Miliony SMS-ów z przypomnieniem o wizycie

Miliony SMS-ów z przypomnieniem o wizycie
fot. Pixabay

W 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów esemesów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa jest realizowana dla pacjentów z całej Polski. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt.

W ubiegłym roku przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ w skali kraju, w województwie lubelskim prawie 73 tysiące. Wiadomości do pacjentów NFZ wysyła od lutego 2020 roku. Przypomnienie dotyczy wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń, m.in. kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Pacjent otrzymuje esemesa na cztery dni przed umówioną wizytą czy badaniem. W treści esemesa podane są informacje o świadczeniu, terminie wizyty, i – co ważne – również numer telefonu, pod który pacjent może zadzwonić, aby odwołać wizytę.

Aby otrzymać esemesa z NFZ, wystarczy, że pacjent podczas rejestracji poda poprawnie swój numer telefonu komórkowego. Na podstawie sygnałów i skarg od pacjentów, wiadomo, że nie zawsze pacjent może dodzwonić się do placówki medycznej, aby odwołać wizytę. Warto jednak podkreślić, że wraz ze świadczeniem usług zdrowotnych, placówka medyczna powinna zagwarantować pacjentom możliwość realnego kontaktu, w tym odwołania wizyty, na co zwraca uwagę również Rzecznik Praw Pacjenta.

Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca. NFZ monitoruje nieodwołane wizyty oraz rezygnacje. – W 2023 roku w skali kraju takich wizyt było prawie 1,3 miliona. W przypadku Lubelszczyzny było prawie 73 tysiące nieodwołanych wizyt – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Najwięcej, bo ponad 20 tysięcy przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 16,5 tys. z kardiologii, prawie 11 tys. z fizjoterapii ambulatoryjnej, 10 tys. z endokrynologii, 4 tys. z onkologii, a ponad 3 tys. nieodwołanych wizyt wystąpiło w przypadku badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.

Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta. – Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówioną wizytę, odwołajmy ją. Dzięki temu, z tego terminu skorzysta inny pacjent – zaznacza Małgorzata Bartoszek.

Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących.

W przypominaniu o odwołaniu wizyty czy badania ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz wysyłania esemesów, dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich. Kampania trwa od 2022 roku. W jej ramach działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy