Na finiszu Podlasie szóste, spadek Orląt-Spomlek na 100-lecie klubu

Zdobywcą zwycięskiego dla Podlasia gola był w Świdniku Marcin Pigiel (z prawej), do którego zagrywał Miłosz Pacek (z lewej)

Dobiegł końca III-ligowy sezon. Szczególnie nieudany dla świętujących 100-lecie istnienia Orląt-Spomlek, które po trzynastu latach zostały zdegradowane do lubelskiej IV ligi. Podlasie uplasowało się na szóstej pozycji, o jedną niżej jak rok temu i z jednym punktem mniej. W ostatniej serii w sobotę 8 czerwca bialczanie pokonali w Świdniku Avię, a radzynianie zremisowali na wyjeździe z Chełmianką, kończąc dzięki temu rekordową serię dziewięciu porażek z rzędu.

AVIA Świdnik – PODLASIE Biała Podl. 0:1 (0:1).

0:1 – Pigiel (12).

Avia: Sobieszczyk, Drozd (64 Pleskacz), Dobrzyński, Myszka (64 Paluchowski), Kalinowski (80 Zając), Szczygieł (46 Galara), Uliczny, Kafel, Małecki, Maj (46 Rak), Białek.

Podlasie: Misztal, Krawczyk, Podstolak, Awdiejew, Pigiel, Pacek (82 Salak), Kamiński (82 Orzechowski), Andrzejuk (60 Wyjadłowski), Kurowski (68 Jakóbczyk), Kosieradzki, Kahsay.

Sędzia: A. Kozieł (Kielce).

Kartki-żółte: Dobrzyński (Avia) oraz Kahsay, Kosieradzki i Krawczyk (Podlasie); czerwona: Kahsay (55, za drugą żółtą).

Sobotni mecz w Świdniku potwierdził, że trwający w środku rundy ponadmiesięczny kryzys bialczanie mają już za sobą. Tak jak w spotkaniu z Chełmianką, zaatakowali od pierwszego gwizdka sędziego i jako pierwszy wynik mógł otworzyć Jarosław Kosieradzki, ale trafił w Andrzeja Sobieszczyka. W 12. minucie było już jednak 0:1. Z prawej strony dośrodkował Miłosz Pacek, a Marcin Pigiel uderzeniem głową pokonał bramkarza Avii. Gospodarze starali się wyrównać, lecz Podlasie doskonale spisywało się w defensywie, i wynik do przerwy nie uległ zmianie.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie jak poprzednia – od bramkowej okazji Kosieradzkiego, który tym razem spudłował. Chwilę po tym drugą żółtą kartkę (kilkadziesiąt sekund po pierwszej), a w konsekwencji czerwoną ujrzał Ezana Kahsay, i nasz zespół przed ponad pół godziny musiał radzić sobie w osłabieniu.

Nie zakłóciło to, na szczęście, jego poukładanej gry, choć przewagę uzyskali miejscowi. Gdy jednak groźnie uderzali Paweł Uliczny, Adrian Paluchowski czy Szymon Rak, na drodze lecącej do siatki piłki stawał doskonale dysponowany Rafał Misztal. Kibice najbardziej zapamiętali jego interwencję w końcówce meczu, kiedy po strzale Wojciecha Białka futbolówka – wydawało się – nieuchronnie wpadnie w okienko. Okazje mieli także podopieczni trenera Artura Renkowskiego, jak Szymon Kamiński, Mateusz Wyjadłowski oraz Pigiel, ale im również nie udało się pokonać bramkarza rywali.

CHEŁMIANKA Chełm – ORLĘTA-SPOMLEK Radzyń Podl. 2:2 (1:0).

1:0 – Mroczek (17, karny), 2:0 – Mroczek (73), 2:1 – Zmorzyński (86, karny), 2:2 – Chyła (90+3).

Chełmianka: Grzywaczewski (77 Wereszczyński), Ofiara, Wiatrak, Bednara (76 Pendel), Nowak, Piekarski, Pek (21 Knap), Korbecki, Boczuliński (60 Złomańczuk), Karbownik (77 Marczuk), Mroczek.

Orlęta: Bartnik, Korolczuk (88 Szymala), Chyła, Cassio, Majbański (68 Pawluczuk), Szczypek (46 Wołek), Kot, Koszel (83 Wrona), Zmorzyński, Rycaj, Radziński (46 Kuźma).

Sędzia: K. Gąsiorowski (Porosiuki).

Przez pierwszy kwadrans z boiska wiało nudą, i być może byłoby też tak samo w kolejnym, gdyby nie faul Santiago de Almeidy Cassio na Bartłomieju Korbeckim w obrębie pola karnego. Sędzia musiał więc podyktować jedenastkę, którą strzałem w prawe okienko wykorzystał Krystian Mroczek. Jeszcze przed przerwą na 2:0 mógł podwyższyć Jakub Karbownik, jednak mając przed sobą jedynie Igora Bartnika, nie wykorzystał znakomitej okazji.

Gdy na ponad kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry Mroczek podwyższył prowadzenie Chełmianki na 2:0, wydawało się, że Orlęta-Spomlek wyśrubują rekordową serię trzecioligowych porażek do dziesięciu. Tak samo chyba myślał trener gospodarzy Grzegorz Bonin, bo w 77. minucie zmienił bramkarza Jakuba Grzywaczewskiego na młodego Jakuba Wereszczyńskiego oraz napastnika Karbownika na Oleha Marczuka. I chociaż 16-letni chełmski golkiper wygrał wkrótce po tym pojedynek z Piotrem Kuźmą, to w samej końcówce, kiedy mocniej zaatakowali radzynianie, musiał dwukrotnie wyciągać piłkę z siatki. Najpierw po strzale Piotra Zmorzyńskiego z rzutu karnego oraz w doliczonym czasie po uderzeniu Mateusza Chyły.

Wyniki pozostałych meczów ostatniej 34. kolejki: Czarni – Podhale 1:0, Garbarnia – KSZO 2:2, Karpaty – Wisłoka 0:1, Siarka – Świdniczanka 2:2, Sokół – KS Wiązownica 1:2, Star – Wieczysta 2:1, Wiślanie – Unia 3:1.

Mistrzem grupy IV trzeciej ligi została Wieczysta Kraków (78 pkt.) i ona zagra w przyszłym sezonie w II lidze. Uzyskała 8 punktów przewagi nad Siarką Tarnobrzeg i 12 nad Starem Starachowice. Czwarte miejsce zajęła Avia Świdnik (57 pkt.), piąte Wiślanie Jaśkowice (54), a szóste z takim samym dorobkiem bialskie Podlasie, lecz mające gorszy bilans bezpośrednich spotkań.

Dalsza kolejność: 7. Chełmianka Chełm (51), 8. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (49), 9. Czarni Połaniec (48), 10. Garbarnia Kraków (46), 11. Wisłoka Dębica (45), 12. Świdniczanka Świdnik (44), 13. KS Wiązownica (43), 14. Podhale Nowy Targ (39) oraz na miejscach spadkowych: 15. Unia Tarnów (36), 16. Karpaty Krosno (25), 17. Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski (24), 18. Sokół Sieniawa (23). Na ich miejsce awansowały: Korona II Kielce, Lewart Lubartów i Wisła II Kraków oraz Pogoń-Sokół Lubaczów lub Stal Łańcut.

W nowym sezonie III-ligową stawkę uzupełni Sandecja Nowy Sącz – spadkowicz z II ligi.

Niższe klasy rozgrywkowe

W lubelskiej IV lidze nie poprawił swojej trudnej sytuacji MOSiR Huragan Międzyrzec Podlaski, który w minionym tygodniu poniósł dwie porażki i ma tylko punkt przewagi nad pierwszym spadkowym miejscem zajmowanym przez Górnika II Łęczna. Środowy mecz w Kraśniku międzyrzeczanie przegrali w samej końcówce 0:2. Prowadzenie dla gospodarzy uzyskał w 84. minucie Paweł Zięba, a trzy minuty później po jego dośrodkowaniu z rogu Hubert Łukanowski, nie dość, że uprzedził Michała Nowosza, to na dodatek główkował tak, że trafił w Karola Wardę, a odbitą od niego i lecącą do bramki piłkę wepchnął do siatki Bartłomiej Koneczny.

Trzy dni później Huragan, mimo dobrej gry w pierwszej połowie, uległ też na własnym stadionie Lewartowi Lubartów, dla którego zwycięstwo 3:0 zapewniło awans do III ligi. W 54. minucie uderzona przez Krystiana Żelisko piłka odbiła się od nogi Miłosza Korycińskiego i wpadła do siatki. Na kwadrans przed końcem fatalny błąd popełnił Nowosz i wypuszczoną przez niego piłkę Żelisko posłał do pustej bramki. Wynik w 84. minucie ustalił Paweł Myśliwiecki, celnie uderzając z 8 metrów.

Trzy punkty w dwóch spotkaniach zdobył za to Grom Kąkolewnica i opuścił ostatnie miejsce w tabeli. W środę przegrał w Nałęczowie z Cisowianką 0:1, tracąc jedynego gola po strzale Michała Rucińskiego w 36. minucie. Natomiast w sobotę pokonał u siebie 4:0 Ogniwo Wierzbica i zepchnął ten zespół na samo dno klasyfikacji, samemu awansując na miejsce przedostatnie. Łupem bramkowym podzielili się: Dominik Rycaj (14 min.), Piotr Dajos (45+2, z karnego), Gabriel Jakimiński (87.) oraz Marcin Chilimoniuk (90.).

Składy naszych zespołów – MOSiR Huragan w meczu ze Stalą K.: Nowosz, Warda, Koryciński (57 Semeniuk), Konaszewski, Matejek, Panasiuk (80 Cyrankiewicz), Storto (88 Kiryluk), Syczew, Łukanowski, Krzewski (80 Łęcki), Filonow oraz w meczu z Lewartem: Nowosz, Warda, Koryciński, Konaszewski, Matejek, Panasiuk, Łęcki (81 Krzewski), Syczew, Łukanowski, Storto (81 Semeniuk), Tonin; Grom w meczu z Cisowianką: Nos, Dajos, Grochowski (46 Marczuk), D. Rycaj, Jakimiński, Chilimoniuk, J. Rycaj (60 Adenekan), Kocyła (84 Bancerz), B. Siudaj, Pryliński, Kanatek (87 Urbański) oraz w meczu z Ogniwem: Nos, Dajos (82 Urbański), Grochowski, D. Rycaj, Jakimiński (88 Kot), Chilimoniuk, J. Rycaj (80 Bancerz), Marczuk, B. Siudaj, Pryliński (58 Adenekan), Kanatek (58 Kocyła).

Wyniki innych meczów – 5.VI: Górnik II – Motor II 0:1, Kryształ – Łada 1945 3:1, Lewart – Gryf 6:1, Ogniwo – Granit 1:1, Stal P. – Janowianka 1:3, Start 1944 – Lublinianka 2:0, Tomasovia – Opolanin 0:2; 8-9.VI: Granit – Tomasovia 0:2, Gryf – Motor II 2:3, Janowianka – Kryształ 3:1, Lublinianka – Stal P. 1:1, Łada 1945 – Cisowianka 4:1, Opolanin – Stal K. 0:1, Start 1944 – Górnik II 1:1.

Lewart Lubartów (79 pkt.) utrzymał czteropunktową przewagę nad Janowianką Janów Lubelski i bez względu na wynik ostatniego meczu awansował do III ligi. Huragan (35 pkt.) spadł na trzynastą pozycję, a Grom jest siedemnasty (22). W najbliższy weekend odbędzie się kolejka kończąca sezon. W niej Grom zagra 15 czerwca na wyjeździe o godz. 17 z Tomasovią Tomaszów Lubelski, a dzień później o godz. 16 MOSiR Huragan, mający punkt przewagi nad pierwszym miejscem spadkowym zajmowanym przez Górnika II Łęczna (zagra na wyjeździe z Gryfem Gmina Zamość) rozpocznie mecz w Lublinie z rezerwami Motoru.

Klasa okręgowa: AZ-BUD – ŁKS Łazy 5:1, Bad Boys – Sokół 1:2, Kujawiak – Tytan 7:0, Lutnia – Orlęta-Spomlek II 1:0, Młodzieżówka – Victoria 1:2, Orzeł – Orlęta Ł. 1:3, Unia K. – Podlasie II 1:0, Unia Ż. – LKS Milanów 0:0; mecz zaległy: Podlasie II – Bad Boys 3:0 wo. Przed ostatnią kolejką na czele Lutnia Piszczac (72 pkt.), z punktem przewagi nad Orlętami Łuków i czterema nad Podlasiem II. Zestaw par na 15-16 czerwca – sobota: LKS Milanów – AZ-BUD (godz. 17), ŁKS Łazy – Bad Boys (godz. 14), Orlęta Ł. – Lutnia (godz. 15), Orlęta-Spomlek II – Unia K. (godz. 15), Tytan – Orzeł (godz. 17), Victoria – Kujawiak (godz. 11); niedziela: Podlasie II – Unia Ż. (godz. 17), Sokół – Młodzieżówka (godz. 17).

Klasa A – grupa I: Dąb – GLKS Rokitno 9:1, Granica – Twierdza 3:1, Krzna – Niwa 2:1, LZS Dobryń – Orzeł II 3:0 wo, Olimpia J. – Agrosport 6:0, RED Sielczyk – MOSiR Huragan II 1:0; grupa II: Armaty – Absolwent 3:3, Bór – Orlęta G. 6:1, Dwernicki – Bizon 1:4, Olimpia O. – AR-TIG 3:2, Orlęta II Ł. – Start 1:1, Polesie – Orkan 3:0 wo. W grupie I prowadzi bialski RED Sielczyk (51 pkt.) i przed ostatnią serią spotkań ma punkt przewagi nad Granicą Terespol, natomiast w grupie II pierwszy Absolwent Domaszewnica (54 pkt.) ma 8 punktów przewagi nad Olimpią Okrzeja. Zestaw par na 15-16 czerwca: grupa I – niedziela: GLKS Rokitno – LZS Dobryń (godz. 17), MOSiR Huragan II – Dąb (godz. 17), Niwa – Olimpia J. (godz. 11), Orzeł II – Granica 0:3 wo, RED Sielczyk – Agrosport (godz. 14), Twierdza – Krzna (godz. 12); grupa II – sobota: Bizon – Polesie (godz. 17); niedziela: Absolwent – Orlęta II Ł. (godz. 12), AR-TIG – Dwernicki (godz. 14), Orkan – Armaty 0:3 wo, Orlęta G. – Olimpia O. (godz. 17), Start – Bór (godz. 11). W środę 12 czerwca o godz. 17.30 nastąpi dokończenie przerwanego przez ulewę meczu MOSiR Huragan II – Olimpia J.

Klasa B: KS Drelów – AZ-BUD II 3:0, Tur – Gręzovia 2:3, Wenus – Bystrzyca 2:0, Wóldom – Unia II Ż. 0:4, pauzowała Lutnia II; mecz zaległy: Wóldom – Lutnia II 0:3 wo. Sezon wygrał KS Drelów (48 pkt.) przed Gręzovią Gręzówka (42). Obie drużyny awansowały do klasy A.