Miasto pamięta o Maciągu

Miasto pamięta o Maciągu
fot. archiwum

BIAŁA PODLASKA Mszą w kościele św. Antoniego rozpoczęte rozpoczną się obchody upamiętnienia postaci Ludwika Maciąga. W tym roku mija setna rocznica jego urodzin.

W styczniu na wniosek prezydenta Michała Litwiniuka Rada Miasta Biała Podlaska przyjęła uchwałę o szczególnym uczczeniu w 2020 roku 100. rocznicy urodzin wybitnego artysty, profesora Ludwika Maciąga.
Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wydarzeń upamiętniających tę postać nie zabraknie. - Zaplanowaliśmy liczne uroczystości przypominające życie i twórczość tej wybitnej postaci, jednak w związku z zaistniałą sytuacją obecnie koncentrujemy się na - niemniej wartościowych - cyklach udostępnianych online poświęconych artyście. Ich prezentację rozpoczynamy 30 maja. Przybliżymy biografię i dorobek artystyczny Ludwika Maciąga, począwszy od pierwszych młodzieńczych fascynacji, które wpłynęły na profil jego twórczości, po okres dojrzałej pracy artystycznej. Na profilu fb Miasto Biała Podlaska i Muzeum Południowego Podlasia będziemy w każdą środę prezentować kolejne odcinki poświęcone Ludwikowi Maciągowi. Dzieci i młodzież zapraszam do udziału w konkursach: plastycznym "Koń jako artystyczna inspiracja" oraz fotograficznym "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi". Regulaminy konkursów dostępne są na stronie internetowej Muzeum Południowego Podlasia. Zostaną rozstrzygnięte w drugiej połowie września. Zapraszam również na wystawę fotograficzną "Ludwik Maciąg. Wspomnienia. Konie", przygotowaną przez członków Fotoklubu Podlaskiego. Wystawę otworzymy online 29 maja, a następnie będzie ją można do 10 lipca zobaczyć w Bialskim Centrum Kultury. Następnie przeniesiona zostanie do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. W ostatni weekend września otworzymy z kolei dużą wystawę poświęconą twórczości Ludwika Maciąga w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej” - mówi prezydent Michał Litwiniuk.
Dziś (30 maja) o godz. 16.30 w kościele św. Antoniego zostanie odprawiona msza św. w intencji Ludwika Maciąga.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy