Kolejny krok do przodu Podlasia. Mieszanka wybuchowa w Orlętach

Kolejny krok do przodu Podlasia. Mieszanka wybuchowa w Orlętach
fot. Roman Laszuk

W nowym sezonie Szymon Kamiński (z lewej) i Damian Lepiarz zagrają w derbach w jednej drużynie

Dobiegają końca przygotowania naszych trzecioligowych drużyn piłkarskich do nowego sezonu. W ostatnich sparingach Podlasie Biała Podlaska pokonało na wyjeździe Olimpię Zambrów 1:0 (gol Kacpra Jakóbczyka w 107. minucie – grano 90+30 minut), a Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski zremisowały u siebie z Mazovią Mińsk Mazowiecki 1:1 (gol dla Orląt: Karol Rycaj).

Podlasie w sezonie 2023/24 będzie musiało sobie poradzić m.in. bez dwóch kluczowych piłkarzy – Wiktora Niewiarowskiego i Erwina Bahonko, którzy piłkarsko awansowali, stając się zawodnikami klubów pierwszoligowych. Spodziewając się, że coś takiego może nastąpić, sztab szkoleniowy i władze Podlasia szybko pozyskały do kadry ich następców, i wszyscy ciężko pracują, by dobrze rozpocząć rozgrywki.

– Jestem bardzo zadowolony z dokonanych zmian personalnych. To nasz kolejny krok do przodu. Obecnie nasza drużyna na pewno jest lepsza jakościowo od tej z rundy wiosennej, i jedynie potrzebujemy czasu na zgranie, co bialscy kibice zapewne dostrzegli w sparingu z rezerwami Jagiellonii. No cóż, w piłce nic nie dzieje się od razu i potrzeba czasu, by wszystko się zazębiło i podążało zgodnie z filozofią trenera. Mam nadzieję, że w nadchodzącym sezonie nastąpi to szybciej niż rok temu i już po kilku meczach będę miał drużynę, jaką chcemy widzieć – mówi Artur Renkowski, trener Podlasia.

Dlatego bialski szkoleniowiec jest zadowolony z terminarza. Na początku jego zespół nie czekają konfrontacje z mocno zdopingowanymi na starcie beniaminkami, czy mocnymi Wieczystą Kraków, Siarką Tarnobrzeg lub Avią Świdnik, lecz z ekipami z przemeblowanymi składami i wymagającymi, podobnie jak Podlasie, zgrania. Najważniejsze, by systematycznie punktować i wydłużać trwającą już od 8 kwietnia rekordową w historii klubu serię jedenastu meczów bez porażki. Oczywiście w trzeciej lidze, bo w niższych klasach rozgrywkowych już się to Podlasiu zdarzało, jak np. w całym czwartoligowym sezonie 2008/09 (30 meczów).

– Czeka nas trudniejszy niż ostatnio sezon. W naszej grupie znalazło się dwóch spadkowiczów, bardzo mocna Wieczysta i Avia, nie można też pominąć silnych beniaminków, jak Star Starachowice czy Wiślanie Jaśkowice, które również dysponują większym od naszego budżetem. Na szczęście pieniądze nie grają i postaramy się wypaść nie gorzej niż ostatnio, kiedy w końcowej klasyfikacji zajęliśmy piąte miejsce – deklaruje trener Renkowski.

 


O wiele większa niż w Podlasiu personalna rewolucja przetoczyła się, a właściwie jeszcze się przetacza przez Orlęta-Spomlek. Z wiosennej kadry ubyło trzynastu zawodników, z czego aż ośmiu z podstawowej jedenastki. Ich miejsce zajęło dziesięciu nowych, ale testowani są kolejni, więc podana przez nas poniżej kadra na pewno nie jest zamknięta i się powiększy. Zmienił się także sztab szkoleniowy – pierwszym trenerem został prowadzący w minionym sezonie Granit Bychawa Marcin Popławski, któremu pomagać będzie Witalij Melnyczuk, w latach 2014-18 piłkarz Orląt, a w ostatnich latach szkoleniowiec w klubie AZ-BUD Komarówka Podlaska.

– Trudno o jakiekolwiek przewidywania na rozpoczynający się za kilka dni nowy sezon, ale możemy stanowić fajny zespół. Ci, których pozyskaliśmy, na pewno zechcą się pokazać z jak najlepszej strony, i oby to jak najszybciej przełożyło się na ligowe punkty. Jednego jestem pewien – w Orlętach powstała mieszanka wybuchowa, która – mam nadzieję – będzie zaskakiwać rywali – mówi Krzysztof Grochowski, prezes Orląt-Spomlek.

O nowych zawodnikach Orląt już pisaliśmy, dziś czas na ujawnienie następnych. Radzyński klub, który za rok świętować będzie 100-lecie istnienia, reprezentować będą: bramkarz Igor Belka z Górnika Łęczna, pomocnicy Patryk Malec z Lublinianka Lublin i Borys Piotrowski z Mazovii Mińsk Mazowiecki, a także obrońca Bartłomiej Matejek z Escoli Varsovii Warszawa.

Ten ostatni to wychowanek Podlasia (AP TOP-54) Biała Podlaska, jeszcze rok temu zawodnik drużyny występującej w Centralnej Lidze Juniorów, który rok temu zdecydował się na przenosiny do warszawskiej Escoli i jesienią 2022 r. zagrał w niej w CLJ tylko 7 minut (źródło: Kieleckapilka.pl). Warto też dodać, że w ubiegłym roku, grając jeszcze w Podlasiu, wygrał on plebiscyt lokalnego prasowego tytułu na najpopularniejszego sportowca, co mocno zaskoczyło trenera i kolegów z drużyny. Organizatora zapewne nie.

 


Orlęta-Spomlek rozpoczną sezon w sobotę 5 sierpnia o godz. 17 w Świdniku, gdzie przeciwnikiem będzie szykująca się do walki o awans do II ligi Avia. Dzień później o godz. 17.30 bialskie Podlasie zagra na wyjeździe z KS Wiązownica, z którą w drugiej serii zmierzą się na swoim stadionie radzynianie. A już w trzeciej kolejce dojdzie do jak zwykle emocjonującego bezpośredniego starcia naszych drużyn – w Białej Podlaskiej przy sztucznym oświetleniu o godz. 19.57. Regionalne derby Podlasie – Orlęta będą miały numer 60.

 


PODLASIE Biała Podlaska

Bramkarze: Rostysław Dehtiar, Rafał Misztal, Michał Nos.

Obrońcy: Dmytro Awdiejew, Patryk Kapuściński, Arkadiusz Kot, Jan Kozłowski, Mateusz Podstolak.

Pomocnicy: Tomasz Andrzejuk, Kacper Jakóbczyk, Szymon Kamiński, Mateusz Majbański, Dawid Nojszewski, Miłosz Pacek, Marcin Pigiel, Krzysztof Salak.

Napastnicy: Karol Domański, Jarosław Kosieradzki, Maciej Kurowski, Damian Lepiarz, Adrian Wnuk, Mateusz Wyjadłowski.

Odeszli: Maciej Aleksandrowicz – powrót do Wigier Suwałki, Filip Arak – powrót do Polonii Warszawa, Mateusz Chyła do Avii Świdnik, Miłosz Koryciński i Karol Ochnik do MOSiR Huraganu Międzyrzec Podl., Erwin Bahonko do Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Wiktor Niewiarowski do GKS Tychy, Hubert Sweklej, Paweł Szatała do Olimpii Zambrów, Artur Balicki do Orląt-Spomlek Radzyń Podl., Maciej Wojczuk – kontuzja, fizjoterapeuta Kacper Weręgowski.

Przybyli: Patryk Kapuściński z KS Wiązownica, Rostysław Dehtiar i Dmytro Awdiejew z Tomasovii Tomaszów Lub., Kacper Jakóbczyk i Mateusz Majbański z Polonii Warszawa, Miłosz Pacek z Legii II Warszawa,  Mateusz Wyjadłowski z Wisły Sandomierz.

W trakcie załatwiania: Maciej Orzechowski z Górnika II Zabrze.

Trener: Artur Renkowski. Asystenci trenera: Grzegorz Adamski, Kamil Haponiuk, Tomasz Jakubiec i Bogusz Suchecki. Trener przygotowania fizycznego: Przemysław Skrodziuk. Trener bramkarzy: Rafał Misztal. Kierownik drużyny: Sławomir Wołczyk. Fizjoterapeuci: Dominika Maciuk i Paweł Klimiuk. Prezes klubu: Tomasz Buraczewski.

 


ORLĘTA-SPOMLEK Radzyń Podlaski

Bramkarze: Igor Bartnik, Igor Belka.

Obrońcy: Cassio Santiago de Almeida, Adrian Duchnowski, Igor Krasznewskij, Bartłomiej Matejek, Karol Migal, Patryk Szymala.

Pomocnicy: Arkadiusz Korolczuk, Przemysław Koszel, Patryk Malec, Marcel Obroślak, Denis Ostrowskij, Borys Piotrowski, Karol Rycaj, Igor Szczygieł, Cyprian Wardziak, Szymon Wrona, Piotr Zmorzyński.

Napastnicy: Kacper Aleksandrowicz, Artur Balicki, Piotr Kuźma.

Odeszli: Kacper Kołotyło – powrót do Wisły Puławy, Damian Maksymowicz – na testach w Wigrach Suwałki, Dawid Błasik – powrót do Rakowa Częstochowa, Paweł Chaliadka – powrót na Białoruś, Jakub Zając – powrót do POM Iskry Piotrowice, Gabor Żukowski, Szymon Kamiński do Podlasia Biała Podlaska, Michał Kobiałka do Chełmianki Chełm, Tafara Madembo do Kotwicy Kołobrzeg, Kacper Roguski – powrót do Polonii Warszawa, Ernest Skrzyński do Stali Kraśnik, Arkadiusz Maj do Avii Świdnik, Kamil Walków, trener Paweł Babiarz, asystent trenera Michał Gregorowicz.

Przybyli: Igor Bartnik z Motoru Lublin, Igor Belka z Górnika Łęczna, Artur Balicki z Podlasia Biała Podlaska, Szymon Wrona ze Stali Rzeszów, Cassio Santiago de Almeida z Narwi Ostrołęka, Igor Krasznewskij i Borys Piotrowski z Mazovii Mińsk Maz., Bartłomiej Matejek z Escola Varsovii Warszawa, Patryk Malec z Lublinianki Lublin, Denis Ostrowskij z Tomasovii Tomaszów Lub., trener Marcin Popławski z Granitu Bychawa.

Trener: Marcin Popławski. Asystent trenera: Witalij Melnyczuk. Trener bramkarzy: Mateusz Bożym. Kierownik drużyny: Edward Pawlina. Kierownik klubu: Wojciech Szram. Prezes klubu: Krzysztof Grochowski.

Roman Laszuk

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy