Kino Merkury poleca wyjątkowy dokument '21.37'

Od piątku 28 marca w kinie Merkury w Białej Podlaskiej premiera polskiego filmu dokumentalnego o Janie Pawle II pt. „21.37”.
Poza tym w najbliższych dniach nadal możemy oglądać animację dla dzieci „Elfy rozrabiają”, film familijno-przygodowy pt. „Śnieżka”, polski dramat religijny „Ja jestem niepokalane poczęcie” oraz komediodramat obyczajowy „Przepiękne”.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” obejrzymy irlandzki komediodramat muzyczny „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja”.
„Elfy rozrabiają” – Niemcy; animowany/dla dzieci; 76 minut, b.o. – dubbing.
Czy to krasnoludki? A może gnomy? Nie! To małe, ale zwariowane elfy w wielkim mieście, które przeżyją największą przygodę pod spiczastą czapeczką! Oto animacja uhonorowana nagrodą Kids Audience Award przez dziecięcą publiczność 20. Festiwalu Filmowego w Zurychu, a także prezentowana na międzynarodowych festiwalach dla dzieci i młodzieży Schlingel w Saksonii i Michel w Hamburgu.
Czas na fantastyczną zabawę z największymi (i najmniejszymi zarazem) przyjaciółmi człowieka prosto od reżyserki kinowych przygód „Zająca Maxa”. Za jakość animacji i wygląd bohaterów odpowiadają specjaliści od filmów dla całej rodziny, którzy mają na swoim koncie pracę przy hitach: „Renifer Niko ratuje brata”, „Ups! Arka odpłynęła” i „Zadziwiający kot Maurycy”. Film inspirowany twórczością literacką Augusta Kopischa.
Elfi należy do zgranej ekipy elfów, które mieszkają w wielkim mieście. Przemykając się między wysokimi budynkami, służą swoją drobną pomocą mieszkającym tam ludziom i pozornie zwyczajne odnalezienie zagubionej maskotki staje się dla nich czystą przyjemnością. Pewnego dnia okazuje się jednak, że w tej samej metropolii grasuje gang innych elfów, które słyną z wykorzystania najnowocześniejszych technologii oraz przodują jeżeli chodzi o zabawę i poszukiwanie mocnych wrażeń. Jednym z przedstawicieli nowych znajomych jest najmłodszy w grupie Bo, z którym zaprzyjaźnia się Elfi. Czy dzięki poznaniu się tej dwójki możliwe będzie pogodzenie się obu elfich klanów po ponad 250 latach? Mali bohaterowie przekonają się o wielkiej mocy, jaką kryje w sobie przyjaźń!
Reżyseria: Ute von Münchow-Pohl.
„Śnieżka” – USA, Niemcy; familijny/przygodowy; 105 minut, od 6 lat – dubbing.
W tytułowej roli zobaczymy Rachel Zegler („West Side Story”), a Gal Gadot („Wonder Woman”) wcieli się w Złą Królową, demoniczną macochę Śnieżki. Film opowiada na nowo ponadczasową historię, pełną czarów, emocji i ukochanych bohaterów, jak: Mędrek, Gapcio, Gburowaty, Wesołek, Śpioszek i Apsik.
Za reżyserię odpowiada Marc Webb („Niesamowity Spider-Man”), natomiast produkcją zajęli się Marc Platt („Mała Syrenka”) i Jared LeBoff („Dziewczyna z pociągu”), przy wsparciu producenta wykonawczego Calluma McDougalla („Mary Poppins powraca”). Film uświetnią nowe, oryginalne piosenki autorstwa Benja Paska i Justina Paula („Dear Evan Hansen”).
Przygotujcie się na magiczno-muzyczną podróż do świata „Królewny Śnieżki”, gdzie klasyczna opowieść nabiera nowego blasku.
Reżyseria: Marc Webb.
Obsada: Rachel Zegler, Gal Gadot, Andrew Burnap, Ansu Kabia.
„Przepiękne!” – Polska; dramat/komedia/obyczajowy; 119 minut, od 13 lat.
„Przepiękne!” to film, który poruszy serca wszystkich kobiet. Opowiada historie sześciu wyjątkowych bohaterek, z których każda na swój sposób walczy o swoje szczęście i spełnienie. To opowieść o codziennych wyzwaniach, o marzeniach, które nigdy nie gasną, i o odwadze potrzebnej, by żyć w zgodzie ze sobą.
Magda (Nieradkiewicz) próbuje pogodzić wychowanie dwójki małych dzieci z prowadzeniem domu, a jednocześnie pragnie wrócić do pracy i realizować swoje zawodowe ambicje. Basia (Ścisłowicz), skryta za murem nieufności, za wszelką cenę unika miłości, choć bardzo jej pragnie. Krysia (Śleszyńska), po trzydziestu latach małżeństwa, chce czerpać z życia pełnymi garściami, nawet jeśli jej mąż nie podziela jej entuzjazmu. Agata (Herman), odnosząca sukcesy bizneswoman, nie potrafi odnaleźć nici porozumienia z nastoletnią córką (Bilinka). Julia (Urzędowska) jest gotowa poświęcić wszystko, by przedłużyć swoją karierę w branży, która ceni tylko młodość i urodę. A mała Tosia (Szmidt)? Ona po prostu szuka odpowiedzi na wielkie pytania, które stawia przed nią życie.
„Przepiękne!” to film, który bawi, wzrusza i chwyta za serce. Obejrzysz go z zapartym tchem i paczką chusteczek pod ręką.
Reżyseria: Katarzyna Priwieziencew.
Obsada: Hanna Śleszyńska, Olaf Lubaszenko, Marta Nieradkiewicz, Marta Ścisłowicz, Katarzyna Herman, Kamila Urzędowska, Mikołaj Roznerski, Konrad Eleryk.
„Ja jestem niepokalane poczęcie” – Polska; dramat/dokument fabularyzowany/religijny; 80 minut, od 12 lat.
Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Tak Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Louredes. Dlaczego akurat tak chce być określana?
Aby to zrozumieć, w filmie „Ja jestem Niepokalane Poczęcie” grupa ekspertów z Polski, USA i Francji analizuje greckie teksty Pisma Świętego, apokryfy, objawienia, tradycję Kościoła, a także dogmat o Niepokalanym Poczęciu.
Wyniki przeprowadzonych analiz zobrazowane są w postaci scen fabularnych, przedstawiających fragmenty Ewangelii z udziałem Maryi, matki Chrystusa. Film ukazuje Jej niezwykłą rolę w Boskim planie zbawienia świata, pomaga zrozumieć istotę Maryi, Jej relacji z Bogiem, a także Jezusem – ich wspólnym Synem.
Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązać technologicznych, a także połączeniu ekranów ledowych ze scenografią zbudowaną w sposób tradycyjny, w filmie „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” możemy cofnąć się o 2000 lat i niemalże uczestniczyć w najważniejszych momentach życia Maryi i Jezusa, takich jak: cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza czy Golgota.
Reżyseria: Michał Kondrat.
Obsada: Maria Jóźwin, Kamil Przystał, Natalia Strzelecka, Dominika Handzlik, Karol Franciszek Nowiński, Dorota Liliental, Andrzej Róg, Michał Krzywicki, Maria Coman.
„21.37” – Polska; dokumentalny; 85 minut, od 10 lat.
„Czujemy, że dzieje się coś, co nas przerasta – pisali dziennikarze. – W Polsce dzieją się rzeczy szczególne. Jeszcze dobrze nie wiemy co, ale w naszym życiu pojawia się nowa jakość”.
„21.37” to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 roku, było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych dobrych ludzi i dobre emocje. „Ujrzeliśmy naród w stanie świętości” – komentowano.
„21.37” to film, który na zawsze zapisuje w historii tamte wydarzenia. To film, po którym trudno nie zadać pytań: Kim dla nas był człowiek, którego odejście potrafiło zatrzymać nasz świat i przenieść nas na wiele dni w inny wymiar? Kim my byliśmy wtedy i co się z nami stało po 20 latach? Przede wszystkim jednak „21.37” będzie dla widza pełnym wzruszeń i dobrych emocji doświadczeniem, wywołującym tęsknotę za pięknem tamtych dni.
Reżyseria: Mariusz Pilis.
Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 3 kwietnia zobaczymy:
„Kneecap. Hip-hopowa rewolucja” – Irlandia; dramat/komedia/muzyczny; 105 minut; od 15 lat.
Irlandzki kandydat do Oscara i zdobywca Nagrody Publiczności na Sundance. „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja” to szalona komedia o chłopakach z blokowisk, którzy przedawkowali język ojczysty. Reżyser Rich Peppiatt jak najlepszy DJ z wprawą miksuje fakty z czystą fikcją, a prawdziwym, grającym samych siebie raperom towarzyszy na ekranie Michael Fassbender.
Historie powstają z języka, narody powstają z opowieści. Oto nasza opowieść – poznajcie Kneecap, hip-hopowe trio z Irlandii Północnej. Liam i Naoise zawsze znajdą sposób, by w zajętym przez Anglików Belfaście dobrze się zabawić, sprzedać narkotyki, zakpić z wroga czy poganiać się z nadgorliwą policją. A do tego rapują po irlandzku, na wyspie, gdzie więcej osób zna nawet… polski. Kiedy niespodziewanie dołącza do nich JJ, niespełniony nauczyciel muzyki, hip-hop po irlandzku staje się dla tej trójki wyrazem politycznego sprzeciwu.
Tak powstał film-fenomen, rozgrzewający sale kinowe jak klubowe parkiety. Walka o językową tożsamość narodową łączy się tu z narkotycznym hajem, a dobra impreza – z prawdziwą misją. Ta filmowa bomba energetyczna jest hołdem dla muzycznych i kinowych buntowników. „Trainspotting” spotyka tu „8 milę”, „Przekręt” nabija się z „Głodu”, a Fassbender – z samego siebie. „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja” należałoby serwować na śniadanie zamiast kawy!
Reżyseria: Rich Peppiatt.
Obsada: Móglaí Bap, Mo Chara, DJ Próvai, Josie Walker, Fionnuala Flaherty, Jessica Reynolds.
A oto cały repertuar na najbliższe dni:
Komentarze
Brak komentarzy