Nie ma wagarów od bezpieczeństwa na torach

Nie ma wagarów od bezpieczeństwa na torach
fot. Pixabay

W pierwszy dzień wiosny Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych SA przypominali uczestnikom ruchu drogowego, jak właściwie pokonywać tory na przejazdach. Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła czy omijanie rogatek to prowokowanie tragedii, a rozsądek i korzystanie z informacji umieszczonych na Żółtych Naklejkach PLK mogą uratować życie.

O zasadach bezpiecznego poruszania się w pobliżu torów i podczas przekraczania przejazdów przypominali Ambasadorzy Bezpieczeństwa m.in. w Łodzi, Wasilkowie k. Białegostoku, Częstochowie, Poznaniu, Malborku. W ramach kampanii Bezpieczny Przejazd kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei apelowali o odpowiedzialne zachowanie i przypominali, jakie najczęściej błędy kierowców są przyczyną wypadków. Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie i wyłamywanie rogatek czy wjazd na przejazd bez możliwości zjazdu to prowokowanie tragedii. Warto zawsze słuchać głosu rozsądku.

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców.

Żółta Naklejka PLK może uratować życie

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na obudowie napędu rogatkowego od strony torów lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja. Zawarte są na niej trzy podstawowe informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery awaryjne.

Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru alarmowego, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Od początku roku operatorzy numeru 112 odebrali 1117 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 88 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 53 przypadkach, by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym:

  1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
  2. Czerwone, pulsujące światło to zakaz wjazdu na przejazd
  3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu
  4. Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg
  5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę
  6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Poruszając się pieszo, unikajmy dzikich przejść i przechodźmy w wyznaczonym miejscu. Zachowajmy również wzmożoną czujność – jednocześnie wypatrujmy i nasłuchujmy nadjeżdżającego pociągu.

Zasady te obowiązują w każdy dzień, niezależnie od pory roku. Rozpowszechnianie ich zwiększa bezpieczeństwo na torach i może uratować życie wielu osób. Już dzisiaj można osiągnąć wiele, wystarczy po prostu poruszać się bezpiecznie.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy