'Kogel Mogel 5' i 'Kos' zawładną kinem Merkury
Od piątku 26 stycznia w kinie Merkury w Białej Podlaskiej premiera dwóch filmów: „Baby boom czyli Kogel Mogel 5” i „Kos”, a od poniedziałku – „Piep*zyć Mickiewicza”. Poza tym nadal można oglądać „Akademię Pana Kleksa” i „Wyfrunięci”. Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” zobaczymy dokument „Skąd dokąd”.
„Baby boom czyli Kogel Mogel 5” – Polska; komedia; od 13 lat.
Jedna rodzina – tysiąc skandali! Zapraszamy na „Baby boom, czyli Kogel Mogel 5”, czyli kolejny rozdział kultowej, komediowej serii, i ciąg dalszy przygód wyjątkowej, patchworkowej rodziny: Wolańskich oraz Zawadów.
Piotruś – razem z żoną, teściową oraz Leopoldem – przenosi się do nowego domu: zabytkowego dworku. A Marlenka postanawia przy okazji znaleźć rodzinie odpowiedniego, pasującego do eleganckiej rezydencji przodka… Z kolei Agnieszka robi na uczelni karierę, ale tuż po obronie doktoratu nagle odkrywa, że jest w ciąży. A gdy na świat przychodzi mały Kuba… zaczynają się problemy!
Piotruś towarzyszy siostrze w trakcie porodu i sam zaczyna marzyć o dziecku – ku przerażeniu Marlenki. Marcin, świeżo upieczony tata, wpada w panikę i nagle znika. A do tego w Brzózkach zjawia się tajemnicza Kamila – dziewczyna w zaawansowanej ciąży, która szuka właśnie Zawady…
Reżyseria: Anna Wieczur.
Obsada: Maciej Zakościelny, Katarzyna Skrzynecka, Aleksandra Hamkało, Nikodem Rozbicki, Grażyna Błęcka-Kolska, Zdzisław Wardejn.
„Kos” – Polska; akcja/historyczny; od 15 lat.
Nagrodzony Złotymi Lwami oraz ośmioma innymi nagrodami, bezdyskusyjnie najlepszy film 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
Reżyseria: Paweł Maślona.
Obsada: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Piotr Pacek.
„Piep*zyć Mickiewicza” – Polska; obyczajowy; od 15 lat.
Wyrzucony z uczelni pisarz i wykładowca Jan Sienkiewicz zatrudnia się w warszawskim liceum. Pod jego opiekę trafia słynna na całą szkołę klasa zbuntowanych i odpornych na wiedzę wyrzutków.
IIB to uczniowie z piekła rodem, a ich przyszłość wydaje się przesądzona. Ale Sienkiewicz, uzbrojony w literaturę, entuzjazm i masę niekonwencjonalnych pomysłów, rzuci wyzwanie skazanej na wykluczenie grupie.
Czy uda mu się ją okiełznać i ocalić? Opowieść o przyjaźni, miłości, szkolnych szaleństwach i o tym, że każdy zasługuje na jeszcze jedną szansę.
Reżyseria: Sara Bustamante-Drozdek.
Obsada: Dawid Ogrodnik, Hugo Tarres, Wiktoria Koprowska, Ada Grodzka, Krystian Embradora, Artur Gwizdak.
„Wyfrunięci” – Francja, USA; animowany/familijny/komedia/przygodowy; b.o. – dubbing.
„Wyfrunięci” to wzruszająca opowieść o znaczeniu rodziny i zbliżającej się przygodzie. Nowa animacja ze studia Illumination opowie nam historię rodziny kaczek, które wyruszają we wspaniałą podróż z Nowej Anglii na Jamajkę, która zapowiadają się najlepsze wakacje.
Rodzina Mallardów popadła troszkę w rutynę. Tata Mack jest zadowolony z powolnego życia, z tego, że rodzina jest bezpieczna na stawie w Nowej Anglii. W mamie Pam budzi się zew przygody, chce ona pokazać dzieciom – nastoletniemu synowi Daxowi i córce Gwen – resztę świata.
Kiedy na ich stawie pojawia się migrująca rodzina kaczek z ekscytującymi opowieściami o odległych miejscach, Pam przekonuje Macka do wyruszenia w podróż przez Nowy Jork na Jamajkę.
To doświadczenie poszerzy ich horyzonty, poznają nowych przyjaciół i osiągną więcej, niż kiedykolwiek myśleli, że jest to możliwe.
Reżyseria: Benjamin Renner.
„Akademia Pana Kleksa” – Polska; fantasy/przygodowy/familijny; od 7 lat.
„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.
Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności.
Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…
Reżyseria: Maciej Kawulski.
Obsada: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Adrian Kłos.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 1 lutego zobaczymy „Skąd dokąd”:
„Skąd dokąd” – Polska, Francja, Ukraina; dokument; od 15 lat.
Intymny. Wstrząsający. Szczery. Jedna podróż, wiele historii. Czy krowy potrafią płakać? Co to znaczy „martwić się”? Zapomniane żelazko, marzenia o Paryżu i inne opowieści z Ukrainy. Wśród wielu filmowych obrazów wojny, które powstały i dopiero powstaną, „Skąd dokąd” to po prostu kolektywny obraz ‚human stories’, bez zbędnych efektów czy dodatkowej narracji. I co najważniejsze, wybrzmiewa z nich nadzieja. — „Warto zobaczyć tę podróż z nieznajomymi, którzy na końcu drogi stają się sobie i autorowi filmu przyjaciółmi.” (Onet).
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze, i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.
W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
Jak do tej pory „Skąd dokąd” to najbardziej nagradzany i podróżujący po świecie polski film dokumentalny tego roku! Był prezentowany już na blisko 50 festiwalach, zdobywając szereg nagród, m.in.:
*Główna nagroda w Konkursie Polskim oraz Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych na Millennium Docs Against Gravity.
*Główna Nagroda Jury na Sheffield DocFest, uprawniającą do zgłoszenia filmu do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – film jest na oficjalnej, tzw. longliście, filmów w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, z szansą na nominację do Oscara.
*Główne nagrody na takich festiwalach jak Odesa International Film Festival, Zurich Film Festival, Filmfest Hamburg, Chicago International Film Festival, ZINEBI Film Festival Bilbao.
*Nagroda Publiczności i nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi.
*Główna nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy.
*Nagroda Publiczności i główna nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Festiwalu Filmowym Ukraina.
Reżyseria: Maciej Hamela.
Obsada: Maciej Hamela, Piotr Grawender, Wawrzyniec Skoczylas, Yuriy Dunay, Marcin Sierakowski, Antoni Komasa-Łazarkiewicz.
A oto cały repertuar na najbliższe dni:
Komentarze
Brak komentarzy