Nie zapominajmy o pielęgnacji włosów

Nie zapominajmy o pielęgnacji włosów

9 września to Międzynarodowy Dzień Urody, a piękne włosy są istotnym atrybutem urody i marzeniem wielu kobiet. Zdrowe, lśniące dodają nam uroku i pewności siebie. Niestety problemy z włosami przekładają się na nasze gorsze samopoczucie.

Aż 61% Polek zapytanych przez Instytut Trychologii boi się utraty włosów, a co druga przyznaje, że problemy z włosami przekładają się na jej gorsze samopoczucie. Tracąc włosy 23% pań czuje się mniej atrakcyjnie, a kolejne 10% podkreśla, że traci wówczas pewność w kontaktach personalnych.

–  Często niestety kobiety skupiają główną uwagę na stylizacji włosów, aby uzyskać jak najlepszy wygląd fryzury, w efekcie nadużywają preparatów i urządzeń do stylizacji. Wciąż wiele z nas nie ma świadomości, że dobra kondycja włosów jest zależna przede wszystkim od stanu skóry głowy. Koncentrowanie się tylko na pielęgnacji i regeneracji łodygi włosów to za mało, aby prawidłowo dbać o ich wygląd. Ważne jest utrzymanie skóry głowy w dobrej formie, dlatego w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów czy problemów ze skórą głowy, warto zasięgnąć konsultacji specjalisty. Bagatelizowane schorzenia skóry głowy mogą mieć poważne konsekwencje dla jej kondycji i zdrowia włosów  – sygnalizuje trycholog, Anna Mackojć.

Jeśli Polki decydują się skorzystać z pomocy specjalisty, to w przypadku zgłoszenia się do trychologa najczęściej przychodzą z problemem wypadania włosów i chcą zatrzymać ten proces – jak potwierdziło 62% respondentek badania Instytutu Trychologii. Kolejne 22% zapytanych kobiet udaje się do trychologa, gdy od dłuższego czasu boryka się ze złą kondycją włosów.

Przyczyn złego stanu włosów i ich utraty może być u kobiet bardzo wiele. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, wpływ na włosy mogą mieć na przykład problemy hormonalne, przebyte infekcje z wysoką gorączką, przewlekły stres czy choroby skóry głowy np. łuszczyca, grzybica, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry czy łupież. Powodem złej kondycji kosmyków mogą być również choroby ogólnoustrojowe, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne, przyjmowane leki zwiększające ryzyko wypadania włosów, jak również niedobory żywieniowe, nietolerancje pokarmowe oraz błędy dietetyczne. Dlatego warto regularnie badać stan skóry głowy i włosów, aby lepiej zadbać o ich wygląd i zdrowie. Jeśli udamy się do trychologa, który wykona m.in. badanie trichoskopowe oceniające stan skóry głowy i włosów jest wielce prawdopodobne, że zaleci nam również konsultacje z lekarzem. Lekarz danej specjalizacji może przyjrzeć naszemu problemowi na przykład od strony endokrynologicznej, dermatologicznej czy ginekologicznej.

Po przeprowadzeniu dokładnego badania trichoskopowego uzupełnionego o wywiad z pacjentem, trycholog może zarekomendować odpowiednią terapię, indywidualnie dobraną do problemu, z którym się do niego zgłaszamy. W razie potrzeby trycholog będzie także współpracował z lekarzami różnych specjalizacji, aby wdrożyć jak najskuteczniejszą terapię trychologiczną.

Pogarszająca się kondycja włosów, a szczególnie ich wypadanie, może się wiązać z dużym dyskomfortem i okazać nawet źródłem problemów nie tylko natury estetycznej, ale także psychologicznej.

Pielęgnacja włosów jest ważnym elementem codziennego dbania o wygląd. Włosy są istotnym atrybutem kobiecości, ale także  doskonałym barometrem, który może sygnalizować o różnych nieprawidłowościach zachodzących w naszym organizmie. Dlatego dbajmy o ich piękny, zdrowy wygląd i nie ignorujmy sygnałów, gdy dzieje się z naszą skórą głowy lub włosami coś niepokojącego.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy