Marszałek Grodzki: Możecie być dumni ze swojego miasta
Prawie 200 osób skorzystało z konsultacji i badań w Urzędzie Miasta w ramach Dnia Promocji Zdrowia, na które zaprosili wspólnie prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz poseł Riad Haidar. Patronem honorowym wydarzenia – a jednocześnie honorowym gościem, bowiem osobiście na nie przyjechał – był marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. – Możecie być dumni ze swojego miasta – zwrócił się do bialczan marszałek.
Dzień Promocji Zdrowia, zorganizowany 17 stycznia pod honorowym patronatem marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Grodzkiego – profesora nauk medycznych, chirurga i transplantologa – był wydarzeniem bezprecedensowym w historii miasta. Prawie 200 osób skorzystało z konsultacji i badań przy kilkunastu stanowiskach medycznych, rozlokowanych w holu oraz sali na pierwszym piętrze Urzędu Miasta. Można tam było zbadać poziomu cukru i cholesterolu, ukrwienia kończyn, zmierzyć ciśnienie, tętno i saturację, uzyskać cenne informacje o szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym i miejskim programie profilaktyki pneumokokowej, wysłuchać porad dietetycznych, dokonać analizy składu ciała i BMI.
– Przy stanowiskach konsultacyjnych w Urzędzie Miasta, a potem podczas spotkania otwartego, wraz z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w jego organizację oraz mieszkańcami, podzieliliśmy się wieloma spostrzeżeniami dotyczącymi naszego zdrowia z panem marszałkiem, wybitnym i zaangażowanym chirurgiem, który, jak nam zdradził, wciąż praktykuje zawód lekarza, obecnie jako wolontariusz – mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, który wraz posłem na Sejm RP, znanym lekarzem neonatologiem Riadem Haidarem, był inicjatorem oraz organizatorem Dnia Promocji Zdrowia dla mieszkańców miasta.
Podczas konferencji prasowej prezydent przypomniał, że samorząd miejski stara się na wszelkie możliwe sposoby dbać o zdrowie mieszkańców. – Nie tylko realizujemy i wspieramy w różnych formach na przykład Narodowy Program Zdrowia czy inne krajowe programy w zakresie profilaktyki i diagnostyki licznych schorzeń, ale także przygotowujemy nasze miejskie programy prozdrowotne – poinformował Michał Litwiniuk. – W ubiegłym roku rozpoczęliśmy realizację czteroletniego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Zaszczepionych zostało już 200 mieszkańców miasta powyżej 60. roku życia, a w ciągu czterech lat trwania programu taką pomoc chcemy zaproponować 1400 mieszkańcom Białej Podlaskiej. Natomiast na lata 2023-2026 przygotowujemy, również czteroletni, program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Dzięki niemu 40 par mogłyby spełnić swoje największe marzenie – o posiadaniu dzieci.
Wspomniał też o bieżącej współpracy ze środowiskami działającymi w zakresie ochrony zdrowia, o współpracy z osobami niepełnosprawnymi oraz na ich rzecz, o różnych akcjach profilaktycznych, edukacyjnych, adresowanych do środowisk szkolnych, seniorów itp.
– Jako samorząd miejski promujemy też zdrowy styl życia – dodał prezydent. – W ubiegłym roku Biała Podlaska wywalczyła tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Na 56 miast prezydenckich w kraju, to właśnie mieszkańcy Białej Podlaskiej, jak i przyjaciele miasta dla niego kręcący, przejechali łącznie prawie milion kilometrów. Tak staramy się dbać o nasze zdrowie.
Marszałek RP był wyraźnie zaskoczony rozmachem akcji prozdrowotnej przeprowadzonej w siedzibie Urzędu Miasta. – Jak tylko usłyszałem od panów posła i prezydenta, że robicie wspaniałą akcję promocji zdrowia, a akurat miałem dziś wolny termin, to podjąłem decyzję, żeby tu przyjechać – powiedział Tomasza Grodzki. – Gdy człowiek mieszka w swoim mieście, to na co dzień nie docenia tego, co ma. A to jest piękne miasto. Z bogatą historią, gdzie przed wojną produkowano samoloty wojskowe, gdzie ludzie korzystają ze wspaniałych ścieżek rowerowych, gdzie pracował poseł Haidar, jeden z najlepszych neonatologów nie tylko w tej okolicy. Przyjechałem tu jako lekarz, bo profilaktyka to jest najskuteczniejszy sposób na zachowanie zdrowia. Ruch, wysiłek umysłowy, niepalenie, unikanie używek, zdrowe żywienie – to wszystko zabezpiecza nas przed wieloma chorobami. Mamy jednak swoje słabości, czasem brak motywacji, więc gdy profilaktyka zawodzi, musimy wprowadzić wczesne wykrywanie chorób, łącznie z chorobami nowotworowymi. Bo to daje największą szansę, a w niektórych schorzeniach niemal gwarancję utrzymania zdrowia lub wyzdrowienia. I to jest clou tego dzisiejszego święta zdrowia w Białej Podlaskiej. Jeśli zmierzymy poziom cholesterolu, glukozy, ciśnienie, ekg, spirometrię czy saturację krwi, będziemy w stanie wychwycić wiele rzeczy, które później, w pogłębionej diagnostyce, doprowadzą nas do wczesnego wykrycia tego, co nam dolega. Dlatego to święto jest ze wszech miar godne wsparcia.
Grodzki podkreślił niewystarczające zaangażowanie państwa w profilaktykę zdrowotną. – Tak się to składa w Polsce, że w ogromnej mierze to samorządy, mimo permanentnych problemów z pieniędzmi, finansują różne badania czy szczepienia. Jak byłem radnym Szczecina, to jako pierwsze miasto wprowadziliśmy wczesne wykrywanie raka płuc przy pomocy tomografii. Przebadaliśmy 15 tysięcy szczecinian, wykrywając wiele kompletnie bezobjawowych nowotworów płuc, które sprawnie leczone doprowadziły do tego, że ci ludzie żyją, a tak byliby już na drugim świecie – powiedział. – Takie przykłady można mnożyć. Choćby tu, w Białej Podlaskiej, gdzie pan prezydent zdecydował o szczepieniach przeciwko pneumokokom. Gorąco je polecam, bo to jest choroba rozpoznana, o której wiele wiemy. A jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla noworodków, małych dzieci, dla seniorów oraz osób z obniżoną odpornością. Dlatego dziękuję panu prezydentowi i Radzie Miasta za to, że zdecydowaliście się ten program wdrożyć. Warto ten dobry przykład powielać w innych lokalnych społecznościach. Bo te społeczności to jest siła naszego kraju. To jest kreatywność, sprawczość, wspólnota, gdzie razem z mieszkańcami możemy budować swoje miejsce na ziemi i czynić je piękniejszym, bardziej przyjaznym dla nas. Możecie być dumni ze swojego miasta, ze swojej okolicy. Pamiętajcie o tym.
Na koniec swojego wystąpienia marszałek powiedział, że w obecnej kadencji parlamentu prowadzona jest formuła „Senatu otwartego”. – Dziękując za zaproszenie do Białej Podlaskiej, zapraszam również do Senatu. Jeżeli zechcenie nas kiedyś odwiedzić, czy jako grupa młodzieży, czy seniorów, to jesteśmy do państwa dyspozycji – zachęcił.
Głos zabrał także współorganizator Dnia Promocji Zdrowia Riad Haidar: – Pan marszałek jest bardzo znanym lekarzem, profesorem chirurgii, który na temat zdrowia ma olbrzymią wiedzę. To jest ogromny szacunek ze strony trzeciej osoby w państwie, że nas odwiedza akurat w tym szczególnym Dniu Promocji Zdrowia. Biała Podlaska jest chyba jednym z niewielu miast w Polsce, w którym prowadzi się bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów, a w planie są ponownie, tak jak w ubiegłym roku, szczepienia przeciwko grypie. To wszystko zależy oczywiście od możliwości finansowych samorządu.
Następnie – jako wieloletni szef sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Haidar zaprosił marszałka Grodzkiego i prezydenta Litwiniuka do stoiska WOŚP w magistracie, żeby złożyli tekturowe puszki wielkoorkiestrowe, z którymi już w najbliższą niedzielę 29 stycznia wolontariusze wyruszą kwestować na ulice miast i wsi.
Haidar przypomniał, że 31. finał WOŚP poświęcony jest walce z posocznicą, inaczej sepsą. – Posocznica to groźna choroba, ale wykrycie w pierwszych godzinach tzw. czynnika chorobotwórczego, daje prawie stuprocentową szansę wyleczenia. Sepsa dotyka szczególnie noworodki i seniorów – mówił poseł. – Długo mógłbym wyliczać sprzęt, jaki dotarł do naszego miasta z pieniędzy zebranych podczas poprzednich edycji WOŚP. A mieszkańcy Białej Podlaskiej znani są ze swojej hojności.
Po odwiedzeniu wszystkich stanowisk medycznych w magistracie i krótkiej rozmowie z ich przedstawicielami, a także z osobami, które przyszły na badanie lub konsultację, marszałek Grodzki zwiedził Muzeum Południowego Podlasia. Oprowadzony przez dyrektora muzeum Rafała Izbickiego i kierownik Iwonę Maksymiuk, mógł zobaczyć najcenniejsze bialskie ekspozycje, a więc jedną z największej w Polsce wystaw ikon oraz ekspozycję obrazów Bazylego Albiczuka. Natomiast późnym popołudniem Grodzki spotkał się w Urzędzie Miasta z mieszkańcami Białej Podlaskiej.
– Bardzo pozytywny odbiór naszej akcji prozdrowotnej motywuje nas do organizowania kolejnych – mówi prezydent Michał Litwiniuk. – Dziękuję zespołom: NZOZ T-Med, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Nadbużańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, miejskiemu koordynatorowi ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami Pawłowi Grzegorzowi Iwaniukowi, WOŚP Biała Podlaska i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dzięki państwu w Dniu Promocji Zdrowia zapewniliśmy mieszkańcom kompleksowe wsparcie. Jestem bardzo wdzięczny moim współpracownikom za fantastyczną organizację tego dnia i historycznej wizyty pana marszałka Tomasza Grodzkiego. Wasze zaangażowanie i profesjonalizm zostały docenione przez naszych gości.
Jacek Korwin
Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia:
Przeczytaj, co mówił marszałek podczas spotkania z mieszkańcami Białej Podlaskiej i okolic:
Komentarze
Brak komentarzy