Jubileusz 100-lecia strażaków z Sitnika w służbie świętego Floriana
Chlubą ochotniczych straży pożarnych jest wiekowa historia znaczona wieloma akcjami bojowymi, ale też krzewienie oświaty i kultury. Strażacy są obecni podczas walki z żywiołami, na uroczystościach gminnych, kościelnych i kulturalnych. Zjawiają się wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują pomocy. Dlatego mają na sztandarach wymowny napis „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. W niedzielę 21 maja jubileusz 100-lecia istnienia jednostki świętowali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sitniku w gminie Biała Podlaska.
Uroczystości z udziałem druhów, zaproszonych gości i miejscowej społeczności rozpoczęła msza święta w intencji strażaków, celebrowana w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowcach.
Po nabożeństwie, z Łukowców ruszył pochód na plac przed klubem Gminnego Ośrodka Kultury w Sitniku. Otwierała go orkiestra dęta OSP w Łomazach oraz 13 pocztów sztandarowych. Na placu dowódca uroczystości Marek Maleńczuk złożył raport komendantowi głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych generałowi Waldemarowi Pawlakowi i prezesowi zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Lublinie Marianowi Starownikowi. Po wciągnięciu flagi na maszt orkiestra odegrała hymn państwowy.
Na jubileusz liczącej sobie 60 druhów OSP Sitnik przybyła liczna reprezentacja gości: obok wspomnianych szefów ZOSP senator Grzegorz Bierecki, posłowie Monika Pawłowska i Dariusz Stefaniuk, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej Artur Tomczuk, dyrektor gabinetu prezydenta miasta Wojciech Sosnowski, kierownik bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Litwiniuk, kapelan powiatowy strażaków ks. kanonik Henryk Jakubowicz, ks. kan. Jacek Owsianka, ksiądz proboszcz Zdzisław Matejuk, władze gminy z wójtem Wiesławem Panasiukiem i skarbnikiem Krzysztofem Radzikowskim na czele, sołtysi i prezesi wszystkich jednostek OSP z terenu gminy.
Przywitał ich członek Zarządu Głównego ZOSP, zarazem radny powiatowy Czesław Pikacz. Po przedstawieniu monografii jednostki, obfitującej w liczne wydarzenia ze 100-letniej historii, głos zabrał prezes zarządu Oddziału Gminnego ZOSP, wójt gminy Wiesław Panasiuk. – Jubileusz stulecia OSP jest najbardziej sprzyjającą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, refleksji i świętowania. Sprzyja też przypomnieniu bohaterstwa, ofiarności i poświęcenia poprzedników w społecznej służbie, w walce z żywiołem dla dobra społeczności gminy i okolic. Wspominamy tę działalność, by oddać hołd druhom, którzy nie doczekali tej uroczystości, a położyli ogromne zasługi w rozwój ochrony przeciwpożarowej. Wspominamy ją również dlatego, aby z efektów ich bezinteresownej i trudnej pracy czerpać przykład i siłę. Bo być strażakiem to zaszczyt – powiedział wójt.
Jak podkreślił, budujące jest także to, że społeczeństwo ufa strażakom. – Straż cieszy się dużym uznaniem społecznym. Dwanaście gminnych jednostek skupia ponad 550 druhów ochotników. W czasach współczesnych na strażakach ochotnikach, oprócz walki z żywiołami, spoczywają inne, nieznane wcześniej obowiązki. Do tego potrzebny jest nowoczesny sprzęt – mówił Wiesław Panasiuk. – W ostatnim czasie jednostki gminne wzbogaciły się o trzy nowe samochody, każdy o wartości około 1 mln zł. Wszystkie z 12 jednostek OSP posiadają samochody bojowe. W czterech jednostkach OSP zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym są po dwa samochody na stanie. W tym szczególnym dniu życzę jubilatom, aby zawsze byli dumni ze swego powołania i aby nigdy nie wypaliła się w nich chęć niesienia pomocy innym. Niech święty Florian ma was w swojej opiece.
Po wystąpieniu wójta nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na budynku remizo-świetlicy. Na czarnym marmurze umieszczona została inskrypcja: „W hołdzie strażakom założycielom i kontynuatorom działalności OSP w Sitniku za bezinteresowną pomoc bliźniemu i społeczeństwu w 100. rocznicę powstania”.
Ważnym momentem uroczystości było przekazanie przez prezesa Mariana Starownika nowego sztandaru, ufundowanego jednostce przez miejscową społeczność. Poświęcił go kapelan powiatowy strażaków ks. kanonik Henryk Jakubowicz, a odebrał – prezes OSP w Sitniku Bogdan Liniewicz. Sztandar został udekorowany przez Waldemara Pawlaka najwyższym odznaczeniem strażackim: Złotym Znakiem Związku.
Po wystąpieniach zaproszonych do Sitnika gości nastąpiło wręczenie najaktywniejszym druhom odznaczeń resortowych. Złotym Znakiem Związku uhonorowano Sławomira Sidoruka. Medal im. Bolesława Chomicza odebrał Eugeniusz Sidoruk. Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” zostali wyróżnieni: Piotr Liniewicz, Adrian Ceniuk, Wojciech Waszkiewicz, Czesław Pikacz, Sebastian Furmanek, Janusz Wolski i Piotr Siwek.
Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” wręczono: Radosławowi Liniewiczowi i Tomaszowi Sadowskiemu. Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Renata Adamiuk, Emil Bazylczuk, Rafał Jakimiuk, Mateusz Lubański, Marek Kowalski, Mateusz Pieńkowski, Daniel Uss, Sylwester Sidoruk, Józef Stolarczyk, Patryk Pawłowicz i Ernest Sidoruk.
Odznaką Strażak Wzorowy wyróżnieni zostali: Marek Chwedoruk i Paweł Kozłowski. Ponadto 26 druhów odebrało odznaki za wysługę lat. I tak, za 65 lat: Kazimierz Burda; za 60 lat: Eugeniusz Sidoruk, Zbigniew Chwedczuk i Tadeusz Sidoruk; za 55 lat: Jerzy Szołucha; za 50 lat: Stanisław Liniewicz, Bogdan Liniewicz i Sławomir Sidoruk; za 45 lat: Mirosław Litwiniuk; za 40 lat: Artur Pawłowicz, Waldemar Pieńkowski, Henryk Litwiniuk i Janusz Wolski; za 35 lat: Mariusz Sidoruk i Artur Goławski; za 30 lat: Czesław Pikacz; za 25 lat: Piotr Siwek, Adam Sęczyk, Marcin Liniewicz, Krzysztof Liniewicz, Sebastian Furmanek, Daniel Sidoruk, Piotr Sidoruk, Arkadiusz Adamiuk, Paweł Sidoruk, Artur Oksiuta.
Uroczystość na placu zakończyły defilada pododdziałów i wozów bojowych jednostek gminy Biała Podlaska oraz koncert zespołu Sitniczanie.
Jesienią ubiegłego roku jednostka OSP Sitnik odebrała z okazji zbliżającego się jubileuszu średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks. Pojazd wyposażony jest w czterodrzwiową, ergonomiczną, sześcioosobową kabinę. Z przodu ma wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 km i linę o długości 28 metrów. Kompozytowy zbiornik na wodę ma pojemność 3500 litrów, a na środek pianotwórczy – 350 litrów. Natomiast w tym roku jednostka otrzymała z Urzędu Gminy sześć mundurów galowych oraz 30 tys. zł na pokrycie blachą dachu remizy i pomalowanie wnętrz.
Po południu Gminny Ośrodek Kultury zorganizował piknik „Pod skrzydłami Floriana” (zobacz galerię zdjęć). Na uczestników czekało moc atrakcji, m.in. rodzinny turniej sportowo- pożarniczy, pokaz działań ratowniczych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Sławacinka Starego. Zaprezentowały się też zespoły śpiewacze GOK i strażacka orkiestra dęta z Łomaz. W trakcie imprezy nagrodzeni zostali laureaci gminnego konkursu plastycznego „Mój bohater strażak”. Powodzeniem cieszyła się wystawa przygotowana z okazji 100-lecia działalności OSP Sitnik. Uczestnicy mogli posmakować strażackiej grochówki i wziąć udział w zabawie tanecznej przy dźwiękach zespołu Atim.
Istvan Grabowski
Zobacz galerię zdjęć z uroczystości jubileuszowej:
Komentarze
Brak komentarzy