Nowa parafia w Białej Podlaskiej. Zobacz jakie ulice obejmie

Nowa parafia w Białej Podlaskiej. Zobacz jakie ulice obejmie
fot. archiwum własne

Na mocy kanonu 515 Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak również statutu 717 i 718 II Synodu Diecezji Siedleckiej, biskup siedlecki erygował nową parafię pod wezwaniem bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej, z siedzibą przy ul. Aleksandra Wereszki 23.

W skład nowej parafii wejdzie terytorium wydzielone z trzech parafii: pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej, pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej oraz pw. św. Ojca Pio w Rakowiskach, a jego granice będą przebiegały w następujący sposób: biorąc za punkt wyjścia granicę pomiędzy miastem a gminą Biała Podlaska na ul. Janowskiej od strony Cicibora Dużego w kierunku Białej Podlaskiej, granica nowej parafii będzie przebiegała osią ul. Janowskiej, przecinając Drogę Krajową nr 2 aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych, na rondzie skręci w lewo w ul. Armii Krajowej, a następnie osią ul. Podmiejskiej będzie biegła do Ronda Bialczanek. Na rondzie skręci w lewo w ul. Stefana Żeromskiego do ul. Armii Krajowej, następnie będzie biegła ul. Armii Krajowej do ul. Francuskiej i dalej na północ osią ul. Francuskiej, przecinając Drogę Krajową nr 2 aż do granicy z miejscowością Grabanów. Dalej w kierunku północno-zachodnim granicę parafii będzie wyznaczała rzeka Klukówka do granicy administracyjnej pomiędzy Miastem a Gminą Biała Podlaska i tą granicą administracyjną w kierunku  zachodnim dobiegnie do ul. Janowskiej.

Do nowej parafii należeć będą:

–  lewa strona ul. Janowskiej począwszy od granicy pomiędzy Miastem a Gminą Biała Podlaska od strony Cicibora Dużego do Drogi Krajowej nr 2 oraz część Kolonii Francuskiej, które to tereny należały dotychczas do parafii pw. św. Ojca Pio w Rakowiskach,

–   terytorium obejmujące lewą stronę ul. Janowskiej od Drogi Krajowej nr 2 do Ronda Żołnierzy Wyklętych, z ul. Jana III Sobieskiego oraz częścią ul. Podmiejskiej i Armii Krajowej, które zostaje wyłączone z parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej,

–   oraz terytorium wydzielone z parafii pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej wraz z wiernymi zamieszkującymi przy ulicach: Armii Krajowej (od strony Ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. Francuskiej – po obu stronach), Aliny Fedorowicz (od Drogi Krajowej nr 2 do zbiegu z ul. Podmiejską), Aleksandra Wereszki, Stanisława Tessaro, Witolda Pileckiego, Czesława Wroczyńskiego, Augusta Fieldorfa (od ul. Czesława Wroczyńskiego  do ul. Podmiejskiej), zamieszkujący lewą sh·onę przy ul. Podmiejskiej (od ul. Armii Krajowej do ronda Bialczanek), ul. Stefana Żeromskiego (od ronda Bialczanek w kierunku ul. Armii Krajowej – po obu stronach), Józefa Beka, Jakuba Bojki, Ignacego Solarza, Jana Glogera, Wincentego Witosa (od ul. Józefa Beka do ul. Francuskiej), Stanisław Osieckiego, Henryka Rewakowicza, Ireny Kosmowskiej, Józefa Grudzińskiego, Tomasza Nocznickiego (od strony ul. Stanisława Osieckiego do ul. Francuskiej), lewą stronę przy ul. Francuskiej (od ul. Armii Krajowej w kierunku północnym do granicy z Grabanowem) oraz Kolonię Francuską.

Parafia pw. bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej z dniem erygowania będzie należała do dekanatu bialskiego północnego i będzie miała wszystkie prawa jak inne parafie w diecezji siedleckiej oraz podlegała wszystkim obowiązkom, jakie na nich ciążą. Nowo powstała parafia będzie korzystała z cmentarzy w Białej Podlaskiej: rzymskokatolickiego przy ul. Janowskiej oraz komunalnego przy ul. Cmentarnej, zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie miasta Biała Podlaska.

Proboszcz parafii będzie używał pieczęci okrągłej z napisem w otoku „Parafia rzymskokatolicka pw. bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej” i graficznie przedstawioną postacią bł. Stefana Wyszyńskiego w centralnym polu pieczęci, a ponadto pieczęci adresowej, o treści zgodnej z zasadami podanymi w synodalnej „Instrukcji o prowadzeniu kancelarii parafialnej” (§ 16).

Proboszcz parafii, zgodnie z kan. 535 Kodeksu Prawa Kanonicznego, winien urządzić kancelarię parafialną i podać wiernym do wiadomości jej adres oraz godziny otwarcia. Z dniem powstania parafii należy prowadzić własne księgi metrykalne.

Z uwagi na to, że parafia nie posiada jeszcze w pełni przystosowanego miejsca do sprawowana liturgii, dlatego wierni do czasu otwarcia kaplicy będą uczestniczyć we Mszach św. w macierzystej parafii. Do dnia 30 czerwca 2023 r. na prośbę wiernych Proboszcz parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej może – na zasadzie użyczenia – celebrować msze święte obrzędowe (np. pogrzebowe, ślubne) w kościele pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej. W takich przypadkach czynności winny być zapisane w księgach parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej.

Dekret biskupa wchodzi w życie w uroczystość Objawienia Pańskiego, tj. z dniem 6 stycznia 2023 r.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy