Jubileusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej
Pierwsze nacięcia na jubileuszowym torcie zrobili ks. biskup Kazimierz Gurda (z lewej) i kanonik ks. Henryk Jakubowicz
20 lat temu, dekretem z 6 lipca 2004 roku, który wszedł w życie dwa dni później i odczytany został 11 lipca we wszystkich bialskich kościołach, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski ustanowił w Białej Podlaskiej nową parafię – pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Z tej okazji w niedzielę 7 lipca południowej mszy świętej w kaplicy przy ulicy Pokoju przewodniczył obecny biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a kilkuset parafian wzięło udział w zorganizowanym wokół sakralnego obiektu wielogodzinnym pikniku.
W mszy uczestniczył pierwszy proboszcz, 88-letni dziś prałat ks. Mieczysław Lipniacki, o zasługach którego w początkowych latach istnienia parafii powiedział w homilii ks. biskup Kazimierz Gurda. Największą było postawienie w 2006 roku kaplicy z mieszkaniami dla księży, w której do dzisiaj odbywają się msze. Później wiele ciepłych słów skierował do jego – od 2007 roku – następcy, czyli kanonika ks. Henryka Jakubowicza, który osiem lat temu razem z parafianami podjął się budowy nowego kościoła.
– Budowa wymaga zaangażowania całej wspólnoty parafialnej, wiele pracy i materialnych ofiar, a widoczna piękna bryła kościoła bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz Białej Podlaskiej – podkreślił biskup, a homilię zakończył słowami: – Za trud budowy serdecznie dziękuję księdzu proboszczowi i wszystkim, którzy go wspierają.
Pod koniec mszy biskup siedlecki wręczył przedstawianym przez proboszcza Jakubowicza szefom firm współpracujących przy budowie kościoła i ją sponsorujących pamiątkowe obrazy. Odebrali je: w imieniu posła Dariusza Stefaniuka jego ojciec, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, Urszula Adamiak, Zdzisław Serhej, Franciszek Maksymiuk, Leszek Horeglad, Rafał Olichwirowicz, w imieniu Jacka i Małgorzaty Kozioł ich syn oraz zaangażowany w przygotowanie jubileuszu ks. Michał Gosk. Biskup otrzymał natomiast pierwszy egzemplarz – opracowanego plastycznie przez absolwentki IV LO im. S. Staszica – interaktywnego komiksu o historii parafii, a z rąk lekarza Czesława Sudewicza z Rady Parafialnej, komandora Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie – figurkę św. Michała Archanioła, patrona parafii i miasta.
Następnie uczestnicy mszy wzięli udział w procesji, po czym udali się na zaplecze kaplicy, gdzie przygotowano dla nich posiłek, i to nie tylko z grilla. Najmłodsi korzystali ze zjeżdżalni, delektowali się lodami, watą cukrową i popcornem, mogli także pojeździć na kucyku. Trochę starsi przeglądali wyłożone na stole tomy kroniki parafii, mogli też kupić wspomniany wcześniej interaktywny komiks i otrzymać okolicznościowy magnesik. Po godzinie wszyscy rozsmakowywali się specjalnie przygotowanym przez cukiernię Wójcika i przywiezionym z Międzyrzeca Podlaskiego dużym tortem, na którym pierwsze nacięcia zrobili ks. biskup Gurda i kanonik ks. Jakubowicz.
W tym czasie na trasie znajdowali się już uczestnicy rajdu rowerowego „20 km na XX-lecie parafii św. Michała Archanioła”, w gronie których nie zabrakło prezydenta Litwiniuka. Zanim wystartował, sprezentował biskupowi grawerton, a ponadto jemu i proboszczowi – koszulki Rowerowej Stolicy Polski, którą trzeci rok z rzędu została w czerwcu Biała Podlaska.
– Nasze doczesne życie upływa we wspólnotach – narodowej, miejskiej, ale także parafialnej oraz rodzinnej, i to ich rozwój spaja nasze społeczności. Księdzu biskupowi jesteśmy wdzięczni za to, że pasterską troską wspiera rozwój naszej diecezji, a dając piękny przykład mobilizuje naszego wspaniałego proboszcza – i mówię to jako parafianin – by rozwijał parafię, noszącą imię patrona naszego miasta – powiedział prezydent Michał Litwiniuk.
Aktualnie wokół kościoła stoją rusztowania, gdyż malowana jest elewacja, a wewnątrz wykonywane jest ogrzewanie. Niestety, jak powiedział kanonik ks. Jakubowicz, specjalna podłogowa masa nie zdążyła wyschnąć, wskutek czego planowana w budowanym obiekcie popołudniowa premiera półgodzinnego filmu dokumentalnego „Św. Michale Archaniele prowadź nas drogą wierności Bogu” została przeniesiona do kaplicy.
Gdy parafianie siedzieli przy biesiadnych stołach, a po placu przechadzał się Anioł na szczudłach i rozdawał cukierki, sceną zawładnął wodzirej Fantomasz oraz zapowiadani przez niego wykonawcy. Wystąpiła schola dziecięca, jak też dorosłych, oraz wokalistki Chwilki, a po filmie rozpoczęła się „Biesiada na trzy akordeony”, z udziałem zespołów bialskiego Gminnego Ośrodka Kultury: Barwinka ze Styrzyńca oraz Chodźta do Nos ze Swór. Część artystyczną zamknął teatr ognia Antidotum, po którego występie odbył się Apel Jasnogórski.
Roman Laszuk
zdjęcia Roman Laszuk
Komentarze
Brak komentarzy