Męka Pańska według księdza Tomasza
BIAŁA PODLASKA Wyjątkowa makieta prezentująca m.in. sceny z Męki Pańskiej powstała w kościele pw. Błogosławionego Honorata Koźmińskiego przy ul. Terebelskiej. Autor, ks. Tomasz Sałasiński, tworzył ją samodzielnie przez półtora miesiąca. Ten niesamowity efekt można podziwiać przy lewym ołtarzu, w bocznej kaplicy Matki Bożej.
Co ważne, kapłan nie skupił się jedynie na samej Męce Pańskiej. Pierwsze przedstawione na makiecie sceny dotyczą wydarzeń poprzedzających cierpienie Jezusa oraz śmierć na krzyżu.
– Wszystko zaczyna się od triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Widzimy zwykły dzień, ojcowie z dziećmi, matki, jest targ, zakupy, a pośród nich Pan Jezus. Chciałem, aby ludzie mogli poczuć ten klimat i wyobrazić sobie, że w naszym życiu tak właśnie jest: na początku ktoś nas darzy entuzjazmem, a za kilka dni krzyczy „Ukrzyżuj!” – tłumaczy wikariusz z kościoła Bł. Honorata, gdzie posługuje od 2019 roku.
Oprócz wspomnianego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, mamy też zaprezentowaną ostatnią wieczerzę w domu gospodarza, na piętrze – tak jak przeczytamy w Piśmie Świętym. Można tam również zobaczyć modlitwę Jezusa w ogrójcu.
– Nie wiedziałem do końca, co to w ogóle jest „ogrójec”, w Biblii nie ma o tym zbyt wiele. Ale Wojciech Cejrowski wyjaśnił, co to jest, w jednym ze swoich materiałów. A więc jest to taki ogromny ogród, w którym zatrzymywali się kupcy, którzy jechali do Jerozolimy. Najczęściej dojeżdżali na noc. Bramy Jerozolimy były wtedy zamknięte, więc rozbijali namioty i spędzali tam noc. Wśród nich był właśnie Jezus – wyjaśnia kapłan. Makieta zawiera również postać Judasza, który zdradził Jezusa, a potem się powiesił. W całej tej historii, opowiedzianej przy pomocy figurek, papieru i roślinności, przeplata się wąż, symbol szatana.
Mamy też scenkę Jezusa przed swoimi sędziami oraz wydanie go Piłatowi. No a później Męka Pańska, rozpoczęta od ubiczowania Jezusa, przy czym autor – z braku miejsca – uwzględnił tylko te najważniejsze sceny, przedstawiające symboliczne momenty. Widzimy więc Szymona z Cyreny, który pomaga nieść krzyż; Weronikę ocierającą twarz Jezusowi; ukrzyżowanie i śmierć na krzyżu wraz z dwoma złoczyńcami; oraz pogrzeb Jezusa.
Więcej w wydaniu papierowym „Podlasianina” dostępnym w sklepach i kioskach do 11 kwietnia oraz potem na www.eprasa.pl.
Komentarze
Brak komentarzy