Na zjazd absolwentów zgłosiło się prawie tysiąc osób [WYWIAD TYGODNIA]

Na zjazd absolwentów zgłosiło się prawie tysiąc osób [WYWIAD TYGODNIA]

Z Karolem Sudewiczem, dyrektorem Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy oraz przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego IX Zjazdu Absolwentów I LO im. J.I. Kraszewskiego i II LO im. E. Plater, rozmawia Jacek Korwin.

Zakończono już przyjmowanie zgłoszeń uczestników Zjazdu Absolwentów bialskich szkół. Ilu absolwentów się zgłosiło i jak to się ma do liczby uczestników ostatniego zjazdu?

– Na tę chwilę jest około 980 osób i zamknęliśmy już listę. Do 13 lipca czekaliśmy jeszcze na ostateczne wpłaty. Osoby, które się zapisały a nie zapłaciły, otrzymały przypomnienie o konieczności wpłaty pieniędzy na konto. Jest to dla nas bardzo ważne, bo mając zamkniętą liczbę uczestników, możemy planować już bal na konkretną liczbę osób czy zamawiać konkretną liczbę książek, gadżetów itp. Dziesięć lat temu była podobna liczba uczestników. W ogóle tak już jest, że dużo osób przyjeżdża na zjazd, ale się nie zapisuje z wyprzedzeniem. Więc spodziewamy się jeszcze około 500 osób, które przyjdą tylko na część oficjalną, na spotkanie z kolegami i koleżankami. Po prostu nie chcą się zapisywać i ponosić kosztów.

Jeżeli ktoś, czytając ten wywiad, przypomni sobie, że jeszcze się nie zgłosił, a chciał, to czy jest jeszcze taka możliwość?

– Niestety, lista jest już zamknięta. Ale oczywiście będzie można uczestniczyć w części oficjalnej, mszy świętej i spotkaniach klasowych.

Jaki jest program tegorocznego zjazdu?

– Zaczynamy w piątek 14 września. Już od godziny 12 będzie można zwiedzać szkoły, będą punkty rejestracji absolwentów, punkty informacyjne, gdzie będzie można odbierać pakiety. Potem o godzinie 17 mamy zaplanowane spotkanie integracyjne w Zespole Dworsko-Parkowym w Roskoszy. W związku z tym, iż kilku naszych absolwentów zgłosiło chęć zaprezentowania się na scenie ze swoimi zespołami, przygotowaliśmy koncert „Absolwenci-Absolwentom”. Mamy nadzieję, że zarówno soliści, jak i całe zespoły wokalno-muzyczne nie tylko przypomną się w repertuarze z lat szkolnych, ale może zaprezentują się w zupełnie nowym, specjalnie przygotowanym na to niezwykłe spotkanie. Będzie poczęstunek w formie grillowej, stoliki, namioty w razie deszczu. Dla wszystkich uczestników, którzy będą mieli identyfikatory, przewidzieliśmy bezpłatne przejazdy autobusami, które będą kursowały spod LO im. Kraszewskiego do Roskoszy. W pakiecie będzie podana szczegółowa trasa, jakby ktoś chciał się dosiąść po drodze. Autobusy będą kursowały w godzinach od 16.30 do 23.00 co pełną godzinę, a wracały od 17.00 do 23.30, też co godzinę.

W sobotę 15 września zaczynamy od godz. 10 mszą św. w kościele św. Antoniego, którą chcielibyśmy, żeby celebrowali absolwenci Kraszaka i Platerki. Po mszy absolwenci i zaproszeni goście zatrzymają się obok epitafium przy klasztorze św. Antoniego, a potem przejdą pochodem, z towarzyszeniem orkiestry, ulicą Jatkową na plac Wolności, pod Ścianę Straceń, gdzie złożone zostaną kwiaty przy tablicy poświęconej pamięci ofiar II wojny światowej. Następnie pójdziemy przed pomnik J.I. Kraszewskiego przy ul. Warszawskiej, po drodze oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej przy tablicy wmurowanej na ścianie frontowej budynku I LO im. J.I. Kraszewskiego. O godzinie 12 na dziedzińcu I LO rozpocznie się część oficjalna, przemówienia, wręczenie kwiatów najstarszym absolwentom i krótka część artystyczna. Potem, około godz. 14, będą spotkania klasowe, zwiedzanie szkół, miejsc pamięci. O 15.30 zacznie się część sportowa, czyli mecze towarzyskie różnych roczników w salach gimnastycznych swoich szkół. Do wieczora będzie czas na luźne spotkania, a o godzinie 19 zaczynie się bal absolwentów w hali sportowej AWF przy ul. Marusarza 8, przewidziany na 800 osób. Zabawa potrwa do trzeciej nad ranem. Nowością będzie specjalna oddzielna sala dla osób starszych, bez głośnej muzyki, gdzie będą mogły sobie spokojnie posiedzieć i porozmawiać.

W niedzielę 16 września zaplanowaliśmy jeszcze spotkania z wychowawcami i nauczycielami, zwiedzanie szkół i kościoła św. Anny, wycieczkę do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, zwiedzanie miasta oraz wycieczkę do Stadniny Koni w Janowie Podlaskim.

Co otrzymają absolwenci przybyli na zjazd w tzw. wyprawce?

– Każdy uczestnik otrzyma w torbie książkę o swojej szkole, płytę z filmem (abolwenci I LO), długopis i smycz, oraz identyfikator. Napisaniem książek zajęli się nauczyciele poloniści oraz historycy z obu szkół. Książki są już złożone i oddane do drukarni. Płytę z filmem przygotowują uczniowie I LO z koła fotograficzno-filmowego, pod okiem wicedyrektora Mirosława Wieliczuka. Zamówiliśmy tych pakietów nieco więcej, więc nawet jeszcze w dniu rozpoczęcia zjazdu niektórzy będą mogli go kupić, ale nie gwarantujemy już wtedy udziału w balu i imprezie w Roskoszy.

Dziesięć lat temu podczas zjazdu otwarto ławeczkę Kraszewskiego i przyznano Bogusławowi Kaczyńskiemu i Romanowi Kłosowskiemu tytuły honorowych obywateli miasta. Czy podczas tegorocznego zjazdu przygotowano tego typu uroczystości?

– W tym roku chcemy upamiętnić osoby, które zginęły w Katyniu a były związane z naszą szkołą. Jest już zamontowana na budynku I LO od strony ul. Warszawskiej piękna tablica upamiętniająca 12 uczniów i 3 profesorów, którzy zostali zamordowani 1943 roku w lesie katyńskim. Jest to jednocześnie hołd wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a także lekcja historii dla naszej młodzieży.

W amfiteatrze powstaje wprawdzie ławeczka Bogusława Kaczyńskiego, ale na pewno do zjazdu nie będzie jeszcze gotowa. Tytuły honorowego obywatela miasta nadaje Rada Miasta, a z tego, co wiem, nie planowano uhonorować tym razem żadnego z absolwentów.

Cały wywiad przeczytasz w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 19

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy