Muzeum w Romanowie: Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń (zaproszenie)

Muzeum w Romanowie: Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń (zaproszenie)
fot. www.edd.nid.pl

Wydarzenie „Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń”, zaplanowane na niedzielę 10 września w Muzeum w Romanowie, zabierze nas w świat sztuki i literatury. Poznamy nie tylko malarskie zamiłowania kilku pokoleń Kossaków, ale i ich związki z rodziną Kraszewskich.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie w gminie Sosnówka po raz kolejny włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku tematem wiodącym jest hasło: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W ramach obchodów EDD przygotowano spotkanie pn. „Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń”, które odbędzie się w niedzielę 10 września. Początek o godzinie 15.00.

Podczas uroczystości otwarta zostanie wystawa „Od Juliusza do Joanny – malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskimi”, która prezentuje wybrane dzieła z dorobku malarskiego czterech pokoleń Kossaków (Juliusza, Wojciecha, Jerzego i Joanny). Pokazana zostanie również korespondencja Juliusza Kossaka i Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Wojciecha Kossaka i Bogusława Kraszewskiego.

Juliusz Kossak był niedoścignionym mistrzem akwareli, ale również ilustratorem. Na wystawie zatem nie zabraknie prac ilustrujących największe dzieła polskiej literatury (w tym „Grzechy hetmańskie” Kraszewskiego). Usłyszymy także o innych związkach łączących przedstawicieli tych dwóch znakomitych rodów.

Wojciech Kossak to z kolei niezaprzeczalny spec od panoram, świetnie władał też piórem. Za sprawą jego „Wspomnień” przeniesiemy się zatem do Paryża, na dwór cesarza Wilhelma II oraz odbędziemy wiele innych podróży artystycznych. Przeniesiemy się również do odtworzonej pracowni na Kossakówce, a to za sprawą pamiątek z tego magicznego miejsca.

Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie z Joanna Kossak, wnuczką Jerzego Kossaka, artystką malarką mieszkającą w Podcerkwi w Puszczy Białowieskiej.

Któż z nas nie słyszał nazwiska Kossak? Nieodłącznie kojarzy się ono z malarstwem. Piękne konie i piękne karty z naszej historii. Juliusz, Wojciech, Jerzy, ale również Stefan, Leon i Gloria. Oraz Joanna. Z tej niesamowitej rodziny pochodziły także malujące słowem Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak-Szczucka. Córką Jerzego, oprócz Glorii, była profesor Simona Kossak, obrończyni Puszczy Białowieskiej, świetnie władająca słowem i zastępująca pędzel… kamerą.

Wystawa „Od Juliusza do Joanny, malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskimi” podejmuje próbę pokazania tradycji malarskich u wybranych przedstawicieli rodu Kossaków. W sposób syntetyczny prezentuje życie i dorobek artystyczny Juliusza, protoplasty rodu, jego syna Wojciecha oraz wnuka Jerzego. Główną zaś bohaterką jest Joanna Kossak, kontynuatorka rodzinnych tradycji artystycznych. Malarka, mieszkająca w leśniczówce Podcerkiew w Puszczy Białowieskiej, jak jej przodkowie, ukochała konie. To one są bohaterami jest prac, które maluje ze znawstwem, szacunkiem i miłością.

Integralną częścią wystawy będzie rekonstrukcja pracowni Kossaków w Krakowie na tzw. Kossakówce. Ekspozycję uzupełnią elementy dokumentujące związki rodziny Kraszewskich z rodziną Kossaków, przede wszystkim Józefa Ignacego i Juliusza, ale również Bogusława i Wojciecha.

Wydarzenie zakończy koncert muzyki kameralnej.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy