oratorium „Tu Es Petrus”. Promująca płytę piosenka „Niech mówią, że to nie jest miłość”, śpiewana przez nią wspólnie z Przemysławem Brannym została wybrana „Przebojem Lata z Jedynką” podczas Festiwalu Jedynki w Sopocie, zdobyła „SuperJedynkę” na 43 KFPP Opole 2006 oraz I nagrodę „TOPTrendy Festiwal” Sopot 2007. Współpraca z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt z oratorium „Tu es Petrus” oraz „Siedem Pieśni Marii”, które zdobyły kolejno status: podwójnej diamentowej oraz podwójnej platynowej płyty.

W roku 2010 wzięła udział w ogólnopolskiej trasie widowiska familijnego „Scooby Doo i Widmo Piratów na żywo” jako Królowa Piratów.

W 2011 roku nagrała swoją pierwszą solową płytę o tytule „Nówka”, której premiera miała miejsce 13 kwietnia w warszawskim Teatrze Imka. Na płycie znalazło się 13 utworów (w większości autorskich) napisanych wspólnie z kompozytorem Marcinem Partyką.

W latach 2012–2013 współpracowała z katowickim Teatrem Old Timers Garage, gdzie wcieliła się w rolę Michelle w polskiej adaptacji kanadyjskiego musicalu „The Bricklin Musical – Samochodowa Fantazja” w reż. Marcina Kołaczkowskiego. Występowała także w roli Marty w musicalu „Nie ma Solidarności bez miłości” w reż. Maciej Wojtyszki w Teatrze Palladium w Warszawie.

W kwietniu 2014 roku dołączyła do obsady serialu „M jak miłość” jako Marzenka Laskowska.

19 czerwca 2015 roku wystąpiła w polsko-włoskiej wersji utworu „Vivere” w duecie z Andrea Bocellim, podczas koncertu inauguracyjnego programu „ESK Wrocław 2016” na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej „Olga Szomańska – Kolędowa” (29 koncertów w okresie grudzień 2015 – styczeń 2016), zrealizowano nagranie płyty live, której premiera zaplanowana jest na grudzień 2016 roku. Trwają również prace nad płytą „To jednak miłość” w duecie z Maciejem Miecznikowskim oraz nad jej drugim, autorskim albumem.

30 lipca 2016 roku Olga Szomańska wystąpiła wraz z innymi wokalistami podczas koncertu „Credo in Misericordiam Dei” na Światowych Dniach Młodzieży, wykonując piosenkę „Our God” z repertuaru Chrisa Tomlina. Widownia liczyła ponad dwa miliony osób. Koncert był transmitowany przez TVP1.

Obecnie występuje w roli Alexandry w musicalu „Czarownice z Eastwick” w Teatrze Syrena, a także w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w tytułowej roli Deloris van Cartier w musicalu „Zakonnica w przebraniu” w reż. Jacka Mikołajczyka.Miała okazję występować również jako Danuśka Jurandówna w rock-operze „Krzyżacy” oraz widowisku muzycznym „Salute to Queen” (poświęconym legendarnej grupie Queen) w reż. Marcina Kołaczkowskiego, w Krakowskim Teatrze Variete w roli fryzjerki Paulette w musicalu „Legalna Blondynka” w reż. Janusza Józefowicza oraz spektaklach „Variete Film Show” w reż. Janusza Szydłowskiego i „Rewia Variete”.

Laureatka „Srebrnej Twarzy” VI edycji popularnego programu rozrywkowego „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, gdzie wcieliła się m.in. w Tinę Turner, Bryana Adamsa, Bruno Marsa, SIA oraz Marie Fredriksson.

W 2017 Olga została najlepszą wokalistką musicalową, przyznano jej statuetkę podczas gali rozdania nagród muzycznych im. Jana Kiepury.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy