Od PWSZ przez PSW do Akademii Bialskiej?

Od PWSZ przez PSW do Akademii Bialskiej?

BIAŁA PODLASKA Od powołania 18 lipca 2000 r. wówczas Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Białej Podlaskiej niedługo minie 18 lat. 1 sierpnia, po decyzji ministra edukacji narodowej, rektorem został dr hab. prof. PSW Józef Bergier, ówczesny poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w kadencji 1997-2001. Dziś to uczelnia nie tylko rozpoznawalna w regionie, ale również w Polsce.

Uczelnia rozpoczęła kształcenie na czterech specjalnościach: język angielski, język niemiecki, organizacja i obsługa turystyki i rekreacji, zarządzanie przedsiębiorstwem. 19 lutego 2001 r. uczelnia otrzymała darowiznę w postaci obiektu socjalnego Zakładu Włókienniczego Biawena. Wręczenie pierwszych 271 dyplomów ukończenia studiów licencjackich nastąpiło 5 września 2003 r., a podczas czwartej inauguracji roku akademickiego (2005/2006) poświęcono sztandar oraz nadano uczelni imię Papieża Jana Pawła II.

Od 2009 r. uczelnia, rozporządzeniem Rady Ministrów, nosi nazwę Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Rozpoczęła też kształcenie na studiach magisterskich, a jubileusz 15-lecia istnienia obchodziła podczas inauguracji roku akademickiego 2014/2015. W tym okresie jej mury odwiedziło wielu dostojnych gości: marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Maciej Płażyński, wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Bochenek, premierzy Jerzy Buzek i Donald Tusk, czy także ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego: Edmund Wittbrodt, Barbara Kudrycka, Lena Kolarska-Bobińska.

Odwołując się do tradycji założonej w mieści nad Krzną w 1628 r. Akademii Bialskiej, uczelnię przez cały czas istnienia cechuje dynamiczny rozwój. W latach 2016 i 2017 w gronie 36 państwowych wyższych szkół zawodowych znana została za najlepszą w kraju w najbardziej prestiżowym rankingu „Perspektyw”. Aktualnie kształci studentów z 10 państw z Europy, Azji i Afryki na osiemnastu kierunkach, w tym sześciu magisterskich. Jak dowiedzieliśmy się, w bieżącym roku akademickim PSW ukończy studentka lub student, na którego dyplomie znajdzie się numer 13 000. Obiecujemy, że na łamach „Podlasiaka” na bieżąco będziemy śledzić ambitne plany rozwoju uczelni, nie ukrywającej aspiracje do coraz szerszych uprawnień akademickich.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy