Marzanny jak z bajki powstały na warsztatach w Konstantynowie

Marzanny jak z bajki powstały na warsztatach w Konstantynowie
fot. GCK w Konstantynowie

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (21 marca) wykorzystany został w Konstantynowie na rodzinne i twórcze warsztaty tworzenia marzann. Zarówno instruktorzy, jak i sami uczestnicy zajęć nie spodziewali się tak świetnych efektów pracy.

Marzanna jest jednym z najważniejszych symboli słowiańskich, związanych z końcem zimy i przywitaniem wiosny. Jej tradycja sięga głęboko w historię, a rytuał jej tworzenia, a później topienia stanowi element obrzędów, mających na celu pożegnanie zimy i wezwanie do życia nowej, cieplejszej pory roku.

Pomni tradycji instruktorzy Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie zaprosili kilkanaście osób do wspólnej zabawy. Podkreślali, że marzanna była kiedyś tworzona z naturalnych materiałów, takich jak słoma, drewno czy zioła, a jej spalenie lub utopienie miało na celu odpędzenie zimy i złośliwych duchów. Podczas pracy nad marzannami dzieci miały okazję wykazać się kreatywnością, tworząc postaci, które odzwierciedlają odchodzącą zimę – przedstawioną jako kobietę. Za materiał posłużyły drewniane gałązki, słoma, tkaniny i wstążki.

Uczestnikom dopisywał dobry humor, zwinne ręce do działania i kreatywność na miarę włoskich projektantów mody. Na zakończenie warsztatów instruktorzy zainicjowali dyskusję na temat wiosennych zmian w przyrodzie i w życiu ludzi. Młodzieży towarzyszyło niezłomne przekonanie, że dzięki podjętym staraniom pożegnali zimę, oraz nadzieja, że wiosna zagości już na dobre.

Piątkowe zajęcia w GCK miały dodatkowy walor. Przybliżyły młodym tradycje słowiańskie, ucząc o znaczeniu symboliki i rytuałów związanych z końcem zimy.

Istvan Grabowski

zdjęcia Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy