Jechał sobie w najlepsze, choć miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami

Jechał sobie w najlepsze, choć miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami
fot. KMP w Białej Podlaskiej

Nie dość, że miał na koncie sześć zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych, to jeszcze był nietrzeźwy – miał ponad pół promila alkoholu. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 20 marca po godzinie 9 w miejscowości Zalesie. Na kierowcę osobowego volkswagena zwrócili uwagę jadący za nim kierownik posterunku w Piszczacu, mł. asp. Hubert Gawryluk, wraz z drugim funkcjonariuszem. Rozpoznali bowiem, że jest to 57-letni mieszkaniec gminy Piszczac, posiadający dożywotnie zakazy kierowania pojazdami. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli.

– Policjanci sprawdzili, że na koncie 57-letniego mężczyzny figuruje aż 6 aktywnych zakazów kierowania pojazdami, z czego 5 to zakazy dożywotnie! Dodatkowo, wykonane przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie nieodpowiedzialnego kierowcy ponad pół promila alkoholu. W takim stanie przewoził pasażera. Ustalamy wszystkie okoliczności tej sprawy – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

O dalszym losie 57-latka zadecyduje sąd. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany, to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwym muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Konsekwencje kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym:

* grzywna wymierzona w stawkach dziennych, uzależniona od dochodu, lub kara ograniczenia wolności, lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;

* zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;

* świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 do 60 000 zł;

* jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwym sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici, to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).

* zgodnie z nowymi przepisami, jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie, wynoszącą co najmniej 1,5 promila, sąd orzeknie utratę auta;

* obowiązkowa konfiskata samochodu lub jego równowartości obowiązuje w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu;

* gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.

 

Czytaj też:

Ukradł kumplowi kartę bankomatową i płacił jak swoją

Ukradł kumplowi kartę bankomatową i płacił jak swoją

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy