Kolorowy jarmark świąteczny w centrum Białej Podlaskiej

Kolorowy jarmark świąteczny w centrum Białej Podlaskiej
fot. Istvan Grabowski

Na tydzień przed Wigilią, w sobotę 16 grudnia, plac Wolności tętnił gwarem, muzyką i kolorami. Zgodnie z tradycją odbywał się tam Jarmark Bożonarodzeniowy. Mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolic, którzy tego dnia przybyli na centralny plac miasta, wybierali w bogatej ofercie kulturalnej i handlowej.  

Przybyli z bliższych i odleglejszych odległych stron wystawcy zapewnili szeroką gamę wyrobów rzemiosła artystycznego, ozdób i stroików, produktów spożywczych na świąteczną ucztę oraz nadających się na prezenty pod choinkę. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się w sobotę pomysłowe stroiki i ozdoby choinkowe, a także wędzone ryby, wykwintne wędliny, sery korycińskie i góralskie, miody i wypieki, bez których trudno sobie wyobrazić świąteczne stoły.

Tak urozmaiconej ofercie handlowej towarzyszyły stoiska bialskich instytucji kultury oraz występy okolicznościowe. Z repertuarem kolędowo-pastorałkowym wystąpili: skrzypaczka Oliwia Spychel, chór seniorów Młodzi Duchem, połączone chóry Maki i Chłopcy z Wrzosa, Zespół Pieśni i Tańca Podlasiacy oraz grupa wokalna Brevis. Bialski Teatr Słowa zaprezentował okolicznościowe „Herody”, z brawurowym udziałem przedszkolaków. Pokazały się też grupy taneczne Dane Factory i najmłodsi z Przedszkola Samorządowego nr 13 (z oryginalnym tańcem pingwinów).

Imprezę zainaugurował prezydent miasta Michał Litwiniuk. Po wejściu na scenę złożył mieszkańcom miasta najlepsze życzenia i wspólnie z dziećmi odśpiewał „Kolędę u bram”, skomponowaną przez Krzysztofa Olesiejuka. Prezydentowi towarzyszyli: wiceprezydent Maciej Buczyński, naczelnicy wydziałów, dyrektorzy placówek kultury i szefowie spółek miejskich.

– Jarmark Bożonarodzeniowy wpisuje się idealnie w charakter wielowiekowej, sięgającej czasów radziwiłłowskich tradycji najpiękniejszych świąt rodzinnych – mówił prezydent Michał Litwiniuk. – Ciepła potrzebujemy wszyscy. Ważniejsze od tego z kaloryferów, kominków czy ogniska jest ciepło płynące z serca. Święta Bożego Narodzenia są szczególnym momentem bliskości i nadziei. Nie ma jej bez wzajemnego szacunku, wybaczenia, pojednania i serdeczności. Tego właśnie wszystkim państwu na najbliższe święta życzymy. Niech ta serdeczność płynie z serc bliskich, których będziemy mieli wokół siebie podczas świąt. Zdrowych, spokojnych, ciepłych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia – dodał prezydent.

Na jarmarkowej scenie nie zabrakło harcerzy z bialskiego Hufca ZHP ze światełkiem betlejemskim, jakie przez Słowację dotarło z życzliwym przesłaniem do Białej Podlaskiej. Zostało ono przekazane prezydentowi miasta. Jemu też przypadła rola zapalenia ustawionego pod sceną ogniska, z którego płomień każdy mógł zabrać do domu. Harcerze zadedykowali licznie zgromadzonej widowni własną, pełną ciepła i serdeczności kolędę.

– Istotą naszych jarmarków jest różnorodny charakter oferty handlowej. 60 wystawców, czyli więcej niż przed rokiem, z różnych regionów – od Mazur po Tatry, a nawet z Wilna – proponuje dziś zdrowe i ekologiczne produkty, przygotowane z myślą o nadchodzących świętach. Udekorowany plac i kolędy płynące ze sceny tworzą niepowtarzalny nastrój zbliżającego się Bożego Narodzenia, gdy wszyscy życzymy sobie wszystkiego, co dobre i piękne. Z rozmów przeprowadzonych dziś z nabywcami wnoszę, że trafiliśmy idealnie w oczekiwania bialczan. Wiele osób wraca do domów z torbami pełnymi zakupów – informuje koordynator jarmarku Małgorzata Rafał z Centrum Informacji Turystycznej.

Prezydent Michał Litwiniuk wręczył nagrody książkowe laureatom konkursu plastycznego na najpiękniejszą kartę świąteczną z akcentami Białej Podlaskiej. Wpłynęło nań 248 prac. Jurorzy wybrali najlepsze. W kategorii dzieci przedszkolnych nagrody zdobyło ośmioro autorów: Kaja Biczak – 6 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 13; Zofia Maciborska – 6 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 6; Maksim Myskevych – 6 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 6; Zuzanna Nowachowicz – 6 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 6; Aleksandra Romaniuk – 5 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 14; Anastazja Sałamacha – 6 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 6; Iga Zając – 5 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 14; Marysia Zając – 6 lat, z Przedszkola Samorządowego nr 6.

W kategorii uczniów klas I-IV pierwsze miejsce zajęła Zofia Hofman z kl. III Szkoły Podstawowej nr 3, drugie miejsce – Jagoda Ziółkowska z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 9, zaś trzecie – ex aequo Kira Demydchyk z kl. II Szkoły Podstawowej nr 1 i Karol Borkowicz z kl. III Szkoły Podstawowej nr 9. Przyznano też trzy wyróżnienia, które otrzymali: Wojciech Hofman z kl. I Szkoły Podstawowej nr 3, Samuel Sołoducha z kl. II Szkoły Podstawowej nr 2 i Zofia Wołosowicz z kl. III Szkoły Podstawowej w Łomazach.

W grupie uczniów klas V-VIII pierwsze miejsce zdobyła Lilianna Rudzka z Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel BCK, drugie miejsce – Zofia Kiryczyńska z kl. VII Szkoły Podstawowej nr 3, a trzecie miejsce – ex aequo Lilianna Rudzka (kl. VII) z Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel BCK i Helena Wałach kl. VI Zespołu Placówek Oświatowych w Chotyłowie. Przyznano też dwa wyróżnienia, które otrzymały: Maja Filipiuk z kl. VI Zespołu Placówek Oświatowych w Chotyłowie i Weronika Klarecka z kl. V Szkoły Podstawowej nr 3.

Istvan Grabowski

zdjęcia Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy