Klasyczne i romantyczne melodie na inaugurację Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego – zapowiedź
Gwiazdy widowiska "Wiedeń moich marzeń" z 2019 roku
Już tylko trzy dni dzielą bialską publiczność od inauguracji piątej edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W najbliższą niedzielę 20 sierpnia o godzinie 18 w bialskim amfiteatrze rozpocznie się koncert muzyczny „Klasycznie i romantycznie”. Zapowiadają się nie lada atrakcje.
Miłośnicy operetki usłyszą dzieła Scarlattiego, Verdiego, Straussa, Kalmana, Lehara, Zellera, Galliano, Piazzolli, Majkusiaka i pieśni neapolitańskie. Ich wykonawcami będą: Iwona Socha (sopran), Łukasz Gaj (tenor) oraz akordeonista Maksymilian Lejk (laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego). Wykonawcom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny Artura Jaronia – Strauss Ensemble.
Sopranistka Iwona Socha jest znaną i doświadczoną artystką. Najpierw uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Ukończyła też z wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina. Ponadto w 2002 roku uzyskała dyplom na wydziale radiowo-telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Artystka jest finalistką i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych. Debiutowała w maju 2005 roku na scenie Opery Śląskiej, śpiewając partię Małgorzaty w „Fauście” Charlesa Gounoda.
W ocenie krytyków jest artystką wszechstronną. W bogatym repertuarze ma liczne partie oratoryjne, operowe, operetkowe, a także utwory liryki wokalnej. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach wokalnych, m.in. Izabeli Kłosińskiej, Ingrid Kremling, Adama Kruszewskiego, Petera Mury, Jadwigi Romańskiej, Jolanty Żmurko oraz Teresy Żylis-Gara. Doświadczenie sceniczne pozwoliło jej rozpocząć w marcu 2016 roku w Wiedniu indywidualną współpracę wokalną z Ileaną Cotrubas.
Iwona Socha regularnie występuje z orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi w kraju, w tym z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Sinfonią Iuventus. Współpracuje też z wiodącymi ośrodkami operowymi i operetkowymi w Bydgoszczy, Bytomiu, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.
Ma za sobą występy na licznych festiwalach muzycznych, m.in.: VII Międzynarodowym Festiwalu Operete Kauno Pilyje (Litwa), Festiwalu Saint Maxime la Sainte Baume (Francja), Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gliwicach, Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, 52. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Bravo Maestro w Kąśnej-Dolnej, 18. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, 10. Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej w Sosnowcu, Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Festiwalu Oratoryjnym Musica Sacromontana, a także w prestiżowych Koncertach na Wawelu, w ramach Letniego Festiwalu Operowego Opery Krakowskiej.
Przed dziesięciu laty uzyskała prestiżowy laur dla Najlepszej Śpiewaczki Operowej w ramach Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, natomiast w kwietniu 2016 roku otrzymała nagrodę Wydawców Katolickich Feniks za płytę z mszą Józefa Zeidlera „Missa Pastorita”, zrealizowaną z udziałem orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Pawła Przytockiego.
Łukasz Gaj z wyróżnieniem ukończył w 2008 roku studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, na wydziale wokalno-aktorskim w klasie dr. hab. Maciej Bartczaka. Ukończył też kurs menadżera kultury na platformie Studium Prawa Europejskiego. Znakomicie spełnia się w różnych rolach.
W bogatym repertuarze posiada ponad 40 partii operowych, operetkowych i oratoryjnych. Występuje chętnie w teatrach operowych i w filharmonii. Występował na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach operowych m.in. w Regensburgu, Xanten, Schwerinie (Niemcy), Wiltz (Luksemburg), Saaremaa w Estonii, Daegu International Opera Festival w Korei Południowej.
Dał się poznać jako zdolny uczestnik licznych festiwali muzycznych, m.in. Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Ave Maria, Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Borsiga, Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera oraz Festiwalu Viva il Canto w Cieszynie.
Od ośmiu lat Łukasz Gaj jest dyrektorem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Od roku akademickiego 2020/2021 jest też asystentem w klasie prof. Ewy Biegas w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Bialska publiczność miała już możliwość poznać jego walory wokalne przed czterema laty, w widowisku „Wiedeń moich marzeń”. W niedzielny wieczór zaśpiewa ponownie.
Istvan Grabowski
zdjęcia Fundacja Orfeo
Czytaj szczegółowy program 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.
Komentarze
Brak komentarzy