Lotnicy bez fanfar, ale z sercem – bialskie obchody Święta Lotnictwa

Lotnicy bez fanfar, ale z sercem – bialskie obchody Święta Lotnictwa
fot. Jerzy Trudzik

Prezes Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP mjr pil. Mirosław Joński przypomina genezę Święta Lotnictwa i dorobek Białej Podlaskiej na rzecz upamiętnienia tradycji lotniczych

Tegoroczne miejskie obchody Święta Lotnictwa w Białej Podlaskiej, celebrowane 25 sierpnia, były skromniejsze niż w latach ubiegłych. Nie towarzyszyły im żadne spektakularne przedsięwzięcia. A przypomnijmy, w 2021 roku otwarta została Sala Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia i powstał mural na kamienicy przy ulicy Sidorskiej 23, w której ma ona swoją siedzibę. W 2022 roku ulica rozciągająca się od skrzydeł samolotu przy Łomaskiej w kierunku na dawne lotnisko, otrzymała nazwę 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego. W 2023 roku obchodzona była 100. rocznica utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Dla jej uczczenia stanął pomnik samolotu PWS-26, zaś duże rondo w mieście otrzymało nazwę wytwórni.

Życzenia od prezydenta miasta przekazuje wiceprezydent Justyna Gorczyca

Podczas mszy św. w kościele wojskowym pw. św. Kazimierza Królewicza, poświęconej m.in. polskiemu lotnictwu, proboszcz parafii ks. płk Tomasz Paroń opisał zwięźle lotniczy dorobek Białej Podlaskiej. Zwrócił się do przybyłych lotników, w większości wywodzących się z bialskiego pułku lotniczego, przypominając, że to dzięki aktywności ich i wcześniejszych pokoleń, miasto ma na tym polu swoje znakomite tradycje. To przemysł lotniczy – funkcjonująca w okresie międzywojennym Podlaska Wytwórnia Samolotów. Ale jest także dorobek 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego, który w Białej Podlaskiej funkcjonował przez niemal 30 lat.

Inspektor Zbigniew Lisiecki, prezes koła Emerytów i Rencistów Policji w Białej Podlaskiej, gratuluje lotnikom aktywności społecznej

Na zakończenie mszy św. poprosił uczestników, by skierowali swoje kroki do stojącego na placu przy kościele Pomnika Pilotów. Jak stwierdził: – Dobrze, że powstał ten pomnik. Jest pamiątką lotniczej chwały naszej ziemi. Kiedyś nie będzie nas, a pomnik będzie o tym przypominał.

Prezes Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP mjr pilot Mirosław Joński przypomniał genezę Święta Lotnictwa. Nawiązał też do przemian, jakie przechodzi obecnie polskie lotnictwo.

Zaznaczył, że w tym roku data 28 sierpnia będzie miała nowe symboliczne i faktyczne znaczenie dla naszych Sił Powietrznych. Tego dnia w fabryce Fort Worth w Teksasie, należącej do koncernu Lockheed Martin, zostanie wytoczony z hangaru pierwszy przeznaczony dla Polski odrzutowiec F-35A Lightning II. Tam też wyprodukowano wszystkich 46 polskich samolotów F-16 C i D Block 52.

Wiązanka kwiatów od lotników ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Białej Podlaskiej

Dodał też z satysfakcją, że środowiska lotnicze w kraju wysoko cenią dokonania Białej Podlaskiej na rzecz kultywowania tradycji lotniczych. Podkreślają to władze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP przy każdej okazji.

– Dziękujemy byłym lotnikom w Białej Podlaskiej za aktywność w życiu społecznym. Składamy serdeczne życzenia ich rodzinom. Samoloty nie latają już nad naszym miastem, ale Sala Tradycji Lotniczych świadczy o pięknym dorobku i historii – stwierdziła obecna na uroczystości wiceprezydent Białej Podlaskiej Justyna Gorczyca.

Kwiaty i znicz od żołnierzy

Inspektor Zbigniew Lisiecki, prezes koła Emerytów i Rencistów Policji w Białej Podlaskiej, zwracając się do lotników, stwierdził, że ich przejście w stan spoczynku nie oznacza wycofania się z aktywności w życiu społecznym.

Po przemówieniach delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Pomnikiem Lotników.

Na zakończenie chór Echo Podlasia, pod batutą Waldemara Mazura, zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych i wojskowych.

J.T.

zdjęcia Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy