Matury: Na pierwszy ogień język polski

Matury: Na pierwszy ogień język polski

Uczennice klasy humanistycznej tuż przed pierwszym egzaminem były dobrej myśli

BIAŁA PODLASKA Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli maturalny maraton. Na początek wzięli się za język polski.

W I LO im. J.I. Kraszewskiego do matury przystępuje w tym roku 233 uczniów. Na korytarzu tuż przed pierwszym egzaminem spotykamy uczennice z klasy humanistycznej. – Nie ma stresu, szkoła dobrze nas przygotowała. Obawiamy się nieco matematyki. Jeśli chodzi o język polski, to w tym roku jest rok Gustawa Heringa-Grudzińskiego, więc może pojawi się jego tekst – mówi Oliwia Gdela. Jak przygotować się do matury, by dobrze ją zdać? – Powtarzać na bieżąco i systematycznie się uczyć, ale nie za dużo, żeby nie namieszać sobie w głowie.

Z kolei Bartosz Semeniuk to umysł ścisły. Nieco bardziej obawia się matury z języka polskiego. – Jest lekki stres, ale myślę, że pójdzie dobrze. W ostatnich dniach powtarzałem materiał głównie z języka polskiego, bo wcześniej trochę zaniedbałem ten przedmiot – przyznaje. Po maturze chciałby studiować informatykę w Warszawie lub we Wrocławiu. Aby zbliżyć się do tego planu, zdaje język angielski, matematykę i fizykę.

Dyrektor I LO Ireneusz Szubarczyk jest przekonany, że uczniom pójdzie dobrze. – Wydaje mi się, że młodzież jest bardzo dobrze przygotowana do egzaminu. Język polski nie jest dla nich przeszkodą, nieco inna sytuacja jest na maturach z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Jeśli chodzi o języki obce, najwięcej osób będzie zdawać język angielski. Sporo osób zdaje biologię, chemię i fizykę. Mamy też mocny pion humanistyczny – przyznaje dyrektor.

W najbliższych dniach maturzystów czekają egzaminy z matematyki (7 maja), języka angielskiego (8 maja), matematyki na poziomie rozszerzonym (9 maja) oraz biologii (10 maja) i chemii (13 maja). Wyniki poznamy pod koniec czerwca.

Maturzyści w liczbach

W I LO do matury przystępuje 233 uczniów, w II LO – 210, w IV LO – 168, w ZSZ nr 1 – 223, a w ZSZ nr 2 – 61 uczniów. We wszystkich szkołach organizowane były zajęcia z języka polskiego i matematyki. Dodatkowo w niektórych szkołach podszkalano uczniów także z języków obcych oraz takich przedmiotów jak historia i geografia.

W ubiegłym roku na maturze najlepiej poszło uczniom z II LO, gdzie zdawalność była na poziomie 97,3 proc., na drugim miejscu było IV LO ze zdawalnością 95,7 proc., a podium zamykało I LO (95 proc.)

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy