Kino Merkury: Mikołajek kontra Pokolenie Ikea

Kino Merkury: Mikołajek kontra Pokolenie Ikea

Od piątku 3 marca w kinie Merkury w Białej Podlaskiej premiera trzech filmów:

„Szczęście Mikołajka” – Francja, Luksemburg, animowany, familijny – dubbing, b.o.

Jak to możliwe, że taki mały chłopiec robi tyle zamieszania?! Piszą o nim książki, rysują komiksy, kręcą filmy! W czym tkwi jego tajemnica? I skąd on się właściwie wziął? Zapraszamy w podróż do zwariowanego świata Mikołajka, gdzie oprócz tysiąca przygód, znajdziemy być może odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Prezentowany na Festiwalu w Cannes niezwykły film animowany o przygodach jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów wszech czasów, a także o perypetiach jego twórców. Jednym z nich był Rene Goscinny współautor „ASTERIKSA I OBELIKSA”.

Pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości opowieść o sile przyjaźni, potędze wyobraźni i o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia

Nagroda dla najlepszego animowanego filmu roku na Festiwalu w Annecy!

Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

„Filip” – Polska, dramat wojenny, od 15 lat.

Produkcja Telewizji Polskiej w reżyserii Michała Kwiecińskiego na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła „Srebrne Lwy”.

Nagrodę Indywidualną za zdjęcia na 47. FPFF otrzymał Michał Sobociński, a za charakteryzację Dariusz Krysiak.

Eryk Kulm Jr. za rolę Filipa otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością.

Scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda pt. „Filip”.

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.

Obsada: Eryk Kulm jr, Caroline Hartig, Zoe Straub, Sandra Drzymalska, Victor Meutelet, Robert Więckiewicz.

„Pokolenie Ikea” – Polska, romans, od 15 lat.

Szybki seks nigdy nie był bardziej dostępny – wiedzą o tym bohaterowie „Pokolenia Ikea”, ekranizacji bestsellerowej książki o tym samym tytule, autorstwa Piotra C.. W dobie aplikacji randkowych wszystko jest na wyciągnięcie ręki – noc bez zobowiązań, realizacja fantazji, nowa kochanka, nowy partner. Tylko czy to wystarczy? O takim świecie, z dystansem i ironią, opowiada „Pokolenie Ikea”. To kino erotyczne skupione na męskim bohaterze.

Korpo, kredyt, szybki seks, czyli duże miasto w pigułce

Piotr Czarny to czarujący trzydziestokilkuletni prawnik. Ciągle goni za adrenaliną, kobietami i imprezami. Za cel postawił sobie zapełnienie spisu kochanek imionami na każdą literę alfabetu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy koleżanka z pracy, Olga – jedyna kobieta, z którą jest zupełnie szczery i z którą nie sypia – stawia mu ultimatum.

Podążając za cynicznym i hedonistycznym bohaterem, wchodzimy w świat przygodnego seksu, szybkich randek i jednonocnych romansów serwowanych nam przez aplikacje internetowe. Film w bezpruderyjny sposób portretuje ludzi, których łatwy dostęp do dóbr nauczył, że wszystko można tanio i bezrefleksyjnie zastąpić – komputer, meble, mieszkanie, a nawet związek.

Obsada: Bartosz Gelner, Michalina Olszańska, Majka Jeżowska, Paweł Małaszyński, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Sławomir Mandes.

 

Poza tym nadal będziemy mogli oglądać premiery z ubiegłego tygodnia, a więc:

„Asteriks i Obeliks: Imperium smoka (dubbing)” – Francja, familijny, przygodowy, od 7 lat.

„Opiekun” – Polska, obyczajowy, od 13 lat.

 

A oto cały repertuar na najbliższe dni:

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy